سه شنبه, 30 دی 1399 - Tuesday, 19 January 2021
کد خبـر : 3304
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ ۱۳:۵۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

واکنش ها به صیادی کشتی‌های چینی در آبهای جنوب

واکنش ها به صیادی کشتی‌های چینی در آبهای جنوب

آوای پارسیان: به گفته این مقام مسئول، این ماهی‌ها پودر می شوند و از این پودر یا در مصارف صنعتی مثل غذای میگو استفاده شده یا اینکه به سیار کشورها صادر می شود.

 معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره انتشار اخباری مبنی بر تهدید صیادان جنوب کشورمان گفت: به طور قطع اخباری درباره تیراندازی چینی‌ها به صیادان ایرانی در آب های قشم صحت نداشت و اساسا امکان وقوع چنین اتفاقاتی وجود ندارد و هیچ تهدیدی برای صیادان ایرانی وجود ندارد.  

به گزارش «آوای پارسیان»؛ هادی حق شناس بیان اینکه تعدادی کشتی چینی خریداری شده که در حال حاضر با پرچم کشورمان در حال فعالیت است، گفت: این کشتی‌ها در آب‌های عمان در عمق ۲۰۰ متر به بعد به صید ماهی های میکتوفیده مشغول هستند چراکه این گونه از ماهی ها در این عمق وجود دارند.

حق شناس افزود: این ماهی‌ها پودر می شوند و از این پودر یا در مصارف صنعتی مثل غذای میگو استفاده شده یا اینکه به سیار کشورها صادر می شود.

 صید آبزیان توسط کشتی‌های چینی در آب های ایران تکذیب شد

رئیس سازمان شیلات ایران هم با تکذیب صیادی چینی ها در آب های سرزمینی ایران اعلام کرد که این شناورها متعلق به شرکت های ایرانی است و با صید خرد صیادان کشور تداخل ندارد.

 حسن صالحی با اشاره به صیادی این شناورها فراتر از آب های سرزمینی کشور و در آب های مشترک ایران و عمان، تصریح کرد: این شناورها در اعماق ۳۰۰ متری، ماهیان سایز کوچک به نام میکتوفیده را صید می کنند و صید این ماهی با شناورهای کلاس لنج و قایق (صیادان سنتی) که جامعه بهره بردار سنتی را تشکیل می‌دهد امکان پذیر نیست بنابراین صید این شناورها با صید خرد صیادان کشور تداخل ندارد.

وی با بیان این که میزان ذخایر میکتوفیده در دریای عمان حداقل ۲ میلیون تن تخمین زده می شود،یادآور شد: حداکثر میزان مجاز قابل برداشت این گونه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در هر سال است و کل برداشت ما از این گونه ماهیان هنوز به ۳۰ تن نمی رسد.

صالحی اضافه کرد:این در حالی است که برای تهیه غدای ماهیان پرورشی در کشور تا ۱۰۰ هزارتن پودر ماهی وارد می شود و حداقل ۵۰۰ هزارتن ماهی میکتوفیده برای تهیه ۱۰۰ هزارتن پودر لازم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که از ۴۰ سال پیش، کشور صید این ماهیان را دنبال کرده اما هر بار به دلیلی این امر محقق نشده است،خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید، صید این ماهیان را شروع کردیم و تا پایان برنامه ششم باید به ۱۰۰ هزارتن برداشت برسیم تا ۲۰ هزارتن پودر ماهی تولید شود.

صالحی اظهار داشت:با استفاده از روش های مختلف تامین مالی،در زمینه صید این گونه ماهیان حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام و از طریق آن ده ها کارخانه تعطیل پودر ماهی، فعال و زمینه اشتغال صدها نفر فراهم شده است.

وی تاکید کرد: این شناورها در آب های مشترک ایران و عمان  صیادی می کنند و در جاسک، قشم و بندرعباس فقط تخلیه ماهی انجام می شود.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه