پنج شنبه, 14 مهر 1401 - Thursday, 06 October 2022
کد خبـر : 4019
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۴۱
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

وزارت نیرو با شیرین‌سازی آب دریا برای برازجان موافقت کرد

وزارت نیرو با شیرین‌سازی آب دریا برای برازجان موافقت کرد

آوای پارسیان: موافقت وزارت نیرو با ایجاد آبسیرین کن برازجان خبر امیدبخشی است، اما اتفاقات اخیر پیرامون پروژه های مشابه در استان، تامین آب از دریا برای برازجان را با بیم و امیدهایی مواجه کرده است.

 استاندار بوشهر گفت: برای حل مشکل تامین آب آشامیدنی برازجان وزارت نیرو با شیرین‌سازی آب دریا برای این شهر موافقت کرد.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر؛ عبدالکریم گراوند در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر حل مشکلات آب آشامیدنی استان را یکی از اولویت‌ها دانست و اظهار داشت: مسئولان و دست اندرکاران باید از هم اکنون برای تامین آب آشامیدنی تابستان آینده شهرها و روستاهای استان بوشهر متمرکز شوند.

وی با بیان اینکه تابستان گذشته  تابستان سختی برای جمعیت استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی بود تاکید کرد: هر چند در بیشتر شهرها و روستاهای این استان مردم با مشکلاتی مواجه بودند ولی مردم دشتستان دچار تنش آبی شدید هستند.

گراوند افزود: باید مسئولان، مقدمات کار برای عملیاتی شدن برداشت آب دریا و نصب آب شیرین‌کن در راستای تامین آب برازجان پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

وی مطمئن‌ترین آب آشامیدنی را شیرین‌سازی آب دریا دانست و گفت: با توجه به صدور مجوز ایجاد آب شیرین‌کن عسلویه باید این مهم به زودی عملیاتی شود.

استاندار بوشهر عملیاتی شدن طرح آب شیرین‌کن 10 هزار مترمکعبی بوشهر و کنگان، آب شیرین‌کن دلوار وسه روستای دیگر را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: در جلسه آینده باید گزارشی در این خصوص ارائه شود.

گراوند بر مسدود کردن چاه‌های آب غیرمجاز در 500 متری حریم چاه‌های آب آشامیدنی تاکید کرد و افزود: پلیس حفاظت از منابع آب استان بوشهر باید گزارشی از روند چاه‌های غیر مجاز ارائه کند.

راکد شدن طرح های آبشیرین کن استان به دلیل نوسانات ارزی

موافقت وزارت نیرو با ایجاد آبسیرین کن برای برازجان خبر امیدبخشی است، اما اتفاقات اخیر پیرامون پروژه های مشابه در استان، تامین آب از دریا برای برازجان را با بیم و امیدهایی مواجه کرده است.

تا پیش از این، کارشناسان آب منطقه ای استان در نظر داشتند محل اجرای آبشیرین کن برازجان روی سدهای رئیسعلی دلواری یا دالکی باشد، اما سد نخست با کاهش آب مواجه و پیشتیبانی آب شرب از طریق آن دارای ریسک بالا ارزیابی شد، علاوه بر اینکه فضایی برای دفع پساب آبشیرین کن (مثلا با شیوه تبخیر) وجود ندارد و اطراف آن اراضی کشاورزی می باشد.

سد دالکی نیز اگرچه محدودیت های زیست محیطی کمتری نسبت به سد رئیسعلی دلواری برای ایجاد آبشیرین کن دارد و شرایط تامین آب شرب در آن مطمئن تر می باشد، اما با تاخیر در ساخت مواجه شده، طوری که تکمیل آن در خوشبینانه ترین شرایط 4 سال دیگر زمان نیاز دارد و یکسال هم باید برای آبگیری سد به انتظار نشست.

از این رو، دریا برای شیرین سازی آب و انتقال به برازجان نهایی شد و به گفته استاندار، وزارت نیرو با آن موافقت کرده و باید بزودی طرح آن آماده شود.

اما راکد شدن پروژه های آبشیرین کن در استان که بعضا منجر به اخراج پیمانکاران هم گردیده، اجرایی شدن آبشیرین کن برازجان را در کوتاه مدت در هاله ای از ابهام قرار داده، خصوصا اینکه نیازمند لوله کشی طولانی برای انتقال آب از دریا می باشد.

«خلیج فارس» کسب اطلاع کرد: در پی نوسانات ارزی، پروژه های آبشیرین کن سیراف (با هدف تامین آب شهر جم)، نوار ساحلی تنگستان و سرتل بوشهر بسیار کند و بعضا تعطیل شده اند، ضمن اینکه این وضعیت مانع از شروع پروژه های شیرین سازی آب دریا برای روستاهای هلیله-بندرگاه، شیف در شهرستان بوشهر و نوار ساحلی دشتی شده است.

با توجه به ضرورت تامین آب پایدار برای استان بوشهر (به دلیل وابستگی بالا به آب استان های همجوار) و تکالیف قانونی که درخصوص آب نوار ساحلی کشور تا فاصله 100 کیلومتری دریا در برنامه ششم توسعه به دوش دولت گذاشته شده، کارشناسان معتقدند دولت باید به صورت جدی تر به مقوله آبشیرین کن ها ورود نماید و در این راستا ارز 4200 تومانی را برای واردات تجهیزات موردنیاز چنین پروژه هایی در نظر بگیرد.

هرچند برخی در دولت معتقدند با شرایطی که در خصوص ارز پیش آمده، خرید آب تفاونی با تامین ارز جهت ایجاد آبشیرین کن ندارد، ولی قطعا شیرین سازی آب دریا و اجرای پروژه هایی از این دست، به اصطلاح کارشناسان آبی "ضریب پایدارتری" برای تامین آب رقم می زند و می توان با سرمایه گذاری های فعلی، تا افق جمعیتی 20 ساله و حتی بیشتر را پوشش داد.

قطعا تا آب به شکل پایدار در کار نباشد، یکی از اهداف چشم انداز 20 ساله کشور مبنی بر هدایت جمعیت به سواحل نیز رقم نمی خورد و حتی جمعیت فعلی نیز ناگزیر به کوچ و ترک این مناطق خواهند بود.

امیدواریم مرکزنشینان و تصمیم سازان با جدیت و همت بیشتری به موضوع تامین آب پایدار جنوب خصوصا استان بوشهر توجه نمایند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه