دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 1065
تاریخ انتشار: جمعه, ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۶
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آیت‎الله نوری همدانی: هرچه به بانک‎ها می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا است گوش نمی‌دهند

آیت‎الله نوری همدانی: هرچه به بانک‎ها می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا است گوش نمی‌دهند

آوای پارسیان مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه در دنیا ربا غوغا می‌کند، گفت: به بانک‌ها هرچه می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا و حرام است گوش نمی‌دهند.

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از تسنیم؛ آیت الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار با جمعی از اعضای جامعه مهندسین کشور که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، ضمن ابراز تبریک اعیاد ربیع‌الاول اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم از مهندسی و طراحی عالم خلقت سخن گفته است و کسانی که با مسئله مهندسی آشنایی دارند از این رهگذر درس خداشناسی را یاد می‌گیرند.

وی گام نخست دین را شناخت خداوند بیان کرد و افزود: همان‌طوری که علم هندسه از ساماندهی صحبت می‌کند خداوند متعال نیز بر اساس ساختن انسان‌ها چند ماده و اصل را در نظر گرفته تا انسان‌ها نیز ساخته شده و به کمال برسند.

مرجع تقلید شیعیان با اظهار اینکه ائمه(ع) و پیامبران از نظام خلقت خاصی برخوردار بوده و معصوم هستند، گفت: در 80 جای قرآن خداوند متعال از علم و تعلم سخن گفته است، ازاین‌رو نخستین گام در راه خداشناسی علم و فهمیدن جهان خلقت است.

آیت الله نوری همدانی دومین گام شناخت خداوند را ایمان دانست و تصریح کرد: در قرآن کریم 750 آیه در رابطه با توحید و خداشناسی صحبت شده است، کلمه بِنا در آیات قرآن به‌معنای قرار دادن مصالح جهان خلقت هرکدام در جای معینی است.

وی با بیان اینکه لااقل 100 میلیون کهکشان در جهان خلقت وجود دارد که حاکی از عظمت خالق آن‌ها است، خاطرنشان کرد: اگر تمام مردم روی زمین برای سرشماری ستارگان بسیج شوند نیز قادر به این کار نخواهند شد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به عدم تصادم و برخورد ستارگان در جهان خلقت گفت: از عظمت جهان خلقت باید به عظمت و بزرگی خداوند متعال پی برد، علم توأم با ایمان دارای درجه بوده و تنها به کسانی که ایمان توأم با علم دارند به آن‌ها درجات اعطاء خواهد شد.

آیت الله نوری همدانی سومین گام خداشناسی را عقل بیان و تصریح کرد: عقل به‌معنای تشخیص حق از باطل و صحیح از ناصحیح است، در زندگی انسان عقل بسیار تأثیرگذار و مهم است، پیامبر اکرم(ص) در روایاتی فرموده‌اند هرکسی را که تأیید کردند به عقل او باید توجه داشت و دید که به چه‌میزان عاقل است.

وی با تأکید بر شناخت عقل و لشکریان عقل گفت: عقل و جهل هر یک 75 واحد سپاه دارند، هر کسی که از جنود عقل این 75 مورد را داشت عاقل است، و هر کس فاقد این 75 واحد بود از عقل بهره نبرده است.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تشکیلاتی که بتوان مراتب عقل اشخاص را مشخص کرد تا به‌حال درست نشده است، اگر بتوان مرکزی برای سنجیدن عقل افراد درست کرد امر خوبی است.

آیت الله نوری همدانی چهارمین مورد شناخت خداوند را تقوا بیان و ابراز کرد: انسان باید همواره خود را در برابر حضرت حق حاضر بداند، و تقوای الهی را رعایت کند.

وی مهم‌ترین کار انبیا را ساختن انسان ذکر و تصریح کرد: ساختن انسان کار ساده‌ای نیست اینکه انسانی باایمان، عاقل و باتقوا ساخته شود کاری آسانی نیست.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفت: جامعه باید از سه امر فقر، ظلم و جهل مبرا باشد، هر جامعه‌ای که هر یک از این موارد باشد این جامعه عقب‌مانده است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه در دنیا ربا غوغا می‌کند، تأکید کرد: دولت‌ها را همان رباخواران به وجود می‌آورند اما اسلام با ربا مخالف است و در 7 جای قرآن درباره آن صحبت شده است، به بانک‌ها هرچه می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا است گوش نمی‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه ربا موضوعی مخرب است، افزود: در زمان امام راحل که این مسئله بحث شد، ایشان فرمودند که دریافت جریمه برای یک بار ایرادی ندارد اما ادامه آن ربا بوده و حرام است.

مرجع تقلید شیعیان گفت: مسئولیت نخبگان و مهندسان بسیار سنگین است باید سعی کنیم مملکتی بسازیم که خداوند گفته است، چراکه خداوند فرموده ما به کسانی تمکن می‌دهیم که منکرات را شناخته و جامعه را مبرا از منکرات کنند.

آیت‌الله نوری همدانی با ابراز اینکه چالش میان گروه‌های تروریستی و گروه‌های اسلامی ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نباید این‌گونه تصور کرد که با شکست داعش دشمنی با اسلام تمام شد، دشمنان اسلام را باید شناخت و همواره در مقابل دشمنان مقاوم بود اگر استقامت و تقوا داشته باشیم کید و مکر دشمنان به ما آسیب نخواهد رساند.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که نقشه‌های آن‌ها سست و ناپایدار است چراکه عربستان سعودی تکیه‌گاه مردمی ندارد، سلطه‌گران جهانی حب جاه و مقام دارند و همواره در پی حرکت در این مسیر هستند.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه با ظهور امام عصر(عج) مستکبران شناخته‌ و روسیاه می‌شوند، گفت: روزی طرفداران حق چنان قوی خواهند شد که بر جبهه باطل پیروز شوند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه