شنبه, 19 آذر 1401 - Saturday, 10 December 2022
کد خبـر : 2741
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۲۹
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

۶۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل استان صادر شد

۶۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل استان صادر شد

آوای پارسیان : معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر با اشاره به برداشت ۴۰۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر گفت: تاکنون ۱۵ درصد این محصول به کشورهای افغانستان، قطر، عراق و روسیه صادر شده است.

گوجه فرنگی

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از تسنیم؛ سعید زرین فر صبح امروز در نشست بررسی وضعیت تولید کشاورزان گوجه فرنگی کار استان بوشهر با بیان اینکه  این استان در حوزه محصول گوجه فرنگی خارج از فصل از ظرفیت بالایی برخوردار است اظهار داشت: یکی از مشکلات این عرصه تامین آب کشاورزی است که برای مقابله با این بحران سطح زیر کشت این محصول بین 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه محصول گوجه فرنگی خارج از فصل در 5 شهرستان استان تولید می‌شود افزود: این محصول با کیفیت ضمن اینکه بازار مناسبی در داخل کشور دارد به کشورهای مختلف از جمله قطر، روسیه، افغانستان و عراق صادر می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر با تاکید بر توسعه صنایع تبدیلی محصول گوجه فرنگی بیان کرد: اکنون سه کارخانه فرآوری محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر فعال است ولی به سبب تنوع فرآوری این محصول می‌توان در توسعه صنایع تبدیلی از جمله تولید پودر گوجه فرنگی اقدام کرد.

زرین‌فر با اشاره به حل مشکلات گوجه فرنگی کاران استان بوشهر در سال گذشته خاطر نشان کرد: کشاورزان این محصول سال گذشته با مشکل فروش مواجه شدند که با پیگیری و تدابیرمسئولان و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس این مهم برطرف شد.

وی، با بیان اینکه سصح زیر کشت محصول گوجه فرنگی خارج از فصل باید تعدیل شود گفت: برای مقابله با بحران کم آبی ضمن تعدیل سطح زیرکشت اراضی گوجه فرنگی باید نسبت به توسعه کشت گلخانه‌ای اقدام شود چراکه این پروژه ضمن کاهش مصرف آب، تولید آن چند برابر می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر از تولید 600 هزار تنی محصول گوجه فرنگی خارج از فصل در  استان خبرداد و تصریح کرد: کشاورزان این محصول تاکنون 400 هزار تن گوجه فرنگی برداشت کرده‌اند ضمن ارسال به بازارهای داخلی 15 درصد آن به کشورهای عراق، روسیه، افغانستان و قطر صادر شده است.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه