شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 3025
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۴۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آقای رییس جمهور! برای رنج مردم عسلویه چاره‌ای بیندیشید

آقای رییس جمهور! برای رنج مردم عسلویه چاره‌ای بیندیشید

آوای پارسیان: نماینده جنوب استان در مجلس طی نطق امروز خود خواستار مستقل شدن محیط زیست جهت رسیدگی دقیق به آلودگی این منطقه شد و از مشکل ته لنجی و گوجه کاران سخن گفت.

 نماینده جنوب استان در مجلس در نطق پیش از دستور امروز در صحن علنی، خواستار توجه جدی تر رییس جمهور به وعده های انتخاباتی اش شد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ سکینه الماسی در نطق امروز چهارشنبه مجلس خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییس‌جمهور و دولت عزیز مردم و نمایندگان همچنان چشم‌انداز تحقق وعده‌هایی هستند که فرمودید. شما گفتید که دولت من دولت محیط زیست است. به‌حق برای دریاچه ارومیه فکر عاجل کردید اما برای مردم به ستوه آمده عسلویه و روستاییان اطراف آن که در چنگال گاز و نفت به ستوه آمدند چاره‌ای بیندیشید. آیا درست است سازمانی که باید بر عملکرد وزارتخانه‌های دولتی نظارت کند خود از بدنه دولت باشد؟ دولت خود آلاینده است و خود بر خود نظارت می‌کند. از شما نمایندگان می‌خواهم با طرحی که به زودی آماده خواهد شد که خلاصه آن استقلال محیط زیست از بدنه دولت است همراه شوید تا بتوانیم آسیب‌های وارد شده به کشور را جبران کنیم.

نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه افزود: قصه بوشهر قصه تکرای دارا و فقیر است. استانی که تغذیه کننده کشور است نباید امروز دغدغه زیرساخت‌ها را داشته باشد. احداث خط ریلی راه‌آهن بوشهر ارتباط مستقیمی با توسعه اقتصادی ایران دارد. عدم استفاده از این نعمت‌های الهی کفران نعمت است. چرا برای استفاده از ظرفیت‌های کشور برنامه نداریم. چه کسی و کی قرار است مسائل و مشکلات کشور را حل کند. سفره یک میلیون انسان بوشهری در تجارت خود خلاصه شده که آن هم نان خوردن با عزت نیست بلکه فقط سیر کردن شکم فرزندان‌شان است. وزیر صنعت و وزیر اقتصاد و آقای رییس‌جمهور و همچنین رییس سازمان بنادر اول بندر بسازید و زیرساخت‌های آن را فراهم کنید و بعد مدعی شوید که مرزنشین باید تجارتی داشته باشد که منافعش به عام برسد. ما در برنامه توسعه ششم توفیق کم‌نظیری در بحث اشتغال در زمینه اولویت قراردادن ظرفیت های بومی داشتیم اما اشتغال مردمان ما در عسلویه فراهم نشده است. ساحل، اسکله و کشاورزی و آب و هوا پیش‌کش وزارت نفت. حق مردم را با دستور صریح خود برای گشایش درهای صنعت برای آنها بدهید.

این عضو کمیسیون انرژی بیان کرد: یکی از شغل‌هایی که از دیرباز در جنوب استان بوشهر وجود داشته کشت گوجه‌فرنگی بوده است. علیرغم اینکه به منظور ترویج شیوه‌های نوین و افزایش بهره‌وری از تسهیلات روستایی استفاده شده و فرصت‌هایی نیز فراهم شده است به ویژه در بحث صنایع تبدیلی اما هنوز به منظور کاهش خام‌فروشی و افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی نیازمند هستیم که دولت با حمایت از طرح‌های کارآفرینی و روستایی با اعطای تسهیلات کم بهره زمینه‌ساز فرصت‌های اقتصادی و شغلی برای مردم شود.

الماسی در ادامه گفت: با توجه به تذکری که به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص زیان گسترده کشاورزان گوجه کار دادیم اما متاسفانه عزمی برای جبران خسارت آنها دیده نشده است و مساله دیگر اختلاف فاحش در حقوق و مزایای نیروهای رسمی و قراردادی است. این تبعیض در صنعت بیشتر جلوه می‌کند. کسانی که دوشادوش هم و در شرایط یکسان کار می‌کنند و نیازهای معیشتی یکسانی دارند نباید حقوق یک فرد یک پنجم حقوق و مزایای دیگری باشد.

نماینده دیر و کنگان در پایان گفت: گردشگری و بوم‌گردی یکی از ظرفیت‌های شگرد استان بوشهر است. با رونق گردشگری دریایی می‌توان با ایجاد فضای سرمایه‌گذاری زمینه‌ساز تحولات عظیمی در حوزه اشتغال شد. با جدی نگرفتن این فرصت، فرصت‌های اقتصادی را در زمینه گردشگری و بوم‌گردی از دست داده‌ایم.

وی با بیان طرح این سوال که با گذشت چهار دهه از عمر انقلاب کی زمان کارآمد شدن مدیریت در کشور فرا می‌رسد؟ ادامه داد: باید برای درد و رنج مردم فکری عاجلانه کنیم. بر اساس سوگند خود به قانون بیش از پیش به این مردم از جان خود خدمت کنیم. چهار دهه از عمر انقلاب می‌گذرد، این مدیریت کی قرار است کارآمد شود.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه