دوشنبه, 10 مهر 1402 - Monday, 02 October 2023
کد خبـر : 2396
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۴۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آن ۳۳ معدنچی سن‌خوزه و این ۳۲ دریانورد سانچی

آن ۳۳ معدنچی سن‌خوزه و این ۳۲ دریانورد سانچی

آوای پارسیان : امید است امروز خبرهای خوبی از سرنشینان مفقود شده "نفتکش سپید" بشنویم و این غیورمردان عرصه دریا فرجامی به شیرینی سرنوشت ۳۳ معدنچی گرفتار آمده در معدن سن خوزه داشته باشند. آیا امروز این خبر از سانچی به دنیا مخابره خواهد شد: "هر ۲۹ دریانورد در موتورخانه، خوب هستند"

حسین فریدونی‌نیا

نفتکش سانچی(سپید) تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران با ۳۲ سرنشین شامل ۳۰ نفر ایرانی و ۲ تن بنگلادشی با پرچم پاناما روز شنبه ۲۵ آذرماه با محموله میعانات گازی بندر عسلویه را به مقصد کره جنوبی ترک کرد. ۲۲ روز بعد یعنی شنبه ۱۶ دی ماه ساعت هشت شب به وقت محلی با کشتی باری چینی "سی اف کریستال" با پرچم هنگ کنگ و ۲۱ خدمه برخورد کرد و طعمه انفجار و حریق شد.

مقامات دریایی چین بلافاصه وارد عمل شده و به امداد و نجات خدمه کشتی چینی پرداخته و موفق شدند همه ۲۱ سرنشین آن را نجات دهند اما با گذشت هفت روز از این حادثه تلخ طبق تازه ترین گزارش ها تاکنون تنها پیکر سه سرنشین نفتکش ایرانی پیدا شده و همچنان سرنوشت ۲۹ دریانورد دیگر در هاله اى از ابهام قرار دارد.

الیا محتشمی،همسر سرمهندس نفتکش ایرانی: مگر اینها سرمایه مملکت نبودند؟!چرا در خبرها از بیمه نفتکش میگویید؟نفتکش را میشود دوباره خرید اما ۱۷ سال طول میکشد تا یک نفر مثل همسر من تربیت شود

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش در روز نخست حادثه از جدا شدن یکی از دو قایق هاى نجات نفتکش سانچی خبر داده و گفته بود: "این کورسوی امید ما براى احتمال زنده ماندن خدمه است." امیدی که با گذشت چندین روز از حادثه و علارغم مشارکت کشورهای آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در عملیات جستجو و نجات دریایی حالا دیگر به جرات می توان گفت رنگ باخته است.

هشت سال پیش سقف "معدن مس و طلای سن خوزه" در کشور مکزیک دچار حادثه شد و فروریخت. عده ای کشته شدند اما ۳۳ معدنچی در عمق ۷۰۰ متری زمین دفن شدند. ۳۲ نفر از آنها شیلیایی بودند و یک نفر هم ‌اهل بولیوی بود. تا روز هفدهم حتی کسی نمی دانست آنها زنده هستند یا مرده! چرا که هیچ ارتباطی بین دنیای زیرزمینی و بیرونی ایجاد نشده بود. افراد بسیاری فکر می کردند که آنها دیگر مرده اند اما آن روز تیم نجات با کمال تعجب صدای ضربه‌های چکش را روی یک مته حفاری شنیدند. ساعاتی بعد وقتی مته بیرون کشیده شد، کاغذی را دیدند که روی مته چسبانده شده بود. روی کاغذ نوشته شده بود: «هر ۳۳ نفرمان در پناهگاه، خوب هستیم.»  بالاخره پس از ۶۹ روز به کمک خداوند و فناوری به روی زمین آمده و توانستند مجددا نفس بکشند.

اکنون حادثه ای دیگر اما اینبار در آب های بین المللی با شباهت هایی بسیار، رخ داده و احتمال می رود  ۲۹ دریانورد برای نجات جان خود به موتورخانه نفتکش سانچی پناه برده باشند. هفت روز از انفجار و آتش سوزی نفتکش ایران می گذرد و این احتمال تنها کورسوی امید به زنده ماندن آنهاست. موتورخانه نفتکش در عمق حدود ۱۴ متری آب قرار دارد. این امکان وجود دارد که سردی آب دریا مانع از نفوذ حرارت به موتورخانه شده و باعث کولینگ (سردکننده) آن شود.

گفته می شود همزمان با فروکش کردن شعله های آتش، ۱۲ تکاور نیروی دریایی ارتش ایران وارد چین شده اند و قرار است امروز طی عملیات هلی برد با ورود به عرشه نفتکش راهی به موتورخانه باز کرده و عملیات تجسس را شروع نمایند.

امید است امروز شنبه ۲۳ دیماه خبرهای خوبی از سرنشینان مفقود شده "نفتکش سپید" بشنویم و این غیورمردان عرصه دریا فرجامی به شیرینی سرنوشت ۳۳ معدنچی گرفتار آمده در معدن سن خوزه داشته باشند. آیا امروز این خبر از سانچی به دنیا مخابره خواهد شد: "هر ۲۹ دریانورد در موتورخانه، خوب هستند"

" فَاللّهُ خَيْرٌ حافِظاً وَ هُوَ اَرْحَمُ الرّاحِمينَ "

خدا بهترين نگهدار است، و او مهربان ترين مى باشد

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه