چهارشنبه, 15 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022
کد خبـر : 1756
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۲ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۰۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

باورهای غلط مانع تشخیص و مراقبت از بیماران ایدزی

باورهای غلط مانع تشخیص و مراقبت از بیماران ایدزی

آوای پارسیان : کارشناس برنامه کنترل اچ ای وی (ایدز) مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: با وجود دانش کافی در مورد بیماری ایدز، باورهای غلط همچنان ازموانع بزرگ کنترل اپیدمی، تشخیص، مراقبت و درمان این بیماران به شمار می رود.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل از ایرنا؛ غلامرضا بیغش روز چهارشنبه در دوره آموزشی کارشناسان بهداشت و ایمنی صنایع مختلف شهرستان بوشهر افزود: وجود باورهای غلط و داشتن نگرش‌های منفی، باعث وحشت افراد جامعه از بیماری ایدز می‌ شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه کارکنان شاغل در بخش صنعت و خانواده‌های آنان بخش عظیمی از جمعیت زیرپوشش صنایع را در برمی‌ گیرند، برهمین اساس آموزش، اطلاع ‌رسانی و معرفی

امکانات قابل‌ دسترس در زمینه تشخیص، درمان و مراقبت افراد مبتلا به ایدز برای این گروه ضروری است.

بیغش، یکی از عوامل بی ‌اطلاعی افراد جامعه از بیماری ایدز را بی علامت بودن این ویروس معرفی کرد و تاکید کرد: داشتن نگرش‌های منفی باعث ترس و وحشت افراد جامعه از این بیماری شده و همین موضوع مانع از اقدام آنان برای دریافت خدمات تشخیصی، درمانی، مراقبتی و حمایتی می ‌شود.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر تست تشخیص سریع اچ آی وی در مرکز مشاوره بیماری ‌های رفتاری بوشهر، همه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت شهرستان بوشهر در دسترس عموم است و افراد می‌ توانند با مراجعه به این مراکز، به‌صورت محرمانه پس از آزمایش و مشاوره رایگان بیماری اچ آی وی، نتیجه آزمایش خود را دریافت کنند.

بیغش گفت: این دوره آموزشی با همکاری واحدهای مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان بوشهربا رویکرد جدید آموزش ایدز با حضور کارشناسان بهداشت و ایمنی شاغل در شرکت‌های مستقر جزیره صدرا، پلیمر، اداره بندر، گمرک، نیروگاه اتمی و شهرک صنعتی بوشهر در بوشهر برگزار شد.

براساس آخرین آمار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تا روز نخست آذرماه امسال تعداد 512 نفر مبتلا به اچ آی وی در این استان شناسایی شده اند که 86.5درصد این شمار مرد هستند و از مجموع مبتلایان اکنون 161 نفر وارد فاز پیشرفته بیماری شده اند و 161 نفر نیز فوت کرده اند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه