پنج شنبه, 16 تیر 1401 - Thursday, 07 July 2022
کد خبـر : 1784
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۳ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۱۹
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آخرین فرصت تبدیل سندهای دفترچه‌ای به تک برگ/ با قولنامه معامله نکنید

آخرین فرصت تبدیل سندهای دفترچه‌ای به تک برگ/ با قولنامه معامله نکنید

آوای پارسیان : وی می گوید: با توجه به اینکه از سال 1398 به سندهای دفترچه ای خدماتی ارائه نمی شود، انتظار می رود دارندگان این نوع سند برای تبدیل سندهای خود به تک برگ هرچه زودتر اقدام کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک بوشهر می گوید: با توجه به اینکه از سال 1398 به سندهای دفترچه ای خدماتی ارائه نمی شود، انتظار می رود دارندگان این نوع سند برای تبدیل سندهای خود به تک برگ هرچه زودتر اقدام کنند.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ اصغر پیرهادی در نشستی خبری به مناسبت روز سردفتر ادامه داد: در راستای تسهیل در فرآیند صدور سندهای تک برگ، همه اقدامات از زمان تحویل مدارک تا زمانی که سند تک برگ به منزل متقاضی ارسال می شود توسط شرکت پست انجام می شود.

وی افزود: تاکنون 212 هزار سند تک برگ املاک در استان صادر شده است و احتمال می دهیم هنوز 300 تا 350 هزار سند دفترچه ای املاک در دست مردم استان باشد.

پیش فروش توسط بنگاههای املاک ممنوع

مدیرکل ثبت اسناد و املاک با اشاره به اینکه مجوز بنگاههای املاک توسط سازمان صنعت و تجارت صادر اما از ما کد رهگیری برای قانونی بودن فعالیت شان دریافت می کنند، ادامه داد: براساس قانون، این بنگاهها حق تنظیم سندی درباره پیش فروش ساختمان ندارند و با توجه به مشکلاتی که در این خصوص رخ داده، این موضوع باید در دفاتر اسناد رسمی صورت بگیرد.

به گفته وی، تخلف بنگاهها از این قانون می تواند تعلیق و حتی ابطال پروانه را در پی داشته باشد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر یادآور شد: برای دریافت پروانه تخصصی هم مشاوران املاک باید در دوره‌های آموزشی مرتبط که توسط این اداره کل برگزار می شود شرکت کنند.

برخورد با دلالی در ثبت اسناد بوشهر

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه قولنامه برای صدور سند ملاک نمی باشد و باید در کمیسیون های تعیین شده تایید گردد، خاطرنشان کرد: رویه گذشته در ثبت اسناد بوشهر صحیح نبوده و منجر به اشکالاتی برای سندهای صادره گردید، اما از زمان حضور در این سمت تاکید شده که درخواست صدور سند باید در کمیسیون های مربوطه مثل 147 سابق که اکنون به کمیسیون تعیین تکلیف تغییر نام داده، تایید شود و ما مسئولیتی در خصوص قلنامه نداریم.

به گفته وی، در این راستا با افرادی که دلال بوده و پیگیر صدور سند برای چنین املاکی می شدند با همکاری دادستانی از وردشان به ادارات ثبت جلوگیری کرده ایم.

مردم با قولنامه معامله نکنند

پیرهادی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که برای صدور سند برای قولنامه ها وجود دارد، به مردم توصیه کرد: از خرید ملک در ازای قولنامه خودداری کرده و حتما از خریدار سند رسمی را مطالبه کنند.

نکته مهم در مورد خرید و فروش ملک در تنگک ها

پیرهادی در مورد خرید و فروش ملک در محلات تنگک های شهر بوشهر هم گفت: از همشهریان می خواهیم برای خرید و فروش ملک در تنگک ها به هیچ عنوان با مبایعه نامه اقدام به خرید و فروش نکنند و اگر این کار را کردند حتما از فروشنده سند را مطالبه کنند.

وی درباره سوالی پیرامون وعده نماینده بوشهر در مجلس برای صدور سند املاک اهالی تنگک ها اظهار داشت: در این خصوص پیگیری های زیادی شده و چون به نام دولت می باشد، مقرر گردید مسکن و شهرسازی اعلام نظر کنند. به عبارتی املاکی که مربوط به مردم است به آنها واگذار و برای بقیه اراضی سند برای راه و شهرسازی صادر شود، یا آنکه اگر معذوریتی در این خصوص دارد، اعلام نماید تا سند به نام این اداره صادر و در مرحله بعد واگذاری به مردم انجام شود.

صدور سند در خارگ از اختیار ما خارج است

مدیرکل ثبت اسناد و املک بوشهر در پاسخ به سوال «خلیج فارس» درباره مصوبه دولت سابق برای صدور سند برای املاک مردم خارگ گفت: مصوبه دولت مبنی بر صدور سند برای اعیان بوده، ولی چون اعیان قدیمی است، درخواست مردم برای صدور سند در عرصه می باشد که چون زمین های جزیره به نام وزارت نفت می باشد، صدور سند برای مردم باید با موافقت دستگاه مربوطه باشد و از اختیار ما خارج است.

به گفته وی، در خصوص مشکل صدور سند املاک مردم آبپخش نیز قرار بوده مسکن و شهرسازی نقشه کل را تحویل ما دهد که هنوز اقدامی نشده است.

صدور سند در هلیله و بندرگاه در انتظار وزارت کشور

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر «خلیج فارس» درباره صدور سند املاک اهالی روستاهای همجوار نیروگاه اتمی اظهار داشت: محدودیت صدور سند برای روستاهای هلیله و بندرگاه در برنامه ششم توسعه مرتفع شد، اما قرار بود کارگروهی به ریاست وزارت کشور در خصوص صدور سند تشکیل شود که هنوز اقدامی نشده است.

فعالیت 99 دفترخانه در استان

وی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: 99 دفترخانه دراستان بوشهر فعال است که از این تعداد 89 مورد سردفتر اصلی و 10 مورد کفیل هستند.

پیرهادی گفت: همچنین 51دفتر ازدواج و طلاق نیز در استان بوشهرفعال هستند که از این تعداد 20 دفتر مجوز طلاق دارند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه