شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 3087
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۹:۴۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

سقوط آزاد قیمت گوجه فرنگی؛ زخم تکراری کشاورزان

سقوط آزاد قیمت گوجه فرنگی؛ زخم تکراری کشاورزان

آوی پارسیان: محصول گوجه فرنگی تولیدی کشاورزان جنوب استان بوشهر امسال نیز دچار افت قیمت شده است و عملا مشتری با قیمت قابل قبولی برای خرید این محصول از کشاورزان در دسترس نیست.

محصول گوجه فرنگی تولیدی کشاورزان جنوب استان بوشهر امسال نیز دچار افت قیمت شده است و عملا مشتری با قیمت قابل قبولی برای خرید این محصول از کشاورزان در دسترس نیست.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ جدا از اینکه توسعه بی رویه سطح زیرکشت گوجه در این وانفسای خشک شدن دشت های استان جای انتقاد دارد، اما مسئولان نباید گوش های خود را درباره مشکل بازار برای عرضه دسترنج کشاورزان بسته و هرساله شاهد گرفتار شدن این قشر با افت قیمت باشیم.

https://media.mehrnews.com/d/2018/01/16/3/2690319.jpg

پیش از این نماینده دشتی و تنگستان در مجلس گفته بود: متولی تثبیت قیمت و جلوگیری از افت ناگهانی بهای محصول در بازار مصرف تعاون روستایی است.

با وجود اینکه افت قیمت محصول خارج از فصل گوجه‌فرنگی در چهار سال اخیر مسبوق به سابقه است اما تاکنون راهکار اساسی برای مقابله با این موضوع از سوی دستگاه‌های متولی در استان مطالعه و اجرا نشده است.

اکنون کشاورزان گوجه‌کار در دشتی محصولشان را با بهای هر کیلو 180 تومان می‌فروشند. این قیمت حتی دستمزد کارگران فصلی گوجه‌چین هم نمی‌شود چه برسد به جبران سرمایه‌گذاری‌های کشاورزان در شرایط دشوار این روزها.

به نوشته مند، دولت در حال حاضر برای جبران افت قیمت این محصول در میناب هرمزگان به خرید حمایتی اقدام کرده‌ و به نظر می‌توان در اسرع وقت در استان بوشهر نیز دولت را وادار به انجام تعهدش به کشاورزان نمود.

عدم شکل‌گیری و فعالیت مناسب تشکل‌های کشاورزی در استان باعث شده صدای این قشر دور و دیر به متولیان برسد.

باید دید در آستانه سال نو مسئولی متوجه معضل پیش‌آمده در مزارع گوجه استان می شود و با احساس مسئولیت برای رفع مشکل چاره‌اندیشی خواهد کرد؟

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه