پنج شنبه, 26 فروردين 1400 - Thursday, 15 April 2021
کد خبـر : 1757
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۲ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۱۵
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

سومین ضیافت «بفرمایید کتاب» در بندر گناوه+ تصاویر

سومین ضیافت «بفرمایید کتاب» در بندر گناوه+ تصاویر

آوای پارسیان : سومین ضیافت «بفرمایید کتاب» با حضور هنرمندانی از بوشهر، گناوه و خارگ و رونمایی از 8 کتاب در بوشهر برگزار شد.

الیاس احمد‌حسینی

سومین ضیافت «بفرمایید کتاب» با حضور هنرمندانی از بوشهر، گناوه و خارگ و رونمایی از 8 کتاب در بوشهر برگزار شد.

در این آئین که در فرهنگسرای خلیج‌فارس بندرگناوه برگزار شد، کتاب‌های «افسانه‌های جنوب استان بوشهر» نوشته‌ ناهید جهازی، مجموعه‌ شعر «شکوفه‌های مرجان» و «سنگ تی‌غار» جمات مژده، «ادبیات نمایشی در بوشهر» جهانشیر یاراحمدی، «ارزش‌های ادبی و محورهای درونی در صحیفه سجادیه» دکتر غلامرضا کریمی‌فرد، نمایشنامه «محپلنگ» ایرج صغیری و «تا بی‌کران دریا» محمد مظفری رونمایی شد.

در ابتدا غلامحسین دریانورد، دبیر ستاد برگزاری، گزارشی از عملکرد ستاد «بفرمایید کتاب» ارائه داد. وی با اشاره به چهارمین مرحله نذر و اهدا کتاب که در مهر و آبان مصادف با محرم و صفر برگزار شد ادامه داد: بیش ۵۰۰ کتاب به ارزش ۲۰میلیون ریال اهدا و کتابخانه یک مدرسه در روستای شول هم به همت  موسسه فرهنگی مهرگان تجهیز و ارتقا یافت.

پس از آن حمیده ماحوزی، مدیرکل ارشاد استان بوشهر، سخنانی پیرامون کتاب و کتابخوانی ایراد کرد و گفت: گناوه در حوزه‌ی قلم  و اندیشه خوب درخشیده است.

جمات مژده که ساکن جزیره‌ی خارگ است و در دوره‌ی جنگ دو فرزند و همسرش را از دست داده، هدف از کتابش را آشنایی نسل جدید با داستان‌های قدیمی و محلی دانست.

مهمان ویژه‌ برنامه، ایرج صغیری از پیشکسوتان تئاتر استان بود که قبل از رونمایی از کتاب نمایشنامه «محپلنگ» خاطراتی از اجرای نمایش «ابوذر» به همراه دکتر علی شریعتی در دهه‌ی ۵۰ حسینیه ارشاد گفت.

علی قربانی از بازیگران تئاتر و سینما که در بیش‌تر کارهای صغیری حضور دارد صحنه‌هایی از نمایشنامه‌ی «محپلنگ» را به نحو زیبایی اجرا کرد.

بخش دیگر برنامه، پاراگراف‌خوانی بود که قسمتی از کتاب «ادبیات نمایشی در بوشهر» اثر جهانشیر یاراحمدی توسط خانم صدیقه خدری خوانده شد.

پس از آن جهانشیر یاراحمدی گفت: کتاب «ادبیات ‌نمایشی در بوشهر» مروری است بر فراز و فرود نمایش در استان بوشهر.

محمد مظفری نیز درباره‌ اثرش گفت: این کتاب مجموعه‌ای از نمایشنامه‌های دفاع مقدس و مذهبی برای فضای باز است و یکی از ویژگی‌های آن توجه ویژه به آیین و فرهنگ بومی است.

همچنین در ادامه چندین جلد کتاب به دانش‌آموزان دو  کلاس از دبیرستان کوثر و محمد مذکوری مسئول کمپین «مهمانی کتاب» در بندرریگ و حلقه‌ی سه‌شنبه‌های داستان اهدا گردید.

خوانش متنی نیز توسط خانم جوهری، دانش‌آموز کتابخوان، از دبیرستان کوثر گناوه انجام شد.

گروه هنری «دلشدگان» از بندرریگ نیز دف‌نوازی زیبایی را اجرا کردند.

حسن ختام برنامه هم تقدیم ۵۰۰جلد کتاب بود که در بین حضار تقسیم گردید.

بنا به گزارش دبیر ستاد برگزاری ضیافت بفرمائید کتاب، در فصل پاییز امسال که مصادف با برگزاری چهارمین مرحله نذر و اهدا کتاب بود بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون ریال به علاقمندان مطالعه و کتاب و کتابخوانی اهدا گردید.

 در پایان آنچه نباید فراموش شود، فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر فرهنگی و اجتماعی غلامحسین دریانورد و منصور گرگی‌پور از برگزارکنندگان و حامیان طرح مذکور می باشد. آن‌ها برای آگاهی، پیشرفت و سربلندی بندرگناوه بی‌مزد و منت تلاش و کوشش می‌کنند؛ این تلاش و کوشش را باید ارج نهاد و از این همه زحمت و هزینه‌های مادی و معنوی تشکر و قدردانی کرد.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه