پنج شنبه, 16 تیر 1401 - Thursday, 07 July 2022
کد خبـر : 3941
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۲۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

دولت، پرورش دهندگان میگوی بوشهر را غافلگیر کرد/ دست انداز جدید برای صادرات

دولت، پرورش دهندگان میگوی بوشهر را غافلگیر کرد/ دست انداز جدید برای صادرات

آوای پارسیان: سایت های پرورش میگو در شرایطی به روزهای برداشت محصول نزدیک می شوند که بخشنامه تازه دولت پیرامون ارز حاصل از صادرات آنها را غافلگیر کرده و خواستار چاره اندیشی مسئولان کشوری هستند.

 سایت های پرورش میگو در شرایطی به روزهای برداشت محصول نزدیک می شوند که بخشنامه تازه دولت پیرامون ارز حاصل از صادرات، تولیدکننده و صادرکننده را غافلگیر کرده و خواستار چاره اندیشی مسئولان کشوری هستند.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر می گوید: در شرایطی که برداشت میگو از برخی مزارع استان نظیر دیلم آغاز شده و انتظار می رود تا قبل از تغییرات دمایی در مهرماه، برداشت سایر مزارع استان هم انجام شود، بخشنامه روزهای اخیر دولت درباره تعهد سپاری صادرکنندگان و کمبود جدی کانتینر سردخانه دار، دست انداز بزرگی پیش پای تولید کنندگان و صادرکنندگان میگو می باشد.

خورشید گزدرازی در نشستی که با حضور برخی از صادرکنندگان آبزیان و مدیرکل شیلات استان در محل اتاق بازرگانی بوشهر به منظور چاره اندیشی درباره این مشکل برگزار شده بود، افزود: بخشنامه روزهای گذشته دولت درباره اخذ تعهد محضری از صادرکنندگان جهت آوردن ارز خود به سامانه نیما که نرخ تقریبا مشخصی دارد، مخل صادرات است، چرا که حداقل دو ماه کشتی های حامل میگو تا رسیدن به کشورهای مقصد زمان صرف می کنند و تا آن موقع، تغییرات متعددی شکل می گیرد که تعهد محضری و قراردادن صادرکنندگان آبزی در چارچوب مشخصی از نرخ دلار، به ضرر برخی از آنها خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر خاطرنشان کرد: به علت عدم تثبیت هزینه های تمام شده صادر کننده و همچنین روبه رویی با فهرست جدید قیمت فروش در بازار هدف، نمی توان از این طرح استفاده کرد، چون ملاکی برای قیمت گذاری واقعی وجود ندارد. مثلا وقتی متقاضی کانتینر یخچال از مبدا به سمت مقصد حرکت کند تابع مدت زمان حمل است، ازاین رو قیمت حمل و نقل دریایی ثابت نیست.

گزدرازی یکی دیگر از مشکلات کنونی در بحث صادرات میگو را کمبود محسوس کانتینر سردخانه دار دانست و ادامه داد: هرچند شرکت های کشتیرانی و تامین کانتینر خصوصی هستند، اما توقع می رود اداره کل بنادر و دریانوردی برای کمک به صادرکنندگان، پیگیری هایی با شرکت های معتبر به منظور حل این مشکل داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به حاد شدن مشکل صادرات میگو به دلیل بخشنامه جدید دولت و کمبود کانتینر، در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار که عصر یکشنبه برگزار می شود، برای این مسئله راهکارهایی نظیر آزاد شدن ارز حاصل از صادرات آبزیان یا عدم اخذ تعهد مطرح و در مرکز پیگیری شود.

رییس اتاق بوشهر ابراز امیدواری کرد: از طریق استاندار، سریعا این نگرانی ها به مقامات مسئول در مرکز برسد و به وضعیتی حادی نرسیم، چرا که وقتی صادرکننده به دلیل دست اندازهای رخ داده کاری برای صادرات میگو انجام ندهد، سردخانه های استان هم تنها ظرفیت یک سوم تولید را دارند، عملا با رسیدن به مهرماه و تغییرات دمایی، امکان تلفات وجود دارد و اگر این سونامی رخ داد، دیگر قابل جلوگیری نیست.

گرفتار تحریم های داخلی هستیم

حسین زارعی از صادرکنندگان آبزیان هم با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما در پی تکانه های ارزی و تحریم های اخیر از وضعیت اقتصاد بیمار به حالت کما رسیده، گفت: درخصوص پیمان سپاری ارز حاصل از صادرات که طی سال های قبل هم اجرا شد، سابقه خوبی در ذهن صادرکنندگان نیست و این بخشنامه های جدید بستن پای صادرکننده می باشد.

وی با بیان اینکه امسال پیش بینی تولید 15 هزار تن میگوی پرورشی در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید سریع تر تکلیف صادرات میگو مشخص شود، وگرنه تاخیر در برداشت محصول از مزارع و کاهش دما خصوصا در شب های مهرماه، باعث خسارت گسترده به تولیدکننده خواهد شد، چون سردخانه های استان هم ظرفیت نگهداری همه میگوی پرورشی را ندارند.

زارعی با بیان اینکه از دو هفته پیش پیگیر کانتینر برای صادرات میگو هستیم ولی بی نتیجه بوده، اظهار داشت: با این مشکلات و نبود ثبات اقتصادی در کشور، چگونه صادرکننده می تواند تعهد دهد ارز را با نرخ تقریبا مشخصی به بازار تزریق کند، آن هم در شرایطی که دو ماه محصول وی روی دریا است تا به مقصد برسد و طی این مدت قیمت ها متغییر می باشد. از طرفی، بسیاری از ارتباطات بانکی ما با جهان بسته شده و انتقال ارز دشوارتر و زمانبر تر از سال های قبل گردیده است.

پارسال از 5 شهریور برداشت میگو شروع شد، امسال هنوز مردد هستیم

شاهرخی مالک یک شرکت عمل آوری آبزیان هم تصمیم اخیر دولت درباره تعهد سپاری ارز حاصل از صادرات را سنگی پیش پای صادرات دانست و گفت: پارسال از 5 شهریور برداشت میگو در مزارع استان را آغاز کرده بودیم، ولی امسال با بخشنامه های متعدد و بعضا متناقض، تولیدکننده، عمل آور و صادرکننده در تردید باقی مانده اند.

به گفته وی، اگر از سوی وزارت صنعت یا جهادکشاورزی برای رفع این بلاتکلیفی اقدامی نشود، بروز تلفات در مزارع میگو نزدیک است و اگر این اتفاق رخ دهد، به سادگی نمی تواند جلوی ضرر را گرفت.

باید گزارشی مبسوط تهیه و در مرکز پیگیری کرد

شهریاری عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بوشهر و صادرکننده آبزیان نیز در این جلسه تصریح کرد: هرچند بخشنامه جدید دولت مبنی بر گرفتن تعهد برای ارز حاصل از صادرات بخاطر جلوگیری از ورود ارز به بازار آزاد و پیش آمدن تکانه های اقتصادی عنوان می شود، ولی صادرکننده واقعی می داند که این بخشنامه دست کم برای محصولات کشاورزی خصوصا آبزیان قابلیت اجرایی ندارد و باید مانند گذشته در قالب ارز آزاد یا شیوه های مناسب تری رفتار شود.

به گفته وی، محاسبه هزینه های کشتیرانی و کانتینری با نرخ دلار روز و از سویی معطلی دو ماهه برای حمل میگو تا مقصد صادراتی در شرق آسیا، عملا صادرکنندگان را از دادن تعهد مبنی بر ارائه ارز حاصله به نرخ مشخصی بیمناک کرده، چون بین هزینه های واقعی با نرخی که باید ارز را ارائه کند فاصله می افتد که ریسک زیادی دارد.

وی ادامه داد: در شرایطی سامانه نیما برای ارز حاصل از صادرات به ما پیشنهاد و گفته می شود نرخ آن دستوری نیست و تابع عرضه و تقاضا می باشد که عملا خرید و فروش ارز از این سامانه پیچیدگی های زیادی دارد و افزون بر آن ارائه تعهد بابت هر پارت صادراتی، معطلی غیرقابل جبرانی پیش می آورد که عملا ما را از رقبای جهانی در صادرات آبزیان عقب خواهد انداخت.

شهریاری خواستار طرح جدی این موضوع با استاندار و پیگیری موثر وی از طریق معاون اول رییس جمهور و وزرای مربوطه شد تا سریع تر وضعیت ارز حاصل از صادرات میگو مشخص و کمبود کانتینر سردخانه دار رفع شود.

در حاشیه این نشست، زنده بودی مدیرکل شیلات نیز با اشاره به وجود حلقه های پیوسته در زنجیره میگوی پرورشی، ابراز امیدواری کرد که از طریق استاندار مشکل به وزرای تصمیم گیر انتقال داده شود تا مشکلی در روند برداشت محصول پیش نیاید.

همچنین نماینده اداره کل بنادر و دریانوردی با بیان اینکه فعالیت خطوط کشتیرانی و تامین کانتینر وابسته به عرضه و تقاضا است، گفت: اداره بندر امکان تعیین تکلیف در این خصوص ندارد، ولی موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه