یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 1454
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

دستگیری مدیر دروغین یک شرکت اماراتی با ٤٠٠ حساب بانکی

دستگیری مدیر دروغین یک شرکت اماراتی با ٤٠٠ حساب بانکی

آوای پارسیان : مرد جوانی که به اتهام کلاهبرداری به بهانه ازدواج تحت‌ تعقیب پلیس بود، توانست بار دیگر با همین شگرد، پول میلیاردی به جیب بزند. این مرد پس از آشنایی با زنان جوان و پیشنهاد ازدواج، به نام آنها دسته‌چک می‌گرفت و در سطح بازار خریدهای میلیاردی می‌کرد. وی با همین چک‌های بلامحل ٦ دستگاه خودرو BMW به ارزش ١٨‌میلیارد تومان پیش‌خرید و پس از آن در الهیه، خیابان آقابزرگی، قیطریه، سعادت‌آباد و شهرستان ارومیه نیز املاکی به مبلغ ٢٦‌میلیارد تومان خریداری کرد.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل از شهروند؛ متهم پس از دستگیری اعتراف کرد که بیش از ٤٠٠ حساب بانکی دارد و از بانک‌های مختلف دسته‌چک به نام خود یا اشخاص دیگری گرفته است. او حتی اعتراف کرد که با ساختن کلید خانه طعمه‌هایش، از آن‌جا نیز سرقت‌های میلیونی کرده است.

افشای راز کلاهبرداری بزرگ با شکایت زنان

روز دوم مهر امسال نخستین شاکی که یک زن جوان بود، با مراجعه به کلانتری ١٣٤شهرک قدس، این پرونده را پیش روی ماموران پلیس پایتخت قرار داد. او در شکایت خود اعلام کرد که مردی به نام علیرضا که به بهانه ازدواج اعتماد او و خانواده‌اش را جلب کرده، با استفاده از مدارک شناسایی متعلق به وی اقدام به افتتاح حساب بانکی، دریافت دسته‌چک و صدور ده‌ها چک بلامحل در سطح بازار تهران کرده است.

بلافاصله پرونده مقدماتی با موضوع «جعل حساب و کلاهبرداری» تشکیل شد و به دستور دادیار شعبه سوم دادسرای ناحیه ٢ تهران، برای رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

محتویات پرونده حکایت از آن داشت که «علیرضا» متولد ١٣٥٧ ابتدا از طریق شبکه‌های مجازی با شاکی آشنا شده و این آشنایی را به ملاقات‌های حضوری تبدیل کرده است. او در ادامه با طرح پیشنهاد ازدواج ادعا کرده که همسر سابقش فوت شده و در این‌خصوص برای اثبات ادعای خود تصویری از سنگ قبر همسرش را به شاکی نشان داده است.

زن جوان درباره آشنایی‌اش با علیرضا به ماموران گفت: «بعد از آشنایی، علیرضا یک گواهی فوت صادره مربوط به همسر سابقش را نیز به من و خانواده‌ام نشان داد.

علیرضا پس از مراسم خواستگاری و به منظور جلب اعتماد خانواده‌ام، اقدام به خرید چندین ملک میلیاردی در مناطق سعادت‌آباد، الهیه، فرشته و یک باغ‌ویلا در شهرستان ارومیه کرد. او ضمن معرفی خود به‌عنوان مدیرعامل «شرکت سون مدیا» در امارات متحده عربی، ادعا می‌کرد که مدرک دکترا در رشته بازرگانی دارد و تجارت بین‌المللی می‌کند. به همین دلیل به بهانه لزوم مسافرت‌های متعدد به خارج از کشور برای سرکشی به دفاتر شرکت در هفت کشور اروپایی و آسیایی، مرا به شعبه بانکی در بلوار دریا برد و یک حساب مشترک باز کرد تا در نبود وی، من بتوانم از حساب مشترک برداشت کنم. مدتی پس از افتتاح حساب، علیرضا ناپدید شد و بعد از آن از بانک اطلاع دادند که دارای ده‌ها چک برگشتی و بلامحل هستم. زمانی که برای بررسی موضوع به بانک مراجعه کردم، متوجه شدم که علیرضا بدون حضور من و ضمن معرفی خودش به‌عنوان همسر من، موفق به دریافت چندین دسته‌چک از بانک شده است. او در ادامه ده‌ها فقره از چک‌ها را در سطح بازار خرج کرد، این در حالی ‌است که من اصلا دسته‌چکی تحویل نگرفته و ندارم.»

با اعلام این شکایت، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با بررسی سوابق علیرضا، موفق به شناسایی وی به‌عنوان یکی از مجرمان سابقه‌دار و حرفه‌ای با ٩ سابقه کیفری در زمینه ارتکاب جرایم مختلف فریب در ازدواج، جعل، کلاهبرداری، سرقت در شهرهای مختلف تهران، اصفهان، رشت و کرج شدند که درحال حاضر نیز تحت تعقیب محاکم قضائی مختلف قرار دارد.

در شرایطی که علیرضا از مخفیگاهش در خیابان کریم‌خان متواری شده بود، کارآگاهان موفق به شناسایی زن جوان دیگری شدند که علیرضا او را نیز به همین شیوه و شگرد یعنی پیشنهاد دروغین ازدواج، فریب داده بود اما این زن جوان به دلایل شخصی و خانوادگی هیچ‌گونه شکایتی را تا زمان شناسایی شدنش توسط کارآگاهان انجام نداده بود.

در شرایطی که متهم هیچ‌گونه رد و نشانی از خود به جای نگذاشته و از تهران نیز متواری شده بود، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی موفق به شناسایی مخفیگاه وی در استان مازندران، شهرستان رویان شدند.

هماهنگی‌های لازم قضائی برای اعزام کارآگاهان به شهرستان رویان انجام شده بود که تیم تحقیق در اقدامات ویژه پلیسی خود اطلاع پیدا کرد متهم برای پیگیری اقدامات مجرمانه‌اش، با یک دستگاه خودرو پژو ٢٠٦ به تهران آمده است. بنابراین بلافاصله طرح مهار در محدوده تردد متهم در اتوبان اشرفی اصفهانی انجام و سرانجام متهم روز ٢٨ آبان امسال در خیابان گلاب شناسایی و قبل از هرگونه اقدام به فرار و آسیب‌رساندن احتمالی به شهروندان، دستگیر شد. در همان بازرسی اولیه از خودرو وی، مقادیری اسناد تجاری اعم از اوراق بانکی، دسته‌چک، کارت‌های عابربانک، اسناد مالکیت و مُهرهای مجعول کشف و به پایگاه دوم پلیس آگاهی منتقل شد.

متهم به نام علیرضا، در همان تحقیقات نخست اعتراف کرد که بیش از ٤٠٠ حساب بانکی دارد و از بانک‌های مختلف دسته‌چک به نام خود یا اشخاص دیگری گرفته است. او اعتراف کرد که پس از گرفتن دسته‌چک در تهران، اصفهان و پرند به سطح بازار مراجعه و با حیله، فریب و مانورهای متقلبانه اعتماد فروشندگان را جلب و اقدام به خرید اقلامی همچون لوازم خانگی، لاستیک و آهن‌آلات می‌کرده است. او این اجناس را به کارخانه‌ای در پاکدشت منتقل می‌کرد و زیر قیمت واقعی به فروش می‌رساند. همچنین براساس اعترافات متهم، وی با چک‌های بلامحل اقدام به پیش‌خرید ٦ دستگاه خودرو BMW به ارزش ١٨‌میلیارد تومان و متعاقب آن در الهیه، خیابان آقابزرگی، قیطریه، سعادت‌آباد و شهرستان ارومیه اقدام به خرید املاک جمعا به مبلغ ٢٦‌میلیارد تومان کرده است.

در ادامه تحقیقات پلیسی مشخص شد که متهم با تهیه دفتری در خیابان شوش، جوانی به نام «میثم» را به‌عنوان مدیر دفتر استخدام و با اغفال وی، به نام او در بانک‌های مختلف اقدام به افتتاح حساب و گرفتن دسته‌چک کرده و چک‌ها را نیز در بازار خرج کرده است. با بررسی به عمل آمده مشخص شده که تنها هشت فقره از چک‌های مذکور به ارزش بیست‌وهشت میلیارد و هفتصد‌میلیون تومان به بانک واصل و گواهی عدم پرداخت برای آنها صادر شده است.

سرهنگ سعدالله گزافی، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران، درباره این پرونده گفت: «در این پرونده تاکنون بیش از ٢٠ نفر از مالباختگان در سطح بازار تهران شناسایی و به پایگاه دوم پلیس آگاهی دعوت شدند که متهم را شناسایی کردند. همچنین در ادامه، تعداد دیگری از خانم‌های جوان که متهم به بهانه ازدواج آنها را نیز فریب داده، شناسایی شدند که متهم پرونده پس از مواجهه حضوری با این خانم‌ها اعتراف کرد که علاوه بر فریب آنها، از خانه دو نفر از آنها پس از تهیه کلید یدک و اطمینان از عدم حضورشان در منزل، اقدام به سرقت طلا، جواهرات و پول نقد کرده که تنها در یکی از سرقت‌ها مبلغ ١٨٠‌میلیون تومان طلا و ارز خارجی سرقت شده است.»

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه