جمعه, 17 آذر 1402 - Friday, 08 December 2023
کد خبـر : 2329
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۶ ۲۰:۴۹
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

بعد هشت سال ۲۶ هزارتومان!

بعد هشت سال ۲۶ هزارتومان!

آوای پارسیان : این وضعیت در 6 ماه گذشته و خبرهایی با قید "بزودی" یا "در چند روز آینده" برای پرداخت سود سهام عدالت توسط مسئولان دولتی باعث شده که اخباری از این دست بازی با اعصاب مردم مبدل شود. آخرین خبر مربوط به رییس سازمان خصوصی سازی است که از دستور رییس جمهور برای آغاز پرداخت سود سهام عدالت از دوشنبه (دیروز) خبر داد؛ وعده ای که البته محقق نگردید و طبق مصاحبه جدید وی به امروز عصر موکول شد.

بالاخره تكليف سود سهام عدالت مشخص شد و طبق اعلام معاون وزیر اقتصاد، طی این هفته پرداخت مرحله اول سود به متقاضیان آغاز می گردد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ واریز سود سهام عدالت و قول های متعدد مسئولان در خصوص آن که پس از مدتی توسط مسئول دیگری تکذیب می شد، به خبرهای بی مزه رسانه ای طی سالها و خصوصا ماههای اخیر مبدل شده است.

حالا در تازه ترین تصمیم، معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان خصوصی سازی کشور از دستور رییس جمهور برای آغاز پرداخت سود سهام عدالت به متقاضیان خبر داد.

از زمان آغاز طرح سهام عدالت در سال 1385، دو مرحله سود به گروه نخست مشمولان شامل مددجویان بهزیستی و کمیته امداد پرداخت شد که یکبار در سال 86 و مرحله بعد در هفته های منتهی به انتخابات 88 صورت گرفت که اینبار مستمری بگیران تامین اجتماعی هم شامل می شد، اقدامی که شائبه توزیع پول در ایام انتخابات از سوی دولت را در پی داشت.

از آن زمان و با تغییر دولت، سهام عدالت به اغما رفت تا اینکه باردیگر در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، پای واریز سود این سهام به میان آمد؛ اما رونمایی از سامانه سهام عدالت هم افاقه نکرد و تنها دولت از مشمولان قطعی این سهام خواست تا شماره شبای بانکی خود را اعلام نمایند، ضمن اینکه متقاضیانی که حدود 500 هزارتومان واریز نمایند می توانند مالک همه سهم یک میلیون تومانی خود شوند.

هرچند قرار بود تا پایان شهریور پرداخت سود این سهام آغاز شود، اما در مهلت اعلام شده سودی به حساب مشمولان واریز نشد. پس از آن، اوایل مهرماه وزیر اقتصاد از واریز سود سهام عدالت تا یک ماه آینده خبر داد که آبان هم تمام شد و آذر نیز از نیمه گذشت و باز خبری از سود سهام عدالت نشد.

این وضعیت در 6 ماه گذشته و خبرهایی با قید "بزودی" یا "در چند روز آینده" برای پرداخت سود سهام عدالت توسط مسئولان دولتی باعث شده که اخباری از این دست بازی با اعصاب مردم مبدل شود.

آخرین خبر مربوط به دیروز است که رییس سازمان خصوصی سازی از دستور رییس جمهور برای آغاز پرداخت سود سهام عدالت از دوشنبه (دیروز) خبر داد؛ وعده ای که البته محقق نگردید و طبق مصاحبه جدید وی به امروز عصر موکول شد.

پورحسینی در گفتگو با خبرگزاری ها با اشاره به این که سود سهام عدالت از روز سه شنبه به حساب مشمولان واریز می شود گفت: این سود برای همه 49 میلیون نفر متقاضی قطعی سهام عدالت که شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه سود سهام عدالت در دو یا سه نوبت تا پایان سال به حساب مشمولان واریز می شود؛ درباره میزان سود واریزی گفت: کسانی که تا شهریورماه مبلغ حدود 500 هزارتومان را به حساب خزانه پرداخت کرده و ارزش سهام عدالت آن ها یک میلیون تومان است، 150 هزار تومان دریافت می کنند که در دو یا سه مرحله تا پایان سال واریز خواهد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس از سه شنبه 50 هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آن ها اکنون یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.

معاون وزیر اقتصاد تصریح نمود: افرادی هم که سهام عدالت آنها کمتر از یک‌میلیون تومان ارزش دارد، به‌نسبت ارزش سهام خود سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد که بررسی سود شرکت های مشمول سهام عدالت در سال 95 حاکیست این افراد حدود 26 هزارتومان تومان در مرحله اول دریافتی دارند. البته مجموع سود پرداختی به این افراد حدود 80 هزارتومان می باشد که مابه تفاوت آن تا پایان سال پرداخت می گردد.

بررسی های «خلیج فارس» نشان می دهد در سطح کشور و بوشهر مشمولان قطعی سهام عدالت از پرداخت هزینه به خزانه جهت تکمیل سهام شان تا یک میلیون تومان استقبال نکرده اند.

یک منبع آگاه به «آوای پارسیان» گفت در بوشهر از 500 هزار هم استانی مشمول این سهام، تا پایان مهلت مقرر (شهریور)، کمتر از 80 نفر به واریز حدود مبلغ 500 هزارتومان به خزانه اقدام کرده بودند، از این رو اکثریت سهامداران عدالت در بوشهر باید در انتظار واریز تنها 26 هزارتومان باشند، آن هم پس از حدود 8 سال وعده های متناقض در این خصوص. درباره مابه تفاوت 80 هزارتومانی این گروه هم چیزی قطعی نیست و باید دید آیا دولت اراده و اعتباری برای پرداخت تا پایان سال دارد یا خیر!

بیش از 500 هزار بوشهری مشمول سهام عدالت

سکینه خوش منش مسئول دبیرخانه سهام عدالت استان بوشهر قبلا در گفتگو با «آوای پارسیان» گفته بود: 500 هزار نفر در استان برگه های سهام عدالت را دریافت کرده و جزو مشمولین قطعی محسوب می شوند.

وی درباره اضافه شدن افراد دیگر هم اظهار داشت: از سال 87 به بعد واگذاری سهام جدید صورت نگرفته و ثبت نام مشمولین جدید نیازمند تصمیم و اعلام نظر از کشور می باشد.

به گفته وی، تاکنون هجده گروه بصورت قطعی در سهام عدالت ثبت نام شده و برگه های سهام گرفته اند که در جدول زیر قابل رویت است:

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه