چهارشنبه, 16 آذر 1401 - Wednesday, 07 December 2022
کد خبـر : 4052
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

امارات باید دیه صیاد بوشهری را بدهد

امارات باید دیه صیاد بوشهری را بدهد

آوای پارسیان:وی با بیان اینکه دولت امارات متحده عربی باید پاسخگوی این کار غیر قانونی باشد تاکید کرد: این کشور باید دیه صیاد کشته شده بوشهری پرداخت کند و وزارت امور خارجه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

 پس از 3 ماه جسد یاسین لطفی پور صیاد بوشهری از کشور امارات به زادگاهش منتقل شد و روز جمعه تشیع و خاکسپاری می شود.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ شهریورماه امسال و در شرایطی که خدمه یک لنج صیادی در آبهای استان در مسبر برگشت به بوشهر بودند، با تیراندازی گارد ساحلی کشور امارات مواجه شده که منجر به مرگ یکی از خدمه و دستگیری 8 نفر دیگر شد.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که مالک لنج از قول خدمه آن گفته بود: این شناور در آبهای ایران بوده و باید جی پی اس لنج بدون دستکاری از سوی کشور امارات بررسی و مشخص شود چرا آنها وارد حریم آبهای کشور شده و نسبت به تیراندازی و توقیف لنج اقدام کرده اند.

اطلاعیه صیاد بوشهری پس از بازگشت جسد وی

حالا با گذشت حدود 3 ماه از این حادثه، کارشناس کنسولی نمایندگی وزارت امور خارجه در بوشهر با اشاره به انتقال جسد صیاد بوشهری از ابوظبی به بوشهر گفت: تیراندازی به صیادان خلاف کنوانسیون بین‌المللی است و امارات متحده عربی باید دیه صیاد کشته شده بوشهری به دست گارد ساحلی این کشور را پرداخت کند.

کیمیا زارع در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به برخورد  مسلحانه گارد ساحلی امارات متحده عربی با صیادان بوشهری در آب‌های خلیج فارس در شهریورماه گذشته اظهار داشت: لنج صیادی با 9 صیاد بوشهری مورد تهاجم گارد ساحلی امارات متحده عربی قرار می‌گیرد که یک نفر از این صیادان کشته می‌شود.

وی با بیان اینکه جسد به همراه 8 صیاد دیگر به ابوظبی منتقل می‌شوند افزود: با پیگیری‌های انجام شده روز گذشته جسد صیاد بوشهری به نام یاسین لطفی‌پور از ابوظبی با پرواز به شیراز و سپس توسط پزشک قانونی به بوشهر منتقل شد.

کارشناس کنسولی نمایندگی وزارت امور خارجه در بوشهر با بیان اینکه هزینه انتقال جسد این صیاد از طریق وزارت امور خارجه تامین شده خاطر نشان کرد: طبق معاهده و کنوانسیون بین‌المللی  امارات متحده عربی حتی اگر  صیادان به مرز آبی هم تجاوز کرده باشند حق تیراندازی ندارد و باید دولت امارات متحده عربی پاسخگوی این واقعه باشند.

وی با بیان اینکه دولت امارات متحده عربی باید پاسخگوی این کار غیر قانونی باشد  تاکید کرد:  امارات متحده عربی باید دیه صیاد کشته شده بوشهری پرداخت کند و وزارت امور خارجه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

زارع درخصوص 8 صیاد دیگر لنج بوشهری گفت: پیگیری‌های لازم برای بازگشت 8 صیاد دیگر لنج یاد شده به کشور در حال انجام است  و در این راستا دادگاه صیادان اسیر در ابوظبی پایان یافته، اما هنوز زمان آزادی 8 صیاد بوشهری تعیین نشده است.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه