یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 1257
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ۲۲:۵۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

بعیدی‌نژاد: اقدام فوری خاصی درباره آزادی زاغری و فروغی متصور نیست

بعیدی‌نژاد: اقدام فوری خاصی درباره آزادی زاغری و فروغی متصور نیست

آوای پارسیان : حمید بعیدی‌نژاد در آستانه سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: سال‌های طولانی و حتی دهه‌ها است که سفری از سوی مقامات رسمی انگلیس به خصوص وزیر امور خارجه که بخواهد در آن سفر به مباحث دوجانبه پرداخته شود، انجام نشده استدر سفر جانسون به ایران، همه ابعاد روابط دو کشور مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از ایلنا؛ وی ادامه داد: حتی سفرهایی که آقای جک استراو در دهه ۸۰ به ایران انجام دادند در چارچوب مذاکرات هسته‌‌ای ایران با سه کشور اروپایی بود.
سفیر ایران در لندن با اشاره به سفر هاموند به ایران در دو سال گذشته اظهار داشت: تمرکز بازدید آقای هاموند هم که دو سال پیش به ایران سفر کرد، برای بازگشایی سفارت پس از تعطیلی آن صورت گرفت. بنابراین سفر وزیر امور خارجه انگلیس که پس از سال‌‌ها و با هدف پرداختن به مباحث دوجانبه، منطقه‌ای و چند جانبه صورت می‌گیرد، سفر خاصی است که طی آن همه ابعاد روابط دو کشور از جمله مباحث اقتصادی، سیاسی، منطقه‌ای و مباحث بین‌المللی و برجام مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

اجرای موثر برجام یکی از محورهای سفر جانسون به ایران است

بعیدی‌نژاد ادامه داد: دستورکار این سفر یک دستورکار جامعی به شمار می‌رود و تمام جنبه‌های روابط دو کشور را شامل می‌شود.

وی در توضیح اینکه آیا در سفر بوریس جانسون به تهران، در رابطه با گشایش‌های برجام هم رایزنی خواهد شد؟ تصریح کرد: قطعا یکی از محورهای اصلی این سفر و بحث‌هایی که در جریان سفر انجام خواهد شد، موضوع اجرای موثر برجام خواهد بود.

همکاری‌های ایران و انگلیس برای اجرای برجام موفقیت‌آمیز بوده است

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه برجام یکی از محورهای اصلی همکاری‌های دو طرف است، خاطرنشان کرد: ما در مقطع بعد از اجرای برجام شاهد بودیم که دولت انگلیس در بالاترین سطح به‌طور مرتب برای تضمین حفظ اعتبار و اجرای برجام تماس‌های سطح بالایی را با مقام‌های اروپایی و آمریکا داشته است و آنها به طور مشترک با کشورهای اروپایی خواهان این بودند که باید اعتبار برجام حفظ شود و نباید به هیچ وجه اجرای برجام مورد خدشه قرار گیرد.

بعیدی‌نژاد اضافه کرد: این مسئله در موضع‌گیری دولت انگلیس نقطه مثبتی بوده است. در واقع حفظ برجام اهمیت راهبردی برای ایران و انگلیس دارد و از این جهت همکاری‌های دو طرف برای اجرای برجام تا الان در سطح موفقیت‌آمیزی پیش رفته است اما ما در خصوص اجرای برجام در خود انگلیس انتقادهایی را داریم و انتظار ما این بوده که باید پس از برجام گشایش‌های اقتصادی و بانکی بین دو طرف توسعه بسیار بیشتری از آنچه که امروز شاهدش هستیم صورت گرفته باشد.

بانک‌های انگلیسی ملاحظاتی برای ارتقای روابط بانکی دارند

وی تاکید کرد: قطعاً در این سفر این انتقادها و اشکالات با طرف انگلیسی مورد بحث قرار خواهد گرفت. دولت انگلیس البته به‌طور اصولی همواره به ما اعلام‌ کرده که خود بسیار شایق است که موانع بانکی برطرف شود و روابط بانکی و تجاری به سطح خوبی ارتقا یابد.

سفیر ایران در لندن با بیان اینکه چون بانک‌ها تماما در انگلیس خصوصی هستند بر اساس مصالح خود عمل می‌کنند، ملاحظاتی برای ارتقای روابط بانکی دارند، ابراز داشت: از یکسو روابط آنها با بانک‌های آمریکایی و نظام مالی آمریکا بسیار درهم تنیده است و در بورس آمریکا حضور فعالی دارند و حتی ملیت بسیاری از مسئولان آنها آمریکایی است و از سوی دیگر، چون با جریمه‌های سنگینی مواجه بوده‌اند، می‌خواهند در روابط خود با ایران ریسکی نداشته باشند.

سیاست گذشته انگلیس تحت تاثیر سیاست عربستان در منطقه بود

بعیدی‌نژاد ادامه داد: ما انتظار داریم که با ابتکار عمل دولت انگلیس، بانک‌ها موانع و محدودیت‌های ارتباطات بانکی و کارگزاری دو کشور را برطرف کنند.

وی درخصوص طرح مباحث منطقه‌‌‌ای در جریان سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران بیان کرد: مباحث منطقه‌‌ای یکی از مهمترین فرازهای گفت‌وگوهای دو طرف خواهد بود. نگاه ما این است که سیاست گذشته انگلیس بسیار تحت تاثیر سیاست عربستان سعودی در منطقه بود و انگلیس به گونه‌ای راهبرد عربستان در منطقه را پیگیری و اجرا می‌کرد اما با توجه به اشتباهات راهبردی عربستان و احراز آن از جانب انگلیس در سال‌های اخیر، این کشور تا حدودی از اینکه فقط سیاست‌های خود را از منظر عربستان پیگیری کند، فاصله گرفته است.

انگلیس از ظرفیت‌‌های خود برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی استفاده کند

سفیر ایران در لندن با اشاره به روابط سنتی انگلیس با کشورهای حوزه خلیج فارس یادآور شد: انگلیس روابط سنتی و دیرینه‌ای با کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس دارد و ما همواره انتظار داشته و داریم که روابط انگلیس با کشورهای منطقه در جهت تامین صلح و ثبات و امنیت آن باشد و انگلیس از تمام ظرفیت‌‌های خود برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی استفاده کند.

بعیدی‌نژاد با تاکید بر اینکه ما طبیعتا درباره مسائل منطقه اختلافات‌نظرهایی با انگلیس داشته و داریم و در این سفر این اختلاف نظرها مورد بحث و گفت‌‌‌وگو قرار می‌گیرند، بیان کرد: با توجه به گرایش‌های مثبتی که در یک سال اخیر از دولت انگلیس شاهد بودیم می‌توانیم به تفاهم بهتری در خصوص برخی زمینه‌ها برسیم که بیشتر منجر به صلح و ثبات منطقه شود.

شاهد گرایش‌های مثبت انگلیس در برخی زمینه‌ها بوده‌ایم

وی ادامه داد: ما در یکسال اخیر شاهد برخی گرایش‌های مثبت انگلیس در برخی زمینه‌ها بوده‌ایم که امیدواریم تداوم پیدا کنند و انگلیس با حفظ یک سیاست تعادلی تلاش کند از تمام ابزارهای خود برای تقویت صلح و امنیت استفاده کند.

سفیر ایران در لندن افزود: به عنوان مثال در موضوع یمن پس از انتظاری طولانی شاهد این بودیم که انگلیس نقش فعالتری را برای تضمین اعطای کمک‌های انسانی به یمن انجام می‌دهد. یمن امروز در یک شرایط فاجعه‌بار انسانی به سر می‌برد و اعطای کمک‌های انسانی از ضروریات است. برگزاری اجلاس پنج جانبه لندن و سفر اخیر ترزا می نخست‌وزیر انگلیس به منطقه از جمله عربستان و مواضع صریحی که در ملاقات با مقامات سعودی در تاکید برای اعطای کمک‌های انسانی به مردم یمن و ضرورت باز شدن هرچه سریع‌تر فرودگاه‌ها و بنادر یمن صورت گرفته است، می‌تواند بخشی از آلام مردم یمن را تخفیف دهد.

انتظار داریم صدور سلاح به عربستان متوقف شود

بعیدی‌نژاد ابراز امیدواری کرد با اجرای سیاست موثر و مثبت و تضمین آتش‌بس و گفت‌وگوهای سیاسی، انگلیس و دیگر کشورهای عضو دائم شورای امنیت فشارهای لازم را برای توقف درگیری‌ها و تنش‌ها در یمن به عربستان وارد کنند.

وی تاکید کرد: ما انتظار داریم که صدور سلاح به عربستان متوقف شود و انگلیس از تمامی ابزارهای خود برای تحت فشار گذاردن عربستان جهت توقف حملات علیه مردم بیگناه یمن استفاده کند. قطعا این انتظارات در جریان سفر آقای جانسون از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران به وی منتقل خواهد شد.

شاهد تغییر سیاست انگلیس درخصوص موضوع سوریه بوده‌ایم

سفیر ایران در انگلیس در مورد سوریه نیز اظهار داشت: انگلیس سال‌ها برای حل بحران سوریه معتقد بود فرآیندهای قطع و کاهش تنش باید مشروط بر این باشد که بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه از قدرت کنار برود که سیاستی کاملا غیر واقع‌بینانه بود که نه تنها هیچ کمکی در حل بحران سوریه نکرد بلکه بحران این کشور را تشدید کرد و ما شاهد خسارات و تلفات زیادی از سوی مردم بیگناه بودیم.

بعیدی‌نژاد اضافه کرد: طی چند ماه گذشته شاهدیم که انگلیس سیاست خود را تغییر داد و این واقعیت را پذیرفته است که کنار رفتن بشار اسد نه تنها کمکی به اوضاع سوریه نمی‌کند بلکه منجر به افزایش تروریسم و خشونت می‌شود.

نقش انگلیس در احیای مذاکرات سیاسی درباره سوریه

وی با اشاره به رایزنی‌ها برای حل و فصل بحران سوریه تصریح کرد: امیدواریم با تحت فشار قرار گرفتن عربستان از سوی انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی مذاکرات و ابتکارات مهم سیاسی که در جریان است از جمله گفت‌‌وگوهای ژنو به نوعی احیا شود و با پیشبرد ابتکار اخیر در سوچی توسط سه کشور روسیه، ایران و ترکیه که فرآیند موفق آستانه را بنیان گذاشتند، شاهد این باشیم که سوریه روند آرامش را طی کند و آسیب به مردم سوریه کاهش پیدا کند و در نهایت شاهد این باشیم که با ایفای نقش مثبت از سوی تمام کشورهای منطقه و خارج از منطقه هرچه زودتر بحران سوریه پایان پذیرد.

سفیر ایران در لندن یادآور شد: در مورد سایر بحران‌های منطقه از جمله بحران روابط قطر و عربستان، انگلیس نقش تعادلی ایفا کرد و وزیر خارجه قطر چندین سفر به لندن داشت و مذاکرات خوبی با طرف انگلیسی انجام دادند که ماحصل آن این بود که دولت انگلیس و کشورهای اروپایی با حمایت از فرآیند کویت و اعمال فشار بر عربستان گام‌‌های خوبی برای تعادل شرایط برداشتند.

انگلیس سیاست‌های متعادلی درباره لبنان در پیش گرفت

بعیدی‌‌نژاد درباره سیاست انگلیس درخصوص لندن نیز خاطرنشان کرد: در مورد لبنان نیز شاهد بودیم که انگلیسی‌ها برای کمک به پس گرفتن استعفای سعد حریری و برقراری آرامش در لبنان گام‌هایی را برداشتند و سیاست‌های نسبتا تعادلی در پیش گرفتند و وقتی عربستان با چنین سیاستی از جانب انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی مواجه شد مجبور شد به نوعی از گروگان گرفتن نخست‌وزیر لبنان دست بردارد و اجازه دهد که نخست‌وزیر به لبنان برگردد و در جهت آرامش لبنان استعفای وی پس گرفته شود.

وی با اشاره به اختلافات لندن و واشنگتن درخصوص موضوعات مختلف ابراز داشت: این روزها نیز شاهدیم که دولت انگلیس در بالاترین سطح با سیاست رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت مخالفت کرده و در جهت قطعنامه‌های شورای امنیت و مواضع کشورهای اروپایی نگرانی و مخالفت صریح خود را با این تصمیم اعلام کرده است.

جانسون در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی به ایران سفر می‌کند

سفیر ایران در لندن اضافه کرد: اینها همه زمینه‌های امیدی است برای ما و اینکه با تداوم یک سیاست متوازن به دور از فشارهای یکجانبه عربستان سعودی، انگلیس می‌تواند قدم‌های مثبتی در منطقه بردارد. به طور قطع این مسائل در سفر آقای جانسون به تهران مورد بحث قرار خواهد گرفت و امیدواریم بتواند در تحولات منطقه نقش مثبت ایفاد کند.

بعیدی‌نژاد درباره برنامه‌ها و دیدارهای جانسون در ایران نیز بیان کرد: وی در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی به ایران سفر می‌کند و طبیعتا درباره روابط دوجانبه سیاسی و اقتصادی و مسائل منطقه‌ای با مقام‌های کشورمان گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد کرد.

انتقاد نسبت به برخی کاستی‌ها و محدویت‌های اقتصادی و بانکی

وی درباره روابط اقتصادی بین دو کشور عنوان کرد: در حوزه روابط بانکی در حوزه اجرای برجام انتقادها و ایرادهایی نسبت به برخی کاستی و محدودیت در حوزه اقتصادی و بانکی داریم که به طور تفصیلی با آقای جانسون بررسی می‌‌شود.

سفیر ایران در لندن افزود: در کنار آن در خصوص شناسایی حوزه‌هایی که امکان ارتقا همکاری‌های مشترک در زمینه‌های اقتصادی وجود دارد نیز بین دو طرف گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد شد.

دریافت حدود سه میلیارد یورو طلب از شل

بعیدی‌نژاد با اشاره به مناسبات اقتصادی دو کشور گفت: در ماه‌های اخیر تحرکات خوبی در زمینه همکاری‌ها اقتصادی‌های دوجانبه شکل گرفته و ما در اولین اقدام پس از برجام توانستیم طلب خود را به میزان حدود سه میلیارد یورو که به علت تحریم شرکت ملی نفت از جانب اتحادیه اروپا قابل دریافت نبود از شرکت شل دریافت کنیم.

وی با اشاره به وجود یک میدان گازی متعلق به شرکت ملی نفت ایران نام روهام اظهار داشت: همکاری‌های مشترک در این باره ادامه دارد و ارتباطات خوبی بین دو طرف برقرار شده است و به تازگی شرکت بی‌پی اعلام کرده که قصد دارد بخشی از سهام خود را به یک شرکت دیگر واگذار کند که برخی مباحث مربوط به تحریم‌های آمریکا را ایجاد می‌کرد که اینها ماه‌ها است که این موضوع را در دست پیگیری داشته‌اند تا مشکلی برای ادامه کار این میدان گازی پیش نیاید.

مذاکرات با شرکت شل برای توسعه میدان‌های مشترک

سفیر ایران در لندن تاکید کرد: هم اکنون همکاری‌های دو طرف به شکل عادی در جریان است و این نمونه‌ای از همکاری خوب شرکت ملی نفت ایران و شرکت بی‌پی است.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه مذاکرات خوبی با شرکت شل برای توسعه میدان‌های مشترک نیز در جریان است، تصریح کرد: چنانچه پیشنهادهای خوب و مورد قبول به ایران ارائه شود، می‌توان همکاری‌ها را در این زمینه افزایش داد. شل اعلام کرده است که برنامه دراز مدت برای همکاری‌های اقتصادی با ایران دارد و به تازگی دفتر خود را در کشورمان فعال و اعلام آمادگی کرده است تا فعالیت خود را در ایران توسعه دهد.

امضای قرارداد ساخت پنجمین نیروگاه خورشیدی جهان با وزارت نیرو

وی با اشاره به امضای قرارداد ساخت پنجمین نیروگاه خورشیدی جهان با وزارت نیروی ایران خاطرنشان کرد: این قرارداد در مسیر اجرایی قرار گرفته و طبق برنامه زمان‌بندی شده پیش می‌رود.

سفیر ایران در لندن ارزش قرارداد ساخت این نیروگاه را ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون پوند اعلام کرد.

امضای تفاهم‌نامه برای ایجاد مراکز درمان سرطان

بعیدی‌نژاد با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه بهداشت و درمان ابراز داشت: به تازگی یک تفاهم‌نامه برای ایجاد مراکز درمان سرطان با یک شرکت معتبر انگلیسی به نام اینترنشنال هاسپیتال گروپ به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو امضا شده و مقدمات آن در حال اجرا است و می‌تواند در حوزه بهداشت و سلامت موجب همکاری‌های خوب دو طرف شود.

وی در حوزه ساخت بیمارستان با همین شرکت بیان کرد: مذاکرات اولیه انجام شده و این علاقه‌مندی در میان آنها وجود دارد که از دانش خود برای ساخت و تجهیز بیمارستان در ایران استفاده کنند که مباحث فنی بین دو طرف در جریان است.

شرکت‌های انگلیسی با شوق آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند

سفیر ایران در لندن یادآور شد: همچنین شرکت جی اس کی که یکی از بزرگترین شرکت‌های دارویی جهان است در حال عبور از مراحل نهایی ثبت در ایران است و قصد دارد به طور مستقیم در ساخت و دارو و واکسن با ایران همکاری کند که مورد استقبال وزارت بهداشت و درمان قرار گرفته و انتظار می‌رود که در آینده نزدیک قراردادهای لازم در این باره منعقد شود.

بعیدی‌نژاد اضافه کرد: پیگیری ساخت یک ورزشگاه بزرگ در ایران و اجرای طرح‌ها در زمینه‌های دیگر نیز در جریان است و این نشان می‌دهد که شرکت‌های انگلیسی با شوق و علاقه آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند.

تشریح وضعیت زاغری و فروغی

وی درباره فضاسازی رسانه‌های انگلیسی در مورد ارتباط این سفر با افراد دوتابعیتی زندانی در ایران عنوان کرد: با توجه به توجه خیلی خاصی که افکار عمومی انگلیس نسبت به افراد دوتابعیتی زندانی در ایران دارند، طبیعی است که دولت انگلیس در مذاکرات دو طرف به این موضوع اشاره کرده و انتظار دولت و مردم انگلیس برای آزادی نازنین زاغری و آقای فروغی را با طرف ایرانی مطرح کند.

سفیر ایران در لندن افزود: همانگونه که اطلاع دارید خانم زاغری فرزند کوچکی دارند که دور از ایشان و نزد پدر و مادر ایشان در ایران زندگی می‌‌‌کنند و آقای فروغی هم که حدود ۸۰ سال دارند با بیماری چشمی مواجه هستند و طرف انگلیسی همواره این موضوع را مطرح کرده است که با توجه به نیاز به مراقبت‌های بیشتر از این دو خانواده، آنها مشمول عفو و رافت اسلامی واقع شوند.

زاغری و فروغی به دلیل پرونده امنیتی در زندان هستند

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی توضیح داده‌اند که در ایران این افراد به‌دلیل پرونده امنیتی در زندان هستند، گفت: ما گفته‌ایم رویه‌های قانونی دادگاه آنها به صورتی کاملا صحیح از جمله با امکان دسترسی آنها به وکیل طی شده و احکامی که برای آنان صادر شده پس از طی مراحل دادرسی قضایی بوده است و چنانچه این افراد بخواهند آزاد شوند باید این درخواست از جانب مقامات قضایی بررسی شود.

وی افزود: در ایران عفو و آزادی افراد زندانی تابع قوانین و مقرراتی است از جمله اینکه فرد باید یک سوم از مدت محکومیت خود را طی کرده باشد و دچار شرایط خاصی باشد و اولیای زندان هم احساس کنند که آن فرد نسبت به جرمی که مرتکب شده متنبه شده و قصد دارد زندگی جدیدی را شروع کند. اما احراز این موارد همه تحت قواعد و مقرراتی است که باید توسط قوه قضائیه بررسی و شرایط لازم احراز شوند و در این صورت است که رافت اسلامی شامل حال این افراد خواهد شد. اما این احراز مستلزم طی شدن روند قضایی و حقوقی است.

درخواست عفو زاغری و فروغی به قوه قضاییه ارسال شده است

سفیر ایران در لندن با تاکید بر اینکه به‌طور کلی وزارت امور خارجه ما پس از هر بار طرح این خواسته‌ها از سوی طرف انگلیسی این توضیحات را به آنها ارائه داده است، اظهار داشت: در عمل نیز گزارش‌های مربوطه به قوه قضائیه ارسال شده است که این خواسته‌ها از جانب دولت انگلیس برای عفو و بخشش آنها وجود دارد. این خواسته در قوه قضائیه ایران در حال بررسی است و تا این لحظه هنوز نتیجه نهایی درباره آن گرفته نشده است.
بعیدی‌نژاد یادآور شد: با توجه به اینکه آقای جانسون در حاشیه دیدارهای سازمان ملل و دیگر ملاقات‌ها این موضوع را مطرح کرده‌اند طبیعی است که در این سفر نیز آن را مطرح کنند.

اقدام فوری خاصی درباره آزادی این دو نفر متصور نیست

وی با اشاره به تلاش رسانه‌های انگلیسی خاطرنشان کرد: اینکه رسانه‌ها در انگلیس تلاش می‌کنند تا موضوع سفر آقای جانسون را به این موضوع خاص محدود کنند به طور قطع غیر واقعی است. خود آقای جانسون نیز که بر پیچیدگی‌های حقوقی موضوع آگاهی کامل دارند بر این امر واقف هستند که در جریان سفر ایشان اقدام فوری خاصی در خصوص آزادی این دو نفر متصور نیست چون موضوع در نظام قضایی ایران در حال بررسی است و فرایند آن باید طی شود.

سفیر ایران اضافه کرد: روابط ایران و انگلیس بسیار فراتر از موضوع زندانی دو تابعیتی‌ها است و این موضوع تنها یکی از مواردی است که در جریان سفر ایشان مطرح خواهد شد.

پرونده تسلیحاتی هیچ ارتباطی به بحث زندانیان دوتابعیتی ندارد

بعیدی‌نژاد در مورد نتایج پیگیری‌های به عمل آمده برای دریافت مطالبات مربوط به قرارداد تسلیحاتی با انگلیس ابراز داشت: این پرونده با ابعاد حقوقی گسترده سال‌ها است که توسط تیم حقوقی ایران پیگیری می‌شود و روند طبیعی خود را طی می‌کند و بر اساس شواهد و اطلاعات به دست آمده، این پرونده در مراحل نهایی است که با حل آن یکی از طولانی‌ترین اختلافات حقوقی دو طرف تسویه خواهد گردید.

وی با اشاره به فضاسازی رسانه‌های انگلیسی و پیوند دادن این موضوع با زندانیان دوتابعیتی در ایران بیان کرد: این کاملا خلاف واقعیت است. این دو بحث، دو موضوعی هستند که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. چنانچه توضیح داده شد دعاوی حقوقی ایران درباره پرونده تسلیحاتی، موضوعی ۴۵ ساله است و مسیر طولانی طی کرده و حدود دو دهه است در دادگاه‌‌ها پیگیری شده و ابعاد بسیار پیچیده‌ای در این پرونده وجود داشته است که از جانب دادگاه و وکلا بررسی شده و هیچ ارتباطی به بحث زندانیان دو تابعیتی که موضوعی نسبتا جدید است، ندارد.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه