دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 253
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

پتروشیمی‌های دشتستان و دیلم مجوز محیط زیست ندارند/ می‌خواهند با فشار پروژه را اجرا کنند/ این پرونده را به هیات دولت می‌فرستیم

آوای پارسیان : در شرایطی قرار است عصر امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت پتروشیمی های دشتستان و شمال استان (دیلم) کلنگ زنی شود که این پروژه ها تاییدیه زیست محیطی ندارد!

ب در خصوص هر دو پروژه از سالیان گذشته نگرانی های زیادی درباره ابعاد زیست محیطی آن وجود داشته، خصوصا پتروشیمی دشتستان که مجاور اراضی کشاورزی و نخیلات مردم قرار گرفته و با محل دسترسی به آب فاصله دارد. این موضوع درباره پتروشیمی شمال استان هم وجود دارد و قرار بر اصطلاحاتی در ابعاد آن خصوصا جهت حفظ خور و سواحل بکر دیلم بوده است.

اما آنطور که مدیرکل ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست کشور می گوید: «هیچکدام از این دو پروژه، تاییدیه زیست محیطی نگرفته و به نظر می رسد مسئولان استانی تلاش دارند با فشار و جریان سازی آن را عملیاتی کنند، درحالی که باید منتظر ارزیابی نهایی می ماندند.»

این تقابل مدیران استانی با محیط زیست در شرایطی است که یکی از رویکردهای دولت یازدهم توجه به محیط زیست می باشد، همچنین یکی از چالش های آینده کشور نیز محیط زیست ارزیابی شده است، از این رو شروع پروژه ای که هنوز در مرحله ارزیابی زیست محیطی است و مجوز قطعی ندارد، اجرای آن نیز در هاله ای از ابهام خواهد بود، هرچند با فشارهای استانی کلنگ زنی شود!

51 پروژه مشمول مجوز زیست محیطی است

حمیدرضا جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست کشور به «خلیج فارس» می گوید: براساس قانون برنامه پنجم توسعه که در برنامه ششم هم ادامه یافته، 51 پروژه در کشور برای شروع بکار ملزم به داشتن تاییدیه زیست محیطی هستند که پتروشیمی و پالایشگاهها هم جزو آنهاست.

وی ادامه داد: برای این پروژه ها جلساتی در سطح استان و همچنین در سطح سازمان محیط زیست برگزار می شود که نظرات شان در حد تصمیم سازی برای مرجع اصلی است که کمیته ای 3 نفره شامل محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دستگاه اجرایی مربوطه است. غیر از این سه نفر کسی مرجع تصمیم گیری درباره صدور مجوز زیست محیطی در کشور نمی باشد.

وی با اشاره به اینکه از 51 پروژه مشمول دریافت تاییدیه زیست محیطی، 21 عنوان به استان ها تفویض اختیار شده، تصریح کرد: ولی پتروشیمی و پالایشگاهها جزو موارد تفویض اختیار به استان ها نیست و همچنان در کمیته سه نفره تصمیم گیری می شود.

پتروشیمی دشتستان و دیلم در استان هم تایید نشد

جلالوند با اشاره به اینکه اگر استان هم درباره پتروشیمی و پالایشگاهها نظر مثبتی داشته باشد، صرفا تصمیم سازی است و مرجع نهایی محسوب نمی شود، ادامه داد: اتفاقا کمیته استانی پتروشیمی های دشتستان و دیلم  را تایید نکرده و خواستار برخی اصطلاحات گردیدند.

این مقام مسئول در محیط زیست کشور با بیان اینکه به نظر می رسد می خواهند با فشار و جریان سازی استانی پروژه ای که هنوز مجوز محیط زیست نگرفته را شروع کنند، تصریح کرد: اداره کل محیط زیست براساس اختیاراتی که دارد موظف به توقف چنین پروژه هایی می باشد.

بیشترین تاییدیه محیط زیست کشور مربوط به استان بوشهر

وی درباره اینکه چرا اعلام نظر محیط زیست درباره این دو پتروشیمی استان بوشهر زمان بر شده، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل این می باشد که درخصوص این پروژه خاص باید دفتر ایمینی و محیط زیست وزارت نفت به عنوان دستگاه مربوطه تاییدیه بدهد، در خصوص آب هم وزارت نیرو براساس گزارشی که از استان گرفته باید نظرش را به ما بدهد که این روند تاخیر شده، با این همه، درباره این پتروشیمی ها، درخواست اصطلاحاتی شدیم که هنوز پاسخی نرسیده است.

جلالوند که با «خلیج فارس» گفتگو می کرد، افزود: شروع پروژه ای که تاییدیه زیست محیطی ندارد خلاف قانون است، ضمن اینکه ما مشکلی با استان بوشهر نداریم، چرا که سال گذشته 7 پروژه مربوط به این استان تاییدیه زیست محیطی از کشور گرفت که بیشترین سهم در میان استان ها است، اما درخصوص پروژه دشتستان نگرانی هایی وجود دارد، مثلا تکلیف اراضی کشاورزی منطقه چه می شود یا تبعات آلودگی پروژه و تامین آب موردنیاز چگونه تغریف شده است.

مسئولان فراتر از شعار به محیط زیست پایبند باشند

مدیرکل ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه کشور از اجرای پروژه هایی که ابعاد محیط زیستی آن دیده نشده خاطرات خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: انتظار داریم مدیریت استان و نمایندگان مجلس فراتر از زبان و شعار، به اصول محیط زیست پایبند باشند و بدانیم زمین و هوا تنها مربوط به نسل ما نیست. دز خصوص پتروشیمی های دشتستان و دیلم هم چارچوب قانونی برای شروع آن رعایت نشده و اگر بعدا در کمیته سه نفره رد شود، باید پرسید هزینه های آن به چه شکلی پرداخت خواهد شد؟

وی با بیان اینکه به عنوان مسئول دبیرخانه مجوزهای زیست محیطی کشور نمی توانم بجای دو عضو دیگر (سازمان مدیریت و دستگاه مربوطه) نظر نهایی را درباره پتروشیمی دشتستان و دیلم بدهم ادامه داد: ولی باید بگویم این پروژه مشکلاتی دارد که صدور مجوز آن قطعی نیست.

جلالوندی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم به بررسی آن در کمیته نهایی سرعت دهیم، ولی قطعا اگر یک درصد از این پروژه ها پیشرفت داشته باشد، از دستور کار سازمان محیط زیست خارج می شود و گزارشی به هیات دولت می فرستیم تا آنجا تعیین تکلیف شود.

وی تصریح کرد: براساس قانون، مرجع اعلام نظر درباره آلودگی پروژه ها سازمان محیط زیست است و اگر قرار باشد هر مسئولی از زبان خودش بگوید فلان پروژه آلودگی ندارد، همین وضعیتی می شود که شاهدیم، ولی قطعا پروژه ای که بدون اصول زیست محیطی شروع شود، اداره کل استان موظف به توقف آن می باشد و ما هم اگر شاهد پیشرفت فیزیکی آن باشیم، بررسی اش را از دستور کار سازمان خارج می کنیم. از این رو توصیه داریم مسئولان کشوری هم که به کلنگ زنی این پروژه ها می آیند، درباره داشتن مجوز زیست محیطی آن کسب اطلاع کنند.

منبع خلیج فارس

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه