یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 2078
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶ ۰۸:۲۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

تعطیلی پنجشنبه‌های بوشهر لغو می‌شود؟+ سند

تعطیلی پنجشنبه‌های بوشهر لغو می‌شود؟+ سند

آوای پارسیان:: باید دید استانداری از اختیاراتی که از سوی دولت تفویض شده در این موضوع استفاده کرده و پیگیر مستثنی شدن استان از بخشنامه مذکور می شود یا آنکه کارمندان باید با تعطیلی پنجشنبه ها خداحافظی کنند.

 بخشنامه سازمان امور استخدامی کشور، احتمال لغو تعطیلی پنج شنبه ها در استان بوشهر را جدی کرد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ از سال 1391 و براساس تصمیم استانداری، دستگاههای اجرایی جز بخش های خدمات رسان، بیمارستان ها و نیروهای نظامی در روزهای پنجشنبه تعطیل شدند. تا قبل از این، تعطیلی آخرین روز کاری هفته عمدتا مربوط به فصل تابستان و برای کاهش مصرف برق بود که از سال 91 به سیار هفته ها تعمیم داده شد.

در دولت یازدهم نیز این رویه برای استان بوشهر ادامه یافت، هرچند برخی دستگاههای نظارتی نظیر یا سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور عقیده داشتند با وجود اینکه موظفی هفتگی کارمندان 44 ساعت می باشد، ولی علیرغم اضافه کردن ساعت کار در روزهای دیگر، تعطیلی پنجشنبه ها موجب کسری حدود 2 ساعته موظفی هفتگی کارمندان در بوشهر شده است.

در عوض موافقان تعطیلی پنجشنبه ها معتقدند: این موضوع گامی مثبت در راستای مدیریت هزینه جاری ادارات، افزایش بهره وری و رسیدگی بهتر کارمندان به خانوادهایشان می باشد.

حالا با گذشت حدود 5 سال از تعطیلی مستمر پنجشنبه های ادارات بوشهر، بخشنامه اخیر سازمان امور استخدامی کشور احتمال لغو آن را جدی کرده است.

براساس این بخشنامه که تاریخ صدور آن 6 دی ماه می باشد، خطاب به دستگاههای اجرایی و استانداری ها آمده «نظر به ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 که ساعات کار کارمندان دولت چهل و چهار ساعت در هفته تعیین شده است، کلیه دستگاه‌های اجرایی استانی موظفند ساعات کار خود را در شش روز هفته تنظیم کنند (ستاد مرکزی دستگاه‌های اجرایی مشمول این حکم نمی‌باشند) و همچنین، به موجب دادنامه دیوان عدالت اداری، تعطیلی ادارات و دستگاه‌های اجرایی استانی در غیر از روز جمعه (که تعطیل رسمی کشور است) مغایر قوانین اعلام گردیده است، کلیه دستگاه‌های استانی مکلفند ساعات کار خود را در شش روز هفته تنظیم نمایند و استناد به مقررات اداری و استخدامی خاص که ترتیبات قانونی دیگری در این مورد مشخص نکرده باشد مجوزی بر کاهش روزهای کار در هفته نمی‌باشد. بدیهی است که موارد خاص موضوع تبصره (2) ماده (78) منوط به موافقت هیات وزیران خواهد بود.»

قطعا چندین سال تعطیلی پنجشنبه ها در بوشهر، کارمندان و خانواده آنها را در این زمینه محق کرده و لغو آن نارضایتی های گسترده ای در بین این قشر خواهد داشت.

باید دید استانداری از اختیاراتی که توسط دولت تفویض شده در این موضوع استفاده کرده و پیگیر مستثنی شدن استان بوشهر از بخشنامه مذکور می شود یا آنکه کارمندان هم استانی باید با تعطیلی پنجشنبه ها خداحافظی کنند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه