شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 3784
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

محوطه تاریخی در پس کرانه‌های خلیج‌فارس کشف شد

محوطه تاریخی در پس کرانه‌های خلیج‌فارس کشف شد

آوای پارسیان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: محوطه تاریخی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد در پس کرانه‌های خلیج فارس کشف شد.

به گزارش«آوای پارسیان»؛ ناصر امیرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به کشف محوطه هزاره پنجم قبل از میلاد در پس کرانه‌های خلیج فارس اظهار داشت: آثاری تاریخی در محوطه تپه تهماچی حدفاصل سه کیلومتری جبهه غربی روستای عامری شهرستان دیلم کشف شد که نشان از وجود یک تمدن بزرگ و قدیمی در این منطقه دارد.

محوطه تاریخی

وی اضافه کرد: طبق گزارش یگان حفاظت شهرستان دیلم پس از کشف آثار سفالی توسط افراد منطقه تیم کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

امیرزاده بیان کرد: این محوطه که به نام تپه تهماچی معروف است در فاصله سه کیلومتری غربی روستای عامری شهرستان دیلم و در دشتی وسیع و هموار، در جوار روستای شاه عبدالله واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در این منطقه تپه‌هایی بزرگ وجود دارد که ارتفاعی پنج تا شش متری از سطح زمین های اطراف دارند و دارای لایه های تاریخی و فرهنگی هستند که به وضوح قابل مشاهده است.

وی افزود: یافته‌های تاریخی و فرهنگی سطح تپه‌ها شامل ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه‌ای، سبز تیره و سیاه است که نمونه‌های آن در روستاهای چهارروستایی شهرستان گناوه و تل سوز، تل قاشی، روستای خلیفه‌ای در شهرستان دشتستان یافته شده است که همزمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس است.

امیرزاده خاطرنشان کرد: همچنین علاوه بر سفال منقوش، ابزارهای سنگی و استخوان هایی نیز در سطح محوطه یافت شده است.

وی بیان کرد: با توجه به یافته های ابتدایی از این منطقه که برای اولین بار در شهرستان دیلم شناسایی شده است، محوطه فوق را مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد می توان حدس زد که بسیار از نظر تاریخی در پس کرانه های خلیج فارس دارای اهمیت است.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه