یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 3347
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ۱۹:۰۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو+عکس

تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو+عکس

آوای پارسیان: طی روزهای اخیر خانواده‌های بیماران مبتلا به نقص ایمنی به دلیل افزایش ناگهانی قیمت داروها مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.

به‌گزارش «آوای پارسیان» به نقل از فارس؛ کمبود و افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به یکی از دغدغه‌های بزرگ این خانواده‌ها تبدیل شده است؛ هنوز چند ماه از تجمع اعتراض آمیز خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «ام پی اس» نگذشته است که طی روزهای اخیر شاهد تجمعی جدید مقابل سازمان غذا و دارو بودیم.

تجمع خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «نقص ایمنی» نیز به این دلیل صورت گرفت که به گفته آن‌ها داروهای مورد نیاز این بیماران به طور ناگهانی با افزایش قیمت شدید مواجه و این موضوع باعث نگرانی آن‌ها شده است.

افزایش 500 هزار تومانی قیمت داروهای مبتلایان به نقص ایمنی

مادر یکی از کودکان مبتلا به بیماری نقص ایمنی اظهار داشت: پسر بنده به بیماری نقص ایمنی مبتلاست و متاسفانه هیچ‌یک از مسئولان به فریاد فرزندان مبتلا به این بیماری نمی‌رسند و هرچند وقت یکبار با افزایش قیمت داروها مواجه می‌شویم. متاسفانه با عوض شدن هریک از مسئولان سازمان غذا و دارو این داستان تکرار می‌شود که این موضوع موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است.

وی افزود: دو روز قبل به همراه تعدادی از خانواده‌هایی که فرزندان آنها به این بیماری مبتلا هستند مقابل سازمان غذا و دارو به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ داروها تجمع داشتیم، همچنین دی‌ماه سال گذشته نیز ما به همین دلیل تجمعی در مقابل این سازمان انجام دادیم که با رسیدگی‌هایی که انجام شد، قیمت داروها تا حدودی کاهش یافت.

این مادر ادامه داد: بخشنامه‌ای از طرف مسئولان سازمان غذا و دارو به داروخانه 29 فروردین ارائه شد که در آن تاکید شده است که اعلام شده است هیچ‌گونه اعتباراتی برای این دارو از سوی این سازمان تخصیص داده نخواهد شد که این اقدام باعث نگرانی بیماران و خانواده‌های آن‌ها شده است.

تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو

وی خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر داروهای این بیماران از مبلغ 120 هزار تومان به 609 هزار تومان افزایش یافت و از آنجا که بسیاری از ما توان تهیه داروها را نداشتیم، مجبور شدیم مجدداً اقدام به تجمع کنیم که با برپایی این تجمع مسئولان سازمان غذا و دارو به ما اعلام کردند که تا سه ماه آینده می‌توانیم داروها را با تخفیف دریافت کنیم.

این مادر تصریح کرد: نگرانی ما از این است که پس از گذشت این سه ماه مجدداً با افزایش قیمت مواجه شویم. درخواست خانواده مبتلا به بیماری نقص ایمنی این است که داروها به صورت رایگان در اختیار ما قرار گیرد و فرزندانمان جزو بیماران خاص محسوب شوند.

وی در پایان گفت: تهیه هزینه‌های جانبی مانند سی‌تی‌اسکن و آزمایشات نیز برای ما سنگین است و از آنجا که این کودکان حتی از یک انجمن برخوردار نیستند ما توقع داریم مسئولان وزارت بهداشت بیش از پیش به مشکلات ما توجه و رسیدگی کنند.

شهرستانی‌ها تخفیف ندارند

پدر یکی دیگر از بیماران مبتلا به نقص ایمنی که ساکن یکی از شهرستان‌های کشور است نیز در خصوص مشکلات این بیماران گفت: بیماران نقص ایمنی ساکن شهرستان باید داروی مورد نیاز خود را بدون تخفیف و با مبالغ سنگین تهیه کرده، و یا اینکه به صورت ماهیانه با مراجعه به شهر تهران اقدام به تهیه این داروها کنند به دلیل اینکه سهمیه داری این بیماران فقط در داروخانه‌ 29 فروردین موجود است.

وی گفت: هزینه رفت و آمد ماهیانه از شهرستان‌هایی نظیر اهواز برای خانواده‌ها زیاد است و بسیاری از این افراد با مشقت این داروها را تهیه می‌کنند.

تجمع بیماران در پی افزایش قیمت دارو

افزایش قیمت دارو در نوسانات ارزی

هرچند طبق وعده مسئولان سازمان غذا و دارو مشکل تهیه دارو برای این بیماران تا سه ماه دیگر حل شده است اما این موضوع نیز از باعث کاهش نگرانی این خانواده‌‌ها و فرزندان آن‌ها نشده است و باید دید پس از گذشت این سه ماه آیا باز هم این بیماران با مشکل تهیه دارو مواجه خواهند شد یا با رسیدگی مسئولان این دارو برای همیشه و به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

از این نکته نیز نباید غافل شویم که افزایش قیمت دلار در هر دوره‌ای باعث افزایش قیمت داروهای وارداتی شده است و درحال حاضر که با نوسان و افزایش روزانه قیمت دلار در کشور مواجه هستیم باید دید تدبیر مسئولان وزارت بهداشت برای افزایش نیافتن قیمت داروهای بیماران خاص چه خواهد بود؟

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه