دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 1456
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۲۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

تغییر بخشداران و فرمانداران غیر وزارت کشوری/ وعده جدید درباره منطقه آزاد/ خوزستان هم مدعی حق آلایندگی بوشهر شد

تغییر بخشداران و فرمانداران غیر وزارت کشوری/ وعده جدید درباره منطقه آزاد/ خوزستان هم مدعی حق آلایندگی بوشهر شد

آوای پارسیان کار نمایندگان استان به تکه پرانی کشید، ابقای دو مدیر نفتی استان، جدول گمانه زنی درباره قیمت جدید حامل های انرژی، استعفای منتخب اول شورای شهر دیلم، تاخیر در صدور حکم دهیاران استان و تغییر یک مدیرکل بدون اطلاع استانداری برخی از شنیدنی های هفتگی «آوای پارسیان» است.

 • همچنان که هفته پیش نوشتیم، استاندار در انتصابات خود اولویت را به نیروهای وزارت کشوری قرار داده است. خبر می رسد در این راستا تغییر و تحولات در سطح بخشداری ها آغاز شده و طی هفته های آتی تسریع می شود.
 • مهدی یوسفی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارس و رییس هیات مدیره باشگاه پارس جنوبی جم در جمع بازیکنان این تیم لیگ برتری قول تزریق 20 درصد دیگر قرارداد آنها در هفته جاری داده و گفته: مردم استان بوشهر به کسب سهمیه آسیایی توسط این تیم امیدوارند و من به تلاش بازیکنان جهت این مهم خوش بین هستم.
 • امام جمعه بوشهر نشست روز پنجشنبه درباره راه آهن با حضور نمایندگان و مسئولانی از فارس و بوشهر در استانداری را بی نتیجه دانسته و در خطبه های دیروز نمازجمعه یادآور شده: کاهش بودجه این پروژه به 15 میلیاردتومان در اعتبارات سال آینده درحالی که 100 برابر این مبلغ برای فعال شدن راه آهن نیاز است، کم توجهی مسئولان به استان را نشان می دهد.
 • هفته گذشته خبرهایی درباره گران شدن حامل های انرژی رسانه ای شد که سناریوهای احتمالی درباره قیمت سوخت، آب و برق براساس لایحه بودجه 97 به شرح زیر گمانه زنی شده است:

 • اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهور در گردهمایی استانداران ادوار هرمزگان گفته: انتقال آب از سواحل جنوب به مرکز کشور درست نیست و همین سیاست فولاد و تمدن اصفهان را نابود کرد. به گفته وی، توسعه صنایع باید در اطراف خلیج فارس اتفاق بیفتد تا جمعیت در سواحل متمرکز شود نه اینکه آب را انتقال داد.
 • اظهارنظر ترکان در شرایطی می باشد که وزیر اقتصاد خبر داد: در بودجه سال آینده، تسهیلات ارزان قیمت واعتبارات عمرانی برای سرمایه‌گذاران طرح تصفیه و انتقال آب از خلیج فارس به کرمان و یزد پیش بینی شده است.
 • براساس رتبه بندی استان ها از نظر رتبه تملک دارایی (اعتبارات عمرانی) در بودجه سال آینده، برای بوشهر تنها 2.2 درصد (معادل 90 میلیاردتومان) در نظر گرفته شده است. این در حالیست از محل درآمدهای گمرکی، مالیات و صنایع نفت و گاز هزاران میلیارد اعتبار از بوشهر وارد خزانه کشور می شود.

 • عوامل تيراندازي به دفتر نماينده انديمشک دستگير شدند. سردار عباس زاده، فرمانده انتظامي استان خوزستان با اعلام این خبر افزود:4 نفر از كساني كه ماه گذشته به دفتر فریدون حسنوند نماينده انديمشک در مجلس شوراي اسلامي تير اندازي كرده بودند شناسايي و دستگير شدند.
 • مجلس 2 هفته دیگر درباره منطقه آزاد بوشهر رای گیری می کند. خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم با اعلام این مطلب گفته: با جو موجود در مجلس به ایجاد مناطق آزاد تجاری کشور خوش بین هستیم.
 • تبادار استاندار فارس همراه غلامرضا مهرجو مشاور اجرایی و محمدابراهیم فروزانی معاون گردشگری و زیارت استانداری در بازدید از مسجد و خانه نصیر الملک. هرسه از مسئولان سابق استان بوشهر می باشند.

 • استاندار خوزستان گفته: رییس جمهور دستور انتقال آب خوزستان در حد آب شرب را صادر کرده و آب برای مصارف دیگر انتقال نمی یابد. با این توضیح شریعی، حقابه کشاورزی دشت های لیراوی و حیات داوود در شمال استان بوشهر از رودخانه زهره بیش از گذشته دست نیافتنی به نظر می رسد. طرحی که لوله های انتقال آب هم تا حدودی اجرا شده است.
 • پس از فارس و هرمزگان، خوزستان هم از بوشهر حق آلایندگی می خواهد! مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان گفته: برای اخذ حق آلایندگی از استان بوشهر براساس ماده ۶ قانون برنامه ششم، تأییدیه محیط ‌زیست اخذ تا ما این موضوع آلایندگی را از رئیس برنامه‌وبودجه استانداری خوزستان درخواست کنیم. وی که در شورای اداری هندیجان این اظهارات را گفته، ادامه داد: حق‌وحقوق مردم هندیجان در حال حاضر در اختیار سازمان دارایی استان بوشهر است که باید گرفته شود.
 • محمدرضا غزنوی عضو شورای شهر دیلم با انتشار متنی در فضای مجازی از استعفای خود خبر داد. وی با ۶ هزار رای برگزیده اول انتخابات شورای شهر دیلم بوده است. گویا نفر اول علی البدل شورا هم اعلام کرده درصورت موافقت با استعفای غزنوی، وارد شورا نخواهد شد.
 • خبر دیگر اینکه شهرداران پیشنهادی دیلم، ریز و انارستان استان بوشهر با گذشت بیش از دو ماه از انتخاب توسط شوراها، احکام شان از سوی استاندار صادر نشده است. شهردار عسلویه نیز با گذشت یکماه از انتخابش، در انتظار دریافت حکم می باشد.
 • این هم تصویری از صادرات نخل استان بوشهر به کشور قطر. این محموله شامل 60 اصله نخل بوده است.

 • علوی، نماینده مهر و لامرد در مجلس گفت: جشن ناهنگام برخی، اتصال استان فارس به دریا را به چالش کشاند و باعث مقاومت استان هرمزگان شد که همان ها باید پاسخگو باشند. به گفته این نماینده فارس، موضوع توسط وی پیگیری شده و پاسخ مذکور توسط دستگاههای ذیربط دریافت گردیده است.
 • بار دیگر رکورددار بودن بوشهر از نظر استعمال قلیان توسط مشاور وزیر بهداشت مطرح شد. وی گفته: بیشترین مصرف قلیان در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و خراسان رضوی و کمترین نیز در ایلام و زنجان شاهد هستیم.
 • طرح افزایش نمایندگان مجلس امسال تصویب می شود. این مطلب را شاه نشین عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بیان کرده و گفته: با مجمع نمایندگان استان ها توافق شده به ازای هر 250 هزار نفر جمعیت، یک نماینده اختصاص داده شود که امیدواریم تا اسفندماه در مجلس مصوب شود. پیگیری «خلیج فارس» حاکیست؛ در طرح مذکور، یک سهمیه به نمایندگان استان بوشهر اضافه شده که اختصاص آن به حوزه اننتخابیه جنوب یا مرکز استان محل مناقشه نمایندگان کنونی این حوزه ها قرار گرفته است.
 • درحالی که پروژه راه آهن بوشهر متوقف است، جدل رسانه ای میان نمایندگان استان باعث تکه پرانی به سوی همدیگر در فضای رسانه ای شده است. سکینه الماسی، نماینده جنوب استان با بیان اینکه راه آهن فیروزآباد-جم- عسلویه از نظر هزینه و زمان سریع تر اجرایی می شود و ضد منافع استان نیست، گفته: مخالف راه آهن مرکز استان نیست؛ اما دلیل عصبانیت و زشت‌گویی سعادت رئیس مجمع نمایندگان استان را نمی داند! درمقابل سعادت، نماینده دشتستان و رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در جوابیه ای به رسانه ها نوشته: ترسیم خط ریلی فارس - بوشهر دفتر نقاشی نیست که هر طور دوست داشتیم آن را تغییر دهیم و در آن ماه و خورشید و رنگین کمان بکشیم! گفتنی است واژه " خدای رنگین کمان" در اولین نطق الماسی در مجلس مورد استفاده وی قرار گرفت که بازتاب وسیعی داشت و اینک به فرصتی برای تکه پراکنی نمایندگان مبدل شده است!
 • نماینده همدان گفته: 600 بنز و پورشه با نام شخصی به نام مریم دوسر دهلیز قاچاق وارد گمرک بوشهر و بندرعباس شده است. اما این فرد برای نان شب خود هم مانده و اکنون 20 میلیاردتومان مالیات برایش منظور شده است. همچنین با اسم شخصی به نام سکینه معرف چندین هزار کانتینر وارد بوشهر و اهواز شده است. البته گمرک ایران در جوابیه ای آمار این نماینده را تکذیب کرده و واردات خودروها را براساس روال قانونی دانسته است.
 • شماری از دهیاران جدید روستاهای استان که توسط شوراها انتخاب شده اند، از طولانی شدن زمان صدور حکم شان توسط استانداری گلایه مندند.
 • ماموریت مهدی یوسفی در مدیرعاملی منطقه ویژه پارس و پیروز موسوی در مدیرعاملی شرکت پایانه های نفتی از سوی وزیر تمدید شده است.
 • شنیده می شود مدیرکل مالیاتی استان بوشهر یک روز قبل از تعطیلات اخیر تغییر و در این خصوص استانداری در جریان نبوده است.
 • دست آخر اینکه سرنوشت یارانه بگیران به‌ دست استانداران افتاده است. گویا در لایحه بودجه سال 97 دولت اختیار پرداخت یارانه را به استانداران واگذار کرده است. براساس این تصمیم متقاضیان دریافت یارانه باید اعلام نیاز کنند.
نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه