پنج شنبه, 10 آذر 1401 - Thursday, 01 December 2022
کد خبـر : 2912
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۲۱:۴۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

درگیری لفظی نمایندگان بوشهر و گیلان بر سر بودجه/ پاسخ معاون نوبخت/تصویر

درگیری لفظی نمایندگان بوشهر و گیلان بر سر بودجه/ پاسخ معاون نوبخت/تصویر

آوای پارسیان: نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس از بی عدالتی در تخصیص اعتبارات عمرانی بین استان های شمالی و جنوبی کشور انتقاد کرد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس از بی عدالتی در تخصیص اعتبارات عمرانی بین استان های شمالی و جنوبی کشور انتقاد کرد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ عبدالحمید خدری در نشست علنی امروز (شنبه) مجلس، در حین بررسی بودحه سال آینده، با انتقاد از نحوه تخصیص اعتبارات عمرانی افزود: چرا تخصیص استان گیلان باید 100 درصد باشد اما تخصیص استان بوشهر 35 درصد باشد این موضوع درد تمام نمایندگان است و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه باید توضیح دهد که چرا راه آهن گیلان به بهره برداری برسد اما راه آهن بوشهر حتی در دستورکار قرار نگیرد.

وی ادامه داد: درآمد سازمان برنامه و بودجه در کشور از استان بوشهر و خوزستان است اما تخصیص و هزینه های آن مربوط به شمال کشور است، ما دیگر تحمل این تبعیض و بی عدالتی را نداریم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: به برخی استان‌ها مانند استان گیلان بودجه‌های بیشتری تخصیص یافته و طبیعتا پروژهای بیشتری در این استانها افتتاح می شود.

وی تصریح کرد: ما باید چه اقدامی انجام دهیم که در دولت وزیر و یا رئیس سازمان برنامه و بودجه نداریم لذا از هیات رئیسه مجلس تقاضا می شود نسبت به این موضوع نظارت کنند.

لاریجانی رییس مجلس اخطار خدری را وارد ندانست و گفت: به این موضوع پایان دهید. از آقای نوبخت می خواهم مواردی که در بودجه عمرانی در ۱۰ ماهه اخیر به استان‌ها اختصاص یافته است به نمایندگان گزارش دهند.

این سخنان نماینده مردم بوشهر واکنش نمایندگان استان گیلان را در پی داشت و درخواست تذکر بر اساس اصل ۷۹ قانون اساسی را دادند.

اما با وجود تاکید رئیس مجلس بر پایان دادن به این سخنان، سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در دادن اخطار اصرار کرد.

دلخوش در سخنانی با قرائت قطعه شعری گفت: هر کس به طریقی دل ما می شکند، بیگانه جدا دوست جدا، بیگانه اگر می شکند حرفی نیست. من در تعجبم که آقای همکار چرا می شکند؟

وی گفت: متاسفانه هیئت رئیسه مجلس به یک نفر که معرکه می گیرد و دادوفریاد می کند، اجازه سخن گفتن می دهد. همه ایران سرای من است. ما در موضوع ریزگردها آبرو گذاشتیم. ۱۳ سال است که راه‌آهن استان گیلان در دست احداث است اما تا دو سال آینده هم افتتاح نمی شود. برخی آقایان در استانهایشان ۱۲ میلیارد دلار پروژه افتتاح کردند. ما نسبت به عملکرد رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتراض داریم. ایشان فکر می‌کنند که اگر سر سوزنی به استان گیلان کمک می‌کنند این کارشان تبعیض بین استانها است و تاکنون چنین کاری انجام نداده‌اند.

سید کاظم دلخوش با بیان اینکه نباید با شانتاژ برخی ها راه را گم کرد، تصریح کرد: باید ابتدا مسائل بررسی شود و پس از آن پشت تریبون مجلس مسائل بیان شود البته فضای مجازی مجلس را تخریب کرده و مسئولان نظام و کشور را به هم می ریزد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه متن گزارش میزان تخصیص بودجه های عمرانی در استان ها در طی 10 ماهه سال 96 را در اختیار نمایندگان قرار دهد تا تمامی نمایندگان میزان تخصیص ها را مشاهده کنند.

پس از این سخنان، جمعی از نمایندگان مجلس دلخوش و خدری را به کنار یکدیگر دعوت کرده که ابتدا منجر به درگیری لفظی میان این دو شد، ولی نهایتا با وساطت برخی اعضای هیات رییسه نظیر محمدعلی وکیلی نماینده تهران، این نزاع پایان یافت.

واکنش معاون نوبخت به تذکر نماینده بوشهر: بودجه بوشهر بیشتر از گیلان بوده

در همین زمینه، معاون اقتصادی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۶ ماهه سال جاری نیز استان گیلان ۳۲۳ میلیارد تومان و استان بوشهر ۴۴۴ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است.

حمید پورمحمدی در نشست علنی نوبت عصر شنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اظهارات عبدالحمید خدری در نشست صبح، اظهار داشت: نگرانی ما از آن است که نمایندگانی که به دولت اعتماد کرده اند فکر کنند منابع به صورت دلبخواهی توزیع می شود و از طرف دیگر همکاران من در سازمان برنامه خواهش کردند تا از شأن کارشناسی آن ها دفاع کنند.

وی ضمن تشریح و مقایسه میزان بودجه و درصد تخصیص آن در سال گذشته بین استان های بوشهر و گیلان بیان کرد: بودجه استان گیلان 112 میلیارد تومان و بودجه استان بوشهر 285 میلیارد تومان در سال 95 بوده است.

وی افزود: 52 درصد بودجه استان گیلان تخصیص یافت و از سوی دیگر 80 درصد بودجه استان بوشهر تخصیص گرفت.

پورمحمدی با بیان اینکه در 6 ماهه سال جاری نیز استان گیلان 323 میلیارد تومان بودجه دریافت کرده و استان بوشهر 444 میلیارد تومان سهم داشته است، گفت: میزان تخصیص بودجه استان گیلان 40 درصد و برای استان بوشهر 41 درصد بوده است.

معاون اقتصادی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در مورد هزینه های جاری نیز در 6 ماهه نخست سال جاری باید توجه داشت که برای هر دو استان 91 درصد از بودجه تخصیص یافته است.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه