پنج شنبه, 16 آذر 1402 - Thursday, 07 December 2023
کد خبـر : 3732
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۰۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

کار جالب رفتگران آنکارا

کار جالب رفتگران آنکارا

آوای پارسیان: کارگران شهرداری آنکارا «آقای هانتا»ی رمان تنهایی پرهیاهو را از لابه‌لای کتاب‌های کارخانه پرس بیرون کشیدند و حقیقت بخشیدند.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل ازایلنا؛ آقای هانتا، کارگر کارخانه‌ی پرس در یک زیر زمین نمور بود. او تمام کتاب‌ها و کاغذهایی که برای بازیافت به کارخانه می ‌آمد را دور هم جمع می‌کرد. دنیایی برای آقای هانتا به جز کتا‌هایی که به کارخانه می‌آمد، وجود نداشت. حالا کارگران شهرداری آنکارا کتاب‌هایی که صاحبانشان آنها را بین زباله‌‌ها ترک کرده بودند، دورهم جمع کردند. شاید جایی دیگر انسانی دیگر منتظر این کتاب رها شده باشد.کار جالب رفتگران آنکارا

بیتمور ۲۳ سال است در خیابان‌های آنکارا زباله جمع می‌کند. این کار برای اولین بار از او شروع شد. او می‌گوید: همیشه آرزو داشتم یک کتابخانه این چنینی در خانه‌ام داشتم، اما نه پولش را داشتم نه خانه‌ام آنقدرها بزرگ بود که بتوانم کتابخانه داشته باشم. اما حالا من امروز کتاب‌هایی دارم که دیگر رها شده بودند. من قدر این کتاب‌ها را بیشتر می‌دانم. اینجا که باشند دیگر تنها برای من نیستند. حالا همه آن‌هایی که مانند من آرزویشان کتابخانه خانگی بود اما پولش را نداشتند؛ کتابخانه دارند.

به گفته‌ی کارگران در ابتدا، این کتاب‌ها تنها برای کارمندان و خانواده‌هایشان بود تا قرض بگیرند. اما همین که این مجموعه بزرگ‌تر شد؛ در جامعه‌ی آنکارا علاقه مندان زیادی پپدا کرد. امروز کتابخانه بیش از ۶۰۰۰ کتاب دارد.

ساختمان کتابخانه یک کارخانه آجرسازی قدیمی در نزدیکی اداره‌ بهداشت است. به گفته‌ی کارگران معلمان مدارس روستایی از سراسر ترکیه متقاضی این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان هستند.

این کتابخانه اغلب با فرزندان کارکنان شهرداری و دانش‌آموزان مدارس مجاور پرشده است. همچنین یک اتاق سالن برای خوانندگان و تخته‌های شطرنج برای بازدیدکنندگان وجود دارد. این کتابخانه یک فضای جداگانه برای دوچرخه‌سواران دارد و می‌توان در حیاط خلوتش چای نوشید و کتاب خواند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه