شنبه, 19 آذر 1401 - Saturday, 10 December 2022
کد خبـر : 3133
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۳۹
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

زجر رانندگان بوشهری در صف‌های طولانی/ مدیر مرکز: سامانه کشوری مدام قطع است

زجر رانندگان بوشهری در صف‌های طولانی/ مدیر مرکز: سامانه کشوری مدام قطع است

آوای پارسیان: در هفته های پایانی سال و سفرهای نوروزی با خودروی شخصی، مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو نیز افزایش یافته و منجر به صف های طولانی شده است. در این بین قطع مکرر سامانه های کشوری مراکز معاینه فنی هم قوز بالاقوز شده و معطلی را بیشتر کرده است.

 رانندگان بوشهری از معطل شدن در صف طولانی و شلوغ معاینه فنی خودرو گلایه‌مند بوده و خواستار رسیدگی موثر و فوری مسئولان هستند.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ در هفته های پایانی سال و سفرهای نوروزی با خودروی شخصی، مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو نیز افزایش یافته و منجر به صف های طولانی شده است.

معطلی چندین ساعته مقابل این مراکز در شرایطی است که در اغلب موارد، خودروها باید برای تست مجدد زمان دیگری هم مراجعه نموده و این موضوع بر معطلی ها اضافه کرده است.

صف خودروها، قبل از طلوع آفتاب

برهمین اساس، طی یک ماه اخیر، کوچه ای در جاده نیروگاه اتمی که مرکز معاینه فنی شهر بوشهر در آن قرار دارد، قبل از طلوع آفتاب شاهد صف خودروهاست تا زودتر برچسب معاینه فنی را دریافت کرده و از این موضوع خلاص شوند.

این در شرایطی می باشد که برخی مراجعان می گویند: وقتی چنین صفی را دیده اند، از خیر معاینه فنی و سفر با خودروی شان گذشته اند.

یکی از مراجعه کنندگان به این مرکز نیز می گوید: متاسفانه به علت ناکافی بودن پرسنل و تجهیزات، روند کاری مرکز کند پیش می رود و اگر خودرو نقصی داشته باشد باید یک روز دیگر با تمام مشکلات روزمره به دنبال همین کار بیاییم.

علی زارعی ادامه داد: در برخی روزها نیز برای چندین ساعت سامانه کشوری معاینه فنی قطع می شود و بلاتکلیفی مردم را دوچندان می کند.

خودروها دست کم 4 ساعت از زمان حضور در محل مرکز معاینه فنی بوشهر تا رسیدن به خط اصلی مرکز در انتظار می مانند که وجود کانال روباز فاضلاب با بوی متعفن و گرمای هوا، مالکان خودرو را بیشتر کلافه کرده است.

قطع سامانه کشوری، دلیل اصلی معطلی ها

مدیر مرکز معاینه فنی بوشهر با بیان اینکه صف خودروها در این محل به دلیل سفرهای نوروزی بیشتر شده، گفت: در راستای رفاه مراجعان، به ساماندهی نوبت خودروها اقدام کردیم، ولی قطع مکرر سامانه کشوری یا عدم تمایل رانندگان به ترک محل تا زمان رسیدن نوبت شان، باعث ایجاد صف گردیده است.

ابوذر شیخ سقا در گفتگو با «خلیج فارس» ادامه داد: اخیرا به منظور ساماندهی نوبت تست خودروها، از ساعت 7 تا 17 که مرکز فعال می باشد، بین 4 تا 5 بار برگه هایی مبنی بر زمان انتظار خودروهایی که مراجعه کرده اند توزیع می شود، طوری که بستگی به بازه زمانی، بین 2 تا 3 ساعت زمان انتظار پیش بینی می شود و مردم می توانند طی این مدت کارهای خود را انجام داده و در زمان مقرر به این محل مراجعه کنند.

 همزمان این موضوع را با برخی رانندگانی که در نوبت انتظار بودند بررسی کرد و مشخص شد اغلب آنها با وجود تعیین زمان انتظار، تمایلی به ترک محل ندارند.

برخی از آنها عقیده داشتند با توجه به فاصله مرکز معاینه فنی خودرو تا مرکز شهر، رفت و برگشت آنها زمانبر بوده و حضور در صف مناسب تر است.

در ادامه شیخ سقا اصلی ترین دلیل اختلال در فعالیت این مرکز را قطع شدن سامانه کشوری دانست و اظهار داشت: این مرکز در دو خط روزانه ظرفیت پذیرش 200 خودرو دارد، اما در بهترین حالت روزانه 120 خودرو پذیرش می شود که ناشی از قطع و وصل سامانه کشوری می باشد.

 

وی افزود: در هفته های گذشته بارها سامانه اتحادیه مرکز معاینه فنی کشور دچار اختلال گردید که به تعطیلی چندین ساعته فعالیت ما و معطلی رانندگان بیش از زمان انتظارشان منجر شد. وقتی هم مشکل را از استانداری جویا شدیم، مشخص گردید سامانه کشوری را به روز کرده و برخی استان ها مثل بوشهر در مرحله تست آن برای زمان ازدحان مراجعات بوده است.

وی ادامه داد: پس از کاهش و رفع قطعی آن سامانه، طی دیروز و امروز هم دوربین متصل به سامانه پلیس راهور قطع شده که زمینه ساز معطلی مجدد و نارضایتی مراجعان شده است.

ایرادات را دستگاهها می گیرند؛ پرداخت وجه قاطعانه برخورد می شود

مدیر مرکز معاینه فنی بوشهر درباره برخی گلایه های مردمی مبنی بر گرفتن ایرادهای غیرضروری خودرو که باعث مراجعه دوباره می شود تصریح کرد: براساس حدود مجاز تعیین شده در استاندارد ملی، معاینه فنی خودرو از طریق سامانه یکپارچه کشوری انجام می شود، از این رو ایرادات توسط دستگاه بصورت مکانیزه و بدون دخالت و تصمیم انسانی انجام می شود.

به گفته شیخ شقا، برای اینکه نیاز به مراجعه خودروهای دارای نقص در روز دیگر نباشد، این فرصت فراهم شده تا 2 ساعت که سامانه اجازه می دهد به مرکز مراجعه و تست مجدد انجام شود.

وی همچنین درباره اینکه برخی گزارش ها مبنی بر پرداخت پول به اپراتورها جهت نادیده گرفتن مشکلات خودرو مطرح می شود، تصریح کرد: دوربین های مدار بسته در سالن معاینه نصب شده که دریافت وجه را شدیدا کاهش می دهد، ضمن اینکه با نصب بنری در این محل، خواستار ارائه گزارش چنین تخلفاتی شده ایم. مهمتر از همه اخیرا خودرو قبل از ورود به سالن، توسط یکی از نیروهای ما وارد می شود و امکان روبرو شدن با اپراتور اصلی در سالن وجود ندارد.

کللی با بیان اینکه بیشتر تخلفات در این خصوص بخاطر پیشنهادات مراجعان است که تصور می کنند با پرداخت وجه، ایرادات خودروهای شان نادیده گرفته می شود، ادامه داد: این درحالی است که بسیاری از مشکلات نظیر نقص در ترمز یا لاستیک ها اگر اصلاح نشود، بازی با جان سرنشینان خودرو است.

 

مهمترین ایراد خودروهای بوشهر

وی در ارتباط با علل مردودی خودروهای مراجعه کننده در مرکز معاینه فنی بوشهر گفت: براساس آمار، بیشترین اشکالات خودروهای مراجعه کننده شامل مشکل چرخ ها (بازو بسته بودن دهانه چرخ)، خرابی کمک فنر، خرابی در سیستم ترمز و وضعیت ظاهری (پوسیدگی بدنه یا خرابی چراغ ها) است که منجر به مردودی می شود.

شیخ سقا در پایان تصریح کرد: مشکل اصلی مرکز معاینه فنی خودرو بوشهر قطع سامانه های کشوری می باشد که در هفته های اخیر زیاد شده و عملا نوبت دهی و تعیین زمان انتظار برای خودروها را نیز برهم زده است، ضمن اینکه کمتر از ظرفیت 200 خودرو در روز که داریم، تست انجام می شود که این وضعیت بعضا باعث ضرر دهی شده و توسعه خطوط مرکز معاینه فنی بوشهر را غیرقابل توجیه می سازد.

استانداری: مشکل کشوری است و به تهران انتقال داده ایم

با توجه به اینکه کارگروه نظارت بر مراکز معاینه فنی بوشهر در دفتر فنی استانداری می باشد که در این خصوص نظر مدیرکل این دفتر را جویا شدیم.

کریم حسین آبادی در گفتگو با «خلیج فارس» می گوید: اکنون چهار مرکز معاینه فنی در بوشهر، برازجان، گناوه و کنگان داریم که بیشترین صف و شلوغی مربوط به بوشهر است.

وی با بیان اینکه قبل از اوج سفرها، مراجعات به این مراکز هم بیشتر می شود، افزود: اخیرا نوبت دهی و تعیین زمان انتظار خودروها در مرکز معاینه فنی بوشهر آغاز و این موضوع تا حدود زیادی ساماندهی شده، هرچند در نظر داریم نوبت دهی اینترنتی اجرایی شده تا نیاز به مراتجعه اولیه خودروها کاهش یابد.

این مقام مسئول در استانداری بوشهر ادامه داد: اما طی هفته های اخیر بخش عمده مشکلات مراکز معاینه فنی استان ناشی از قطع و اختلال در سامانه کشوری است که موضوعی ملی و کشوری می باشد، اما هرچند از اراده استان خارج می باشد، ولی پیگیری های مکرری داشته ایم و اختلال در سامانه کاهش یافته است.

به گفته وی، موضوع جدید درباره اختلال در دوربین پلیس راهور نیز به تهران انتقال داده شده و قول داده شده قبل از شنبه مرتفع شود.

وی ادامه داد: افزایش ساعت کار مراکز معاینه فنی در پایان سال طوری که تا زمان حضور آخرین خودروی مراجعه کننده نیز پاسخگو می باشند، در راستای تسریع در کار مردم اجرایی شده است.

ایجاد مرکز معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز

مدیر کل دفتر فنی استانداری همچنین خبر داد: همچنین اولین مرکز هیدرو استاتیک مجهز و پیشرفته در شهر بوشهر احداث گردید که خودروهای دارای سوخت CNG می توانند بازدید ها و آزمایشات دوره ای مخازن را در این مرکز انجام دهند که دیگر نیاز به مراجعه به استان های همجوار نمی باشد.

به گفته وی، این مرکز در شهرک صنعتی شماره یک بوشهر فعال می باشد.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه