پنج شنبه, 26 فروردين 1400 - Thursday, 15 April 2021
کد خبـر : 1170
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

کواکبیان به دانشجویان:سکوت نکنید و نترسید

کواکبیان به دانشجویان:سکوت نکنید و نترسید

آوای پارسیان : نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: محیط‌های علمی و دانشگاهی را نباید تک صدایی تلقی کنیم و باید همه صداها را بشنویم و بهترین را انتخاب کنیم.

ایرنا نوشت: مصطفی کواکبیان روز دوشنبه در آیین گرامیداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه ملی ملایر با اشاره به وجود بی اخلاقی ها و بداخلاقی هایی در جامعه امروز، افزود: اخلاق نبوی گمشده جامعه ما و حتی جهان اسلام است.

اهم اظهارات کواکبیان به شرح زیر است:

* دانشجو باید در عرصه سیاسی و در جریان مسایل روز باشد و دانشگاه را زنده نگه دارد و این یک واقعیت است.

* امام راحل(ره) در این باره گفت که این توطئه بزرگتر از توطئه قبل از انقلاب است که می خواستند روحانیت را از سیاست جدا کنند، پس از انقلاب می گویند سیاست مخصوص علما و روحانیون است و می خواهند دانشگاه را از سیاست جدا کنند.

* دانشجو با آرمان خواهی خود نباید هیچگاه تسلیم واقعیت شود، چراکه دانشجو حقیقت گرا است و واقعیت را در راستای حقیقت پیش می برد.

* آزادی خواهی نخستین آرمان دانشجو است. دانشجو نباید از ترس اینکه بر دوش های وی ستاره بنشیند، در لاک محافظه کاری فرو برود، بلکه دانشجو باید بگوید من راحت نفس می کشم و هیچ کسی نمی تواند در مقابل نفس کشیدن من عرض اندام کند. دومین آرمان دانشجو عدالتخواهی است. اگر ظلمی برپا می شود، از هر ناحیه که باشد، دانشجو نباید سکوت کند و در مقابل بی عدالتی ها در بخش های مختلف فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سیستم اداری و حتی روابط مردم باید دانشجو، عدالت خواهی اش را فراموش نکند.

*دانشجو طرفدار مردم و دموکراسی خواهی از دیگر آرمان های دانشجویان است. حاکمیت مردم یک اصل برای دانشجو است و نباید اجازه دهیم برخی افراد با روحیه دیکتاتوری کم کم مردم را از صحنه خارج کنند. دانشجویان باید از دموکراسی و مردم سالاری پاسداری کنند.

*کشور ما باید به سمت توسعه برود، در حالیکه بر اساس چشم انداز تازه قرار است در سال 1404 کشور اول منطقه خلیج فارس و کشور دهم جهان شویم.

* دانشجوی آرمان گرا باید طرفدار اسلام ناب باشد و به زعم برخی اتهام ها به دانشجویان، فطرت زلال جوانان و دانشجویان ایرانی ما طرفدار اسلام حقیقی و ناب است.

*اسلام خواهی، آزادی خواهی، عدالت، توسعه و دموکراسی را پنج آرمان برای دانشجویان است. دانشجویان باید این آرمان ها را مطالبه گری و پرسشگری کنند.

* امر به معروف و نهی از منکر واجب شرع است، امر به معروف و نهی از منکر گیر دادن به حجاب دانشجویان نیست، بلکه به این معنا است که ضعیف ترین فرد جامعه بتواند به قویترین زمامدار امر به معروف و نهی از منکر کند.

*دانشجو باید زنده باشد و با فریادش در برابر منکرات بزرگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بایستد و امر کند؛ حتی همه مسئولان کشوری از جمله وزیر علوم را نیز رصد کند.

* آزادی باید در دانشگاه برای همه باشد و باید این مطالبات را فریاد کنید و این ویژگی را در خودتان تقویت کنید.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه