چهارشنبه, 15 تیر 1401 - Tuesday, 05 July 2022
کد خبـر : 4097
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۱۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

کلاهبرداران اینترنتی در کمین دانش‌آموزان بوشهری

کلاهبرداران اینترنتی در کمین دانش‌آموزان بوشهری

آوای پارسیان: به گفته این مقام انتظامی، بهتر است والدین در کنار فرزندان، هنگام خریدهای اینترنتی حضور داشته و استفاده از کارت هدیه یا کارت با سقف موجودی پایین برای انجام خریدهای اینترنتی فرزندان مورد توجه قرار گیرد.

رییس پلیس فتا استان بوشهر گفت: کلاهبرداران در این روش گرداننده و مدیر کانال، افراد را جهت پرداخت وجه به صفحات و درگاه‌های اینترنتی جعلی هدایت می‌کند و با این شگرد اطلاعات حساب آنها را کپی کرده و به اصطلاح فیشینگ انجام می‌دهد و در نهایت تمام موجودی حساب قربانیان را برداشت نموده و به سرقت می برند.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ سرهنگ مهدی قاسمی ضمن بیان توصیه‌هایی به دانش‌آموزان در خصوص استفاده از اینترنت برای تهیه موارد آموزشی و نمونه سوالات امتحانی اظهار داشت: با اعمال و تعیین سقف برداشت توسط والدین و همکاری بانک صادر کننده کارت جهت فرزندان، می‌توان از برداشت‌های غیرمجاز پیشگیری کرد.

 رییس پلیس فتا استان بوشهر بیان کرد: در ایام پایانی سال تحصیلی که امتحانات برگزار خواهد شد، برطبق سوابق سالیان قبل و به احتمال زیاد، دانش‌آموزان برای تهیه نمونه سوالات آزمون یا جزوه‌های کمک درسی و چکیده مباحث آموزشی به اینترنت و بعضی اوقات کانال‌های تلگرامی که برای فروش موارد خواسته شده تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند، مراجعه می‌کنند. مشاهده شده است با این ترفند از دانش‌آموزان کلاهبرداری گردیده، در این روش گرداننده و مدیر کانال، افراد را جهت پرداخت وجه به صفحات و درگاه‌های اینترنتی جعلی هدایت می‌کند و با این شگرد اطلاعات حساب آنها را کپی کرده و به اصطلاح فیشینگ انجام می‌دهد و در نهایت تمام موجودی حساب قربانیان را برداشت نموده و به سرقت می برند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه کلاهبرداران اینترنتی از طریق شگرد فیشینگ یا جعل صفحه درگاه پرداخت بانکی و طراحی صفحه‌ای مشابه درگاه اصلی بانک و با تغییر جزئی در آدرس آن اقدام به فریب کاربران می‌نمایند، بیان داشت: دانش آموزان در خریدهای آنلاین خود مراقب سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت فیشینگ باشند و حتماً توجه داشته باشند که درگاه بانکی دارای پروتکل https بوده و به هنگام وارد کردن مشخصات حساب بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در ادامه به کاربران توصیه کرد: با اعمال و تعیین سقف برداشت توسط والدین و همکاری بانک صادر کننده کارت جهت فرزندان، می‌توان از برداشت‌های غیرمجاز و سوء استفاده افراد سودجو و فرصت طلب پیشگیری کرد.

سرهنگ قاسمی افزود: بهتر است والدین در کنار فرزندان، هنگام خریدهای اینترنتی حضور داشته باشند و استفاده از کارت هدیه(Gift Card) یا کارت با سقف موجودی پایین برای انجام خریدهای اینترنتی فرزندان و معرفی سایتهای معتبر توسط والدین برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی فرزندان مورد توجه قرار گیرد.

شایان ذکر است، هموطنان می‌توانند آخرین و به روز‌ترین آموزش‌های لازم در راستای استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی ww.cyberpolice.ir دریافت نمایند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا، گزینه تماس با ما بخش مرکز فوریت‌های سایبری اعلام کنند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه