شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 3992
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۳۵
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آهوان خارگ در انتظار تعدیل

آهوان خارگ در انتظار تعدیل

آوای پارسیان: مسوولان محیط زیست می‌گویند تعداد آهوها بیشتر از حد استاندارد شده و این موضوع می‌تواند بلای جان این جانور شود چنانکه چند سال پیش، این اتفاق افتاد.

 مسوولان محیط زیست می‌گویند تعداد آهوها بیشتر از حد استاندارد شده و این موضوع می‌تواند بلای جان این جانور شود چنانکه چند سال پیش، این اتفاق افتاد.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست در همین خصوص معتقد است: جمعیت آهوان جزیره خارگ باید تعدیل شود و دست‌کم به یک سوم میزان کنونی برسد.

آهو یکی از گونه‌های مهم جانوری در جزیره خارگ است و مردم جزیره زندگی مسالمت آمیزی با این گونه دارند.

سید مجید خرازیان مقدم افزود: پس از شیوع یک بیماری پوستی ناشی از تراکم زیاد و نامساعد شدن زیستگاه بین سال‌های ۸۱ تا ۸۳، جمعیت آن‌ها از حدود هزار رأس به کمتر از صد رأس رسید و این پستاندار در معرض نابودی کامل قرار گرفت، اما با تلاش محیط زیست استان بوشهر و مردم خارگ تعدادشان افزایش یافت و اکنون  حدود ۸۰۰ رأس آهو در جزیره زندگی می‌کنند.

وی کاهش شدید سطح زیستگاهی با توجه به توسعه صنعتی جزیره خارگ را چالش اصلی آهوان خارگ می‌داند و مهم‌ترین نتیجه آن را مرگ ومیر به علت تصادفات عنوان می‌کند. عاملی که باعث تلف شدن حدود ۴۰۰ رأس آهو در 6 سال گذشته شده است.

به گفته وی، به علت کمبود زیستگاه و تلفات ناشی از تصادفات، بیماری و احتمال کاهش شدید دوباره جمعیت آهوان، نیاز است زودتر برای تعدیل جمعیت این جانور تصمیم گیری شود.

خرازیان مقدم می‌گوید: در فاصله سال‌های ۸۹ تا ۹۴ برای تعدیل جمعیت آهو‌ها، 162 راس آهو از جزیره خارگ خارج شد که این کار با وجود تاثیر مثبت کوتاه مدت، مشکلات زیادی به دنبال داشت که بیشتر آن‌ به شرایط جزیره‌ای بودن این زیستگاه مربوط بود.

به نوشته خبرگزاری صداوسیما، وی از دو راه‌حل برای تعدیل تعداد آهوان خارگ خبر می‎دهد که یکی انجام مطالعات ژنتیک برای بررسی امکان رهاسازی تعدادی از جمعیت مازاد آهو‌ان جزیره خارگ در استان‌های دیگر است و دیگری انتقال تعدادی از جمعیت مازاد آهوان به‌عنوان مولد به مراکز مجاز پرورش و نگهداری آهو که مورد تائید سازمان حفاظت محیط زیست باشند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه