یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 3790
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۲۳
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

هشدار فتا درباره سایت‌های شرط‌بندی فوتبال

هشدار فتا درباره سایت‌های شرط‌بندی فوتبال

آوای پارسیان: رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به مسابقات جام جهانی فوتبال روسیه از کلاهبرداری مجرمان سایبری از طریق سایت‌های شرط‌بندی و قمار از علاقه‌مندان فوتبال خبر داد و گفت: در اکثر موارد مدیران این سایت‌ها بعد از جلب اعتماد کاربران، اقدام به کلاهبرداری از آنان در قالب‌های مختلف می‌کنند.

هشدار فتا درباره سایت‌های شرط‌بندی فوتبال
 
سرهنگ علی نیک‌نفس با اشاره به مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در کشور روسیه، اظهار کرد: با توجه به در‌پیش‌بودن این مسابقات، شاهد فعالیت بنگاه‌های شرط‌بندی در فضای مجازی هستیم؛ بنگا‌ه‌هایی که با سودبردن از جذابیت‌های موجود و حساس‌کردن رقابت میان کاربران، با استقبال مردمی مواجه شده‌اند.
 
او افزود: فعالیت این سایت‌ها معمولا در رقابت‌های مهم ورزشی نظیر جام جهانی و بین قاره‌ای، المپیک و... به اوج خود رسیده و مدیران بنگاه‌های شرط‌بندی سعی می‌کنند با استفاده از تبلیغات جذاب و اغواکننده، کاربران را به پیش‌بینی نتایج مسابقات مختلف ترغیب کنند.
 
این مقام انتظامی ادامه داد: برخی از این سایت‌ها برای عضویت کاربران، درخواست واریز مبلغی قابل‌توجه کرده و در ادامه به آن‌ها اجازه پیش‌بینی نتایج را می‌دهند.
 
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: در اکثر موارد مدیران این سایت‌ها بعد از جلب اعتماد کاربران، در قالب‌های گوناگون اقدام به کلاهبرداری از آنان می‌کنند.
 
سرهنگ نیک‌نفس به برخی از شگرد‌های رایج و مورد استفاده سودجویان سایبری اشاره و بیان‌کرد: ارسال‌نکردن جوایز و نیز معرفی افراد برنده، از سوی دیگر معرفی افرادی که وجود خارجی نداشته و معمولا از بستگان و آشنایان مدیران این سایت‌ها هستند، از شگرد‌های رایج سودجویان سایبری به شمار می‌آید.
 
این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: مجرمان سایبری با طراحی سایت‌ها و درگاه‌های جعلی در صدد کلاهبرداری از کاربران و برداشت‌های غیرمجاز از حساب بانکی آنان هستند.
 
او به حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در مسابقات جام جهانی روسیه اشاره و بیان‌کرد: در این راستا، راه‌اندازی سایت‌های پیش‌بینی نتایج مسابقات و نیز شرط‌بندی به زبان فارسی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین هم‌وطنان عزیز باید مراقب کلاهبرداران فضای مجازی باشند.
 
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: این سایت‌ها برای جذب مشتری و جلوگیری از شک کاربران به روند فعالیت خود، افرادی را به‌عنوان برنده اعلام و حتی اقدام به پرداخت جایزه‌های کوچک با مبالغ کم می‌کنند تا از این طریق کاربران را به سرمایه‌گذاری بیشتر ترغیب کنند.
 
سرهنگ نیک‌نفس ادامه داد: پس از جلب اعتماد قربانی مبنی‌بر فعالیت مجاز و سالم سایت و سرمایه‌گذاری با مبالغ کلان، سایت مذکور کلیه سرمایه او را بلوکه کرده و از آن به بعد به پیام‌های کاربران و قربانیان خود پاسخ نمی‌دهد.
 
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری تصریح کرد: براساس قوانین مطرح‌شده در قانون مجازات اسلامی (مواد ۷۰۵ تا ۷۱۰) شرط‌بندی و قمار جرم بوده و مجرمان باید پاسخ‌گوی اعمال مجرمانه خود باشند.
 
او به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب تبلیغات دروغین و فریبنده اینترنتی برخی از افراد را نخورند؛ این تبلیغات اغوا‌کننده بیشتر در راستای ترغیب کاربران برای پذیرش درخواست آنان انجام می‌شود.
 
سرهنگ نیک‌نفس در خاتمه استفاده از ویروس‌ها و بدافزار‌ها را یکی‌دیگر از شگرد‌های مجرمان سایبری نام برد و گفت: مجرمان از این طریق در قالب تماشای آنلاین مسابقات به سیستم قربانیان نفوذ کرده و اطلاعات آن‌ها را به سرقت می‌برند.
نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه