دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 195
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

اخطار آخر استاندارد بوشهر به شهرداران/ ۷ جایگاه CNG استان با نواقص بحرانی

خلیج فارس: مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان بوشهر به میان خبرنگاران آمد تا با اشاره به خطراتی که نواقص موجود در پارک های شهری، جایگاههای سوخت و آسانسورها وجود دارد، از هشدار آخر درباره این موضوعات خبر دهد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ محمدرحیم بهره مند ابتدا از حواشی پیش آمده در خصوص پلمب پارک جفره علیباش بوشهر آغاز کرد و گفت: پس از نامه نگاری های متعدد با شهرداری درباره ضرورت استانداردسازی وسایل بازی، وقتی نشست مشترک با اعضای شورا، شهردار و مکاتبات زیاد در این خصوص بی نتیجه بود، اقدام به پلمب و برش برخی وسایل بازی این پارک کردیم.

وی با نشان دادن مکاتبات متعدد با شهرداری طی سه سال اخیر درباره ضرورت کسب گواهینامه استاندارد بهره برداری پارک ها گفت: با وجود مشکلاتی که پلمب پارک هایی که محصور نیستنند وجود دارد، اما در راستای جلوگیری از بروز خطرات، نسبت به این موضوع در پارک جفره علیباش اقدام کردیم، هرچند نیروهای وابسته به شهرداری ساعتی بعد بصورت غیرقانونی فک پلمب کرده که موضوع از طریق مراجع مربوطه در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه همه پارک و شهرهای بازی استان بوشهر که وابسته به بخش خصوصی هستند دارای استاندارد می باشنند، گفت: ولی در خصوص شهرداری های استان غیر از عالیشهر با مشکل و مقاومت شهرداری ها مواجه ایم و گویا تا خطری جانی رخ ندهد، این مقاومت شکسته نمی شود.

بهره مند با اشاره به اینکه وسایل پارک و بوستان ها از سال 85 مشمول استاندارد اجباری است، تصریح کرد: در راستای همکاری با شهرداری بوشهر بصورت رایگان شرکت دارای مجوز بازرسی به استان آوردیم و 336 دستگاه در پارک های وابسته به شهرداری بوشهر مورد بازرسی قرار گرفت که این موضوع طی دو سال اخیر تکرار شده و 60 میلیون تومان نیز هزینه در بر داشت که از اعتبارات در مرکز کشور جذب گردید، ولی شهرداری بوشهر و سایر شهرهای استان برای کسب گواهینامه استاندارد پارک ها قدمی برنداشته اند.

به گفته وی، در بازرسی های صورت گرفته مهمترین نواقص ایمنی پارک های بوشهر شامل کفپوش های بوده که در صورت سقوط کودک از ارتفاع ضربه گیر مناسبی نیست، وجود لبه های تیز و برنده در سکوها، خطر گیر کردن سر و گردن و عدم استحکام حفاظ اغلب وسایل است.

بهره مند با بیان اینکه دلیل شهرداری مبنی بر نبود شرکت برای صدور گواهینامه پارک ها در استان، بهانه است، ادامه داد: دو شرکت مقیم بازرسی در استان وجود دارد و نرخ های آن نینز از سوی مرکز برای همه کشور یکسان است، ولی در مناطق غیربرخورداری نظر ایلام پارک های شهرداری استاندارد می شود، اما در بوشهر شاهد مقاومت هستیم.

مدیرکل استاندارد با بیان اینکه فک پلمب پارک جفره علیباش در دست پیگیری است، افزود: از طریق معاون عمرانی استاندار نیز هشدار آخر به شهرداری ها درباره ضرورت استانداردسازی پارک ها داده و نامه ای ارسال گردیده که امیدواریم باعث توجه بیشتر به امنیت کودکان شود.

در حاشیه این بخش از سخنان بهره مند، کلیپی از برخی حوادث رخ داده در پارک های استان به دلیل بی توجهی به مقوله استاندارد پخش شد.

 ۷ جایگاه سی.ان.جی بوشهر پلمب می شود

مدیرکل استاندارد استان بوشهر بخش دیگری از این نشست خبری را به موضوع مهم جایگاههای سوخت سی ان جی اختصاص داد و گفت: از ۲۹ جایگاه عرضه گاز به خودروها در استان؛ ۷ جایگاه دارای نواقص بحرانی و خطرساز هستند که پس از مهلت یک‌هفته‌ای پلمب و تعطیل می‌شود.

محمد رحیم بهره‌مند ادامه داد: از 32 ایستگاه سی ان جی استان دو ایستگاه تعطیل، 18 ایستگاه دارای مجوز استاندارد و مابقی نیز غیراستاندارد هستند.

وی با بیان اینکه از 12 ایستگاه فاقد استاندارد هفت مورد دارای وضعیت بحرانی است تاکید کرد: اگر این جایگاه‌های سی.ان.جی در شهرهای مختلف استان بوشهر تا یک هفته دیگر، نواقص آن رفع نشود  پلمب و تعطیل می‌شود.

وی با اشاره به خطرات ناشی از جادثه در چنین جایگاههایی، تصریح کرد: زونکنی از مکاتبات و پیگیری درخصوص این جایگاهها وحود دارد و با استانداری نیز در این خصوص هماهنگی شده تا عرضه سوخت به مردم دچار کمترین خلل شود.

آخرین هشدار درباره آسانسور مراکز عمومی و پرتردد

بخش پایانی اظهارات مدیرکل استاندارد بوشهر به طرح ساماندهی آسانسورهای مراکز پرتردد استان اختصاص داشت که گفت: این طرح با آسانسور هتل‌ها، مراکز تجاری و درمانی در استان بوشهر آغاز شده که هفته پیش آسانسور 4 هتل و هتل آپارتمان پس از مکاتبات زیاد پلمب شده تا اصلاح شوند.

بهره‌مند، با بیان اینکه استاندارد مورد نیاز برای آسانسورها دارای 265 شاخص است خاطرنشان کرد: در این ارتباط چنانجه آسانسور بیش از 20 شاخصه را رعایت نکرده باشد پس از اطلاع رسانی و تذکر در صورت رفع نکردن، پلمب می‌شود.

وی با بیان اینکه آسانسور در ادارات دولتی  استان بوشهر تا پایان امسال استاندارد سازی می‌شود افزود:  تعدادی از آسانسور مطب‌ پزشکان بوشهر پس از اخطارهای فراوان برای دریافت گواهینامه استاندارد اقدام کرده اند، ضمن اینکه جز آسانسور بیمارستان های سلمان فارسی و شهدای خلیج فارس که برای استانداردسازی اقداماتی شروع کرده اند، سایر مراکز بیمارستانی هنوز اقدامی نداشته اند که پیگیر این مهم هستیم.

مدیرکل استاندارد یادآور شد: یکی از مشکلات در این خصوص استفاده از موتور و تجهیزات آسانسورهای منازل و واحدهای مسکونی برای محل های پرتردد است که قطعا در درازمدت برای مراکز عمومی حادثه آفرین می شود، از این رو برای این موضوع نظارت سختگیرانه ای اعمال می شود، هرچند مشکل عمده مربوط به ساختمان های قدیمی تر است و در ساخت و سازهای جدید تا آسانسورهای گواهینامه شرکت بازرسی دریافت نکنند؛ شهرداری ها پروانه پایان کار صادر نمی کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه آسانسور، جایگاههای سوخت سی ان جی و پارک های شهری به دلیل حادثه ساز بودن آن در اولویت استاندارد بوشهر قرار گرفته، خواستار همکاری رسانه ها برای فرهنگ سازی شد.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه