دوشنبه, 10 مهر 1402 - Monday, 02 October 2023
کد خبـر : 2615
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۲۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

پلنگ ایرانی در کوههای دشتستان مشاهده شد+عکس

پلنگ ایرانی در کوههای دشتستان مشاهده شد+عکس

آوای پارسیان : براساس گزارش های مطالعاتی محیط زیست، بخش های ارم و بوشکان دشتستان به عنوان پایلوت طرح حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی شناسایی شده اند.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: با تلاش رییس و مامورین پاسگاه محیط بانی شهیدمحمدی بخش بوشکان شهرستان دشتستان تصاویری از گونه پلنگ ایرانی در منطقه شکارممنوع کوه سیاه ثبت شد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ حسین دلشب ادامه داد: پلنگ از گونه های درمعرض خطر انقراض بوده و به دلیل شرایط خاص زیستی، نشانه پایداری زیستگاه است و خوشحالیم با ثبت این تصاویر، ارزش اکولوژیکی منطقه شکارممنوع کوه سیاه که به تازگی به منطقه شکارممنوع ارتقاء یافته به خوبی مشخص گردید. از این رو درصدد هستیم با ارتقا سطح حفاظت از این منطقه بزودی شاهد تبدیل آن به زیستگاهی امن و مهم باشیم.

دلشب افزود: منطقه شکارممنوع کوه سیاه به وسعت 47 هزار هکتار در شهرستان های دشتستان و دشتی واقع است.

به گفته وی، طی سال های گذشته نیز گونه های پلنگ ایرانی در مناطق شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم و تنگ باهوش استان بوشهر مشاهده گردیده بود.

پلنگ ایرانی بزرگترین گربه سان ایران و سنگین ترین پلنگ دنیا، وزنی بین ۳۵ تا ۹۰ کیلوگرم دارد.

براساس گزارش های مطالعاتی محیط زیست، بخش های ارم و بوشکان دشتستان به عنوان پایلوت طرح حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی شناسایی شد که یکی از اقدامات حمایتی، پرداخت غرامت به به دامدارانی است که دام آنها توسط حمله پلنگ مورد خسارت قرار گیرند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه