پنج شنبه, 27 مرداد 1401 - Thursday, 18 August 2022
کد خبـر : 4028
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۵۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

کار و بار سمساری‌ها سکه شد

کار و بار سمساری‌ها سکه شد

آوای پارسیان: با نوسانات ارزی و کاهش قدرت خرید مردم، اکنون سه اتفاق در بازار کالاهای مختلف اتفاق افتاده است. اول آنکه بخشی از مردم دست از خرید کالا کشیدند و سعی می‌کنند با لوازم خانگی و خودروی خود کنار بیایند. دومین موضوعی که در حال فراگیر شدن است، تعمیرات است. افرادی که توان تغییر کالای خود را ندارند سراغ تعمیرات رفتند. گروه سوم از سایت‌ها، فضای مجازی و سمساری‌ ها خرید می‌کنند و این امر به خرید جهیزیه هم رسیده است.

در پی بروز نوسانات ارزی و کاهش قدرت خرید، مردم مایحتاج غیر غذایی خود را از مغازه های سمساری و استوک فروشی تهیه می کنند.

به گزارش «آوای پارسیان»؛چند ماهی است که قیمت اکثر کالاها روند صعودی به‌ خود گرفته و دیگر با جیب مردم همخوانی ندارد. به قول خریداران قیمت‌ ها بسرعت از دخل و خرج آنها جلو زده است.

اکنون سه اتفاق در بازار کالاهای مختلف اتفاق افتاده است. اول آنکه بخشی از مردم دست از خرید کالا کشیدند و سعی می‌کنند با لوازم خانگی و خودروی خود کنار بیایند. دومین موضوعی که در حال فراگیر شدن است، تعمیرات است. افرادی که توان تغییر کالای خود را ندارند سراغ تعمیرات رفتند. گروه سوم از سایت‌ها، فضای مجازی و سمساری‌ ها خرید می‌کنند و این امر به خرید جهیزیه هم رسیده است.

در حالی که به دلیل افزایش چشمگیر هزینه های ساخت، قیمت کالاهایی مثل پوشاک، مبلمان، فرش و... افزایش سرسام آوری یافته و مردم توان خرید خود را از دست داده اند، از این رو خرید و فروش کالاهای نو در بازار کاهش یافته است.

از طرفی اجاره بهای واحدهای صنفی بوشهر بالاست و صاحبان مشاغل توان پرداخت اجاره بهای واحدهای صنفی خود را ندارند. در نتیجه کار و کسب رسمی واحدهای صنفی در بوشهر همواره با تهدید جدی مواجه بوده است.

به نوشته روابط عمومی اتاق اصناف، با رونق فعالیت سمساری ها، متاسفانه خرید و فروش این کالاها حتی به کالاهایی که آلرژی زا هستند مثل لباس نوزاد نیز رسیده است. این اقدام فروشندگان تا کنون در بازار رسمی نمود کمتری داشته و بیشتر از طریق شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام فعالیت می کنند اما پیش بینی می شود در صورت ادامه روند فعلی بخشی از بازار رسمی نیز به فعالیت این گونه واحدهای صنفی تخصیص یابد.

در چند ماه اخیر مقدار اندک طلای خرید و فروش شده در بازار نیز از آن طلای دست دوم بوده، همچنین بدلیجات فروشی های بوشهر نیز روزگار بهتری نسبت به طلافروشی ها دارند.

با توجه به حضور دست دوم فروشی ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی امکان کنترل و نظارت بر فعالیت این واحدها وجود ندارد و ادامه روند موجود می تواند سلامت مردم را تهدید نماید.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه