یکشنبه, 14 آذر 1400 - Saturday, 04 December 2021
کد خبـر : 1411
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۵۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

معاون وزیر راه: راه آهن بوشهر اولویت سال آینده است

معاون وزیر راه: راه آهن بوشهر اولویت سال آینده است

آوای پارسیان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت‌های ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: اتصال بوشهر به شبکه ریلی اولویت وزارت راه در سال آینده است.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل از مهر؛ خیرالله خادمی پیش از ظهر پنجشنبه در نشست هماهنگی راه آهن بوشهر و شیراز اظهار داشت: برنامه ریلی کشور که از اصفهان به شیراز وصل شد طبق برنامه برای اتصال به بوشهر بود وگرنه انجام آن توجیه اقتصادی نداشته است.https://media.mehrnews.com/d/2017/12/02/3/2651929.jpg

وی با بیان اینکه بنا بر این هدف بیشترین اعتبار برای آغاز این پروژه توسط وزارت نفت تامین شده است، افزود: اجرای این پروژه چند مشکل داشت که یکی از آنها تصویب ۲۵۰ کیلومتر در لایحه بودجه بود، اما مسیر برای اتصال به بوشهر بالغ بر ۴۳۰ کیلومتر بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: با مکاتبات صورت گرفته این اشتباه مرتفع شده است و مسیر اتصال به عسلویه نیز در حال تصویب است.

خادمی با بیان اینکه اکنون اجرای این پروژه منعی از نظر قانونی ندارد، تصریح کرد: از چند منبع می‌توان این پروژه را آغاز کرد که نخست بودجه عمومی بوده است که در ردیف بودجه قرار دارد و امروز ۱۰۰ کیلومتر از استان فارس و ۱۰۰ کیلومتر از استان بوشهر زیرسازی با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد آغاز شده است اما عمده تونل بر این پروژه هنوز آغار نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برآورد هزینه این پروژه و اتصال خط ریلی به استان بوشهر دو هزار و ۷۰۰ میلیارد و برای اتصال به عسلویه نیز هزار میلیارد دیگر نیز نیاز است.

مدیرعامل شرکت‌های ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل بیان کرد: در سال ۹۱ در کشور ۱۴۰ هزار میلیارد پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود داشت که ۸۰ هزار میلیارد مربوط به خطوط ریلی بود.

خادمی افزود: بالغ بر سه هزار و ۴۵ کیلومتر از این پروژه‌ها در دولت‌های گذشته آغاز شده بود و ما مجبور به اولویت‌بندی بنا به درصد بیشترفت‌های فیزیکی شدیم.

وی با اشاره به اینکه از پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد آغاز کردیم و بودجه زیادی را به آنها تخصیص دادی، بیان کرد: امسال پنج  مرکز استان به شبکه ریلی کشور اضافه می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: همچنین برنامه‌ریزی شده در سال آینده نیز پنج استان به این شبکه متصل شوند که اولویت‌های ما استان‌های بوشهر، خرم آباد، اردبیل، سنندج و شهرکرد خواهد بود.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه پروژه ریلی استان بوشهر بسیار سنگین است و بودجه‌ها محدود است می‌توان با استفاده از منابع خارجی و وزارت نفت اجرای این پروژه را تسهیل داد.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه