پنج شنبه, 14 مهر 1401 - Thursday, 06 October 2022
کد خبـر : 2554
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۴۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

سارینا از سرما مُرد

سارینا از سرما مُرد

آوای پارسیان: سارینا، کودکی دوساله از روستای ناو‌ه‌فره شهرستان سرپل ذهاب، سرما خورد، تشنج کرد و مرد. خبر کوتاه بود، اما تلخ. مثل بسیاری از کودکان زلزله‌زده کرمانشاه بدون وسایل گرمایشی مناسب با خانواده‌اش داخل چادر زندگی می‌کرد و این چندمین‌بار بود که به دلیل بارندگی و هوای سرد مناطق کوهستانی غرب کشور سرما می‌خورد.

به گزارش شرق، این‌بار اما جسم کوچکش تاب نیاورد. «تقریبا نزدیک پنج روز بود که یکی از خیرین به ما کانکس داده بود. تا قبل از آن داخل چادر زندگی می‌کردیم. وقتی کانکس را آوردند نفس راحتی کشیدم، خدا را شکر کردم و به خودم گفتم انشاءالله دیگر سرماخوردگی دخترم بهتر می‌شود. در این مدت نزدیک به چهاربار سرما خورد، اما نمی‌دانستم سارینا پنج روز بیشتر با ما داخل کانکس زندگی نمی‌کند. شوهرم چندبار با دهیار صحبت کرد، التماسش کرد که ما دوتا بچه داریم، از آنها خواهش کرد هوا رو به سردی می‌رود، به ما کانکس بدهید، اما هیچ‌کس به حرف‌های ما توجه نکرد تا اینکه بالاخره دو هفته پیش به ما کانکس دادند، اما دیگر فایده‌ای نداشت».

اینها را مادر سارینا به روزنامه شرق می‌گوید. پشت تلفن آه عمیقی می‌کشد و ادامه می‌دهد: «یک هفته بود که دخترم تب داشت و مرتب بالا می‌آ‌ورد. شب آخر همسرم شربتی را که پزشک داده بود به او خوراند. ساعت نزدیک ١٠ شب بود. هنوز شربت از گلویش پایین نرفته بود که بدنش شروع کرد به لرزیدن و تشنج کرد». گریه امانش نمی‌دهد. صدای گریه‌اش از پشت تلفن تمام گوشم را پر می‌کند. کلمات به‌سختی از ته گلویش بیرون می‌آیند. «شوکه شده بودیم. همسرم به‌سرعت سارینا را در آغوش گرفت و سوار ماشین شدیم و به سرپل ذهاب رفتیم. سارینا بیهوش در آغوشمان بود. ١٠ دقیقه بیشتر طول نکشید که به بیمارستان رسیدیم. قلبش از کار افتاده بود، اما پزشکان آن را احیا کردند. همان‌جا پزشکان با بیمارستان‌های همدان، کرمانشاه و سنندج تماس گرفتند تا دخترم را به آنجا منتقل کنند، اما آنها گفتند که تخت خالی ندارند. این را پزشکی که بالای سر دخترم بود به ما گفت».

باز هم صدایش شروع به لرزیدن می‌کند. مکثی می‌کند و بغضش را قورت می‌دهد و ادامه می‌دهد: «تا فردای آن روز ساعت ١٠ صبح روی تخت بیمارستان سرپل ذهاب بود تا اینکه آمبولانس آمد و سارینا را به کرمانشاه بردیم. تقریبا ساعت ١٢ بود که به کرمانشاه رسیدیم، اما دخترم تا ساعت ٥:٣٠، ٦ بیشتر طاقت نیاورد. شاید اگر پزشک متخصصی بالای سر دخترم بود، او الان زنده بود. امیدوارم این اتفاق برای هیچ خانواده‌ای پیش نیاید. امیدوارم دل هیچ پدر و مادری مثل ما داغ فرزند نبیند». «در این مدت بچه‌هایم را تو این هوای سرد حمام می‌کردم. آب نداریم و مجبور می‌شدم با دبه از پایین روستا آب بیاورم و بچه‌هایم را بشورم. با حرف شاید خیلی آسان باشد، اما در واقعیت شرایط زندگی خیلی برای ما سخت است. من همه این سختی‌ها را به‌خاطر بچه‌هایم تحمل کردم. اگر دخترم زنده بود، من نگران هیچ‌یک از این سختی‌ها نبودم و شرایط را تحمل می‌کردم. فقط ‌ای‌کاش دخترم زنده بود. یک پسر هشت‌ساله دارم که او هم دیشب تب شدیدی داشت و پدرش او را به بیمارستان برد».

با وجود گذشت بیش از دو ماه از زلزله خسارت‌بار کرمانشاه و همه تلاش‌های صورت‌گرفته، هنوز بخش زیادی از مردم زلزله‌زده این مناطق با مشکلاتی از جمله مسکن و سرپناه و خدمات بهداشتی و درمانی دست‌به‌گریبان هستند. برای جویاشدن وضعیت بهداشتی و درمانی این مناطق به سراغ طیب ‌قدیمی، قائم‌مقام و معاون اجرائی معاونت درمان وزارت بهداشت، رفتیم، با این پرسش که چرا بعد از این‌همه مدت باید کودکی در مناطق زلزله‌زده کشور از سرما فوت کند، شما در این زمینه چه کرده‌اید؟ او با بیان اینکه چند روز پس از زلزله کرمانشاه در سرپل ذهاب یک بیمارستان ٤٦ تخته با ١٦ تخت اورژانس، دو اتاق عمل و هشت تخت دیالیز به بهره‌برداری رسید، به روزنامه شرق گفت: یک درمانگاه تخصصی در سرپل ذهاب احداث کردیم که روزانه به بیش از ٤٠٠ الی ٥٠٠ نفر خدمات ارائه می‌کند. در این درمانگاه تخصص‌های مختلفی وجود دارد. درحال‌حاضر خدمات خانه ‌بهداشت‌ها نیز به شرایط قبل از زلزله بازگشته است و مراجعه‌کنندگان مانند قبل خدمات دریافت می‌کنند.

او درباره سارینا گفت: حوادث ریوی و تنفسی در هر شرایطی می‌توانند اتفاق بیفتند. من نمی‌دانم سارینای دوساله که به طور مکرر سرما خورده است از نظر مراقبتی در چه شرایطی بوده، اما مراقبت‌های درمانی که باید به این فرد ارائه شود در قالب درمانگاه و بیمارستان حتما به او ارائه شده است، اما اینکه علت اصلی که زندگی در چادر و غیرچادر بوده است، در حوزه تخصص من نیست. تنها می‌توانم بگویم که خدمات درمانی حتما به او ارائه شده است. طیب قدیمی ادامه داد: «برای کودکان زیر پنج سال در تمام کشور پرونده تشکیل شده است و در قالب مراکز بهداشتی و درمانی خانه‌های بهداشت به آنها خدمات ارائه می‌شود. سرپل ذهاب نیز از این مسئله مستثنا نیست. این کودک قبلا در خانه زندگی می‌کرده، اما درحال‌حاضر احتمالا در کانکس خدمات به آنها ارائه می‌شود».

بر اساس خبرها، البته به نظر سارینا تنها مورد فوتی بر اثر سرما در مناطق زلزله‌زده نبوده است، به شکلی که نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه مردم کرمانشاه در شرایط سختی به‌سر می‌برند. شب گذشته هم چند نفر بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند. به گزارش فارس، شهاب نادری، امروز، چهارشنبه، چهار بهمن ٩٦ در صحن علنی مجلس در تذکر شفاهی خود خطاب به روحانی اظهار کرد: استمهال وام‌ها، سهمیه کنکور و همچنین تحویل پول و کانکس از جمله مواردی است که دولت باید درخصوص مناطق زلزله‌زده به آن توجه کند و باید موارد ذکرشده هرچه‌سریع‌تر در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه رعایت شود، چراکه ما در شرایط خوبی به‌سر نمی‌بریم و شب گذشته چند نفر در کرمانشاه از سرمازدگی فوت شدند». بااین‌حال روز گذشته و پس از انتشار این خبر، هم فرمانداران اورامانات و هم استاندار کرمانشاه خبر فوت سه نفر از زلزله‌زدگان کرمانشاه بر اثر سرما را تکذیب کردند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه