دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 4235
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

پاسخ طلبکارانه محیط زیست به اعتراضات افکار عمومی بوشهر

پاسخ طلبکارانه محیط زیست به اعتراضات افکار عمومی بوشهر

آوای پارسیان : سازمان محیط زیست کشور در واکنش به اعتراضات هفته های اخیر به طرح پیشنهادی اختصاص 50 درصد از عوارض آلایندگی پارس جنوبی به استان های هرمزگان و فارس، نگاه استان بوشهر به این درآمد را غیرمنطقی دانسته است!

سازمان محیط زیست کشور در واکنش به اعتراضات هفته های اخیر به طرح پیشنهادی اختصاص 50 درصد از عوارض آلایندگی پارس جنوبی به استان های هرمزگان و فارس، نگاه استان بوشهر به این درآمد را غیرمنطقی دانسته است!

درحالی که هیچ برآورد کارشناسی درخصوص تاثیر آلایندگی پارس جنوبی بر شهرستات های جنوبی استان فارس و غرب هرمزگان صورت نگرفته، چندیست طرحی از سوی سازمان برنامه و بودجه و سازمان محیط زیست کشور برای بهره مندی این دو منطقه از عوارض آلایندگی پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفته که به معنای کاهش این عوارض برای استان بوشهر است.

عوارضی که حداقل دستاورد استان بوشهر از دریای ثروت پارس جنوبی ارزیابی می شود و می تواند ضمن توجه به زیرساخت های بهداشتی و زیست محیطی جنوب استان، به درآمدزایی شهرداری های استان نیز جهت خدمات رسانی مطلوب به استان کمک نماید.

اما مسئولان فارس که طی دهه های اخیر برای الحاق پارس جنوبی به این استان و همچنین اتصال به دریا ناموفق بوده اند، اینک به سراغ درآمدهای استان بوشهر از این منطقه گازی رفته اند که طی هفته های اخیر اعتراضات استاندار، امام جمعه، افکار عمومی و البته موضع دیرهنگام نمایندگان مجلس را در پی داشته است.

سازمان محیط زیست کشور به تازگی درخصوص این انتقادات در استان بوشهر واکنشی طلبکارانه داشته و بجای توزیع درباره اینکه براساس کدام بررسی کارشناسی به سهم 50 درصدی برای استان های همجوار بوشهر از عوارض آلایندگی دست یافته است، اعلام کرده: «مسئولان محلی و نمایندگان مجلس، در کنار این سازمان در راستای کاهش و با مهار آلودگی منطقه عسلویه و بهبود وضعیت محيط زيست منطقه تلاش کنند و با ارائه مطالب غير واقع و غیر مستند، موجب تشویش اذهان عمومی را فراهم نکنند.»

گزیده بیانیه سازمان محیط زیست کشور را در ادامه می خوانید:

در پی انتشار اخباری مبنی بر عدم اختصاص عوارض آلایندگی برای منطقه عسلویه و پارس جنوبی و سخنان استاندار بوشهر ، سازمان حفاظت محیط زیست توضیحاتی ارائه کرده است.

به استناد تبصره جزء ۳- ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه، چنانچه آلودگی شهرستان های متاثر از آلودگی، در دو یا چند استان واقع شده باشند، توزيع عوارض آلایندگی در کمیته ملی بر اساس سیاست های ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور صورت خواهد پذیرفت که بر اساس ماده یک سیاست های ابلاغی مصوب سال ۱۳۹۶ سازمان برنامه و بودجه کشور، ادارات کل حفاظت محيط زيست مكلف شدند تا در ابتدای هر سال، شهرستان های متاثر و میزان شدت آلودگی بر اساس شعاع اثرگذاری آن ها را مشخص کنند،

در خصوص صنایع آلاينده منطقه عسلویه هم، با توجه به اين که منطقه عسلویه در جنوبی ترین قسمت استان بوشهر و در مجاورت استان های فارس و هرمزگان قرار گرفته است.

سازمان حفاظت محيط زيست، بنا به درخواست استان های مجاور، مبنی بر تحت تاثیر بودن شهرستان های مهر و لامرد در استان فارس و شهرستان پارسیان در استان هرمزگان، بر اساس ماده4 سیاست های جزء ۳ تبصره ب- ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه، شدت آلودگی رسیده به این مناطق را براساس دستورالعمل تدوین شده ای که مبتنی بر فاصله از دودکش منبع آلاينده، ارتفاع دودکش و گلباد منطقه است، تعیین کرده و حتی برای افزایش دقت و راستی آزمایی آن، محل انتشار آلاینده های هوا را هم تهیه کرده که بر اساس این محاسبات، شاخص آلودگی شهرستان های عسلویه و جم در استان بوشهر و شهرستان های مهر و لامرد در استان فارس و شهرستان پارسیان در استان هرمزگان مشخص و به سازمان امور مالیاتی اعلام شده است تا كميته ملی توزیع عوارض بر اساس دستورالعمل مصوب، سهم هر یک از شهرستان های تحت تاثیر را محاسبه و توزیع کند.

تعيين شدت و شاخص آلودگی برای توزیع عوارض آلايندگی از جانب این سازمان، صرفا در خصوص شهرستان های متاثر از آلودگی صنایع عسلویه بوده و شامل صنایع آلاينده کنگان، پارسیان و جم نمی شود.

اما در خصوص ادعاهای مطرح شده مبنی بر افزایش بیماران و همچنين نوزادان مبتلا به سرطان در منطقه، تاکنون از سوی مراجع ذیصلاح، اسناد علمی متقنی در تایید این ادعاء ارائه نشده است.

نکنه مهم و حائز اهمیت این است که: علیرغم توزیع منابع مالی قابل توجهی از طریق عوارض آلایندگی در استان بوشهر و سایر استان ها،متاسفانه، نحوه و محل هزینه کرد این عوارض، كماكان نامشخص است.

 شوربختانه مقامات استان، به این عوارض به عنوان یک درآمد پایدار می نگرند و چنین دریافت می شود که، عوارض آلايندگی با عوارض شهرداری ها و دهیاری ها مشابه است و در نهایت هیچ نظارتی بر نحوه هزینه کرد آن نمی شود، در صورتی که با یک مدیریت درست و اصولی می توان این درآمد را با هدف تامین بهداشت عمومی، افزایش رفاه و بهبود کیفیت شهروندان، صرف مهار و کاهش آلايندهای محیط زیست مناطق تحت تاثير کرد.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که این سازمان، هيج انتفاعی از درآمد عوارض آلایندگی نمی برد، ولی همواره سعی داشته است با استفاده از این ظرفیت قانونی به عنوان یک ابزار بازدارنده، در اجرای تکالیف قانونی و با هدف بهبود کیفیت محیط زیست منطقه، گام برداشته و اقدامات و پیگیری های لازم را برای کاهش آلودگی صنایع منطقه انجام دهد که در این خصوص با هماهنگی و حمایت مراجع قضایی برخوردهای قانونی و پیگیری های حقوقی هم در دستور کار قرار گرفته است.

 از طرفی بنا به پیشنهاد این سازمان و دستور ریاست محترم جمهور، كميته ملی رفع آلودگی های عسلویه در سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور مسئولین محلی و استانی، شکل گرفته است که این کمیته وزارت نفت را مکلف کرده تا برنامه ها و راهکارهای عملیاتی کاهش آلودگی منطقه عسلویه را ارائه کند.

انتظار می رود، مسئولان محلی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، در کنار این سازمان در راستای کاهش و با مهار آلودگی منطقه عسلویه و بهبود وضعیت محيط زيست منطقه تلاش کنند و با ارائه مطالب غير واقع و غیر مستند، موجب تشویش اذهان عمومی را فراهم نکنند.

 در این خصوص پیشنهاد می شود، طرح اصلاح قانون عوارض آلايندگی را به مجلس محترم ارائه شود، به نحوی که درآمدهای ناشی از عوارض آلایندگی صرف کاهش و رفع آلودگی صنایع و بهبود وضعیت محیط زیست منطقه شود.

 در غیر این صورت، همواره مطالبه سهم بیشتر از عوارض آلایندگی از سوی مسئولان محلی و مقامات استانی، بر مطالبه رفع آلودگی ارجح خواهد بود و در واقع، منافع اقتصادی، نسبت به منافع زیست محیطی و سلامت شهروندان در اولویت قرار خواهد گرفت.

در این زمینه
خدری: اگر به نماینده لامرد توهین کردم، استعفا می‌دهم
نامه نماینده لامرد و مُهر فارس به امام جمعه بوشهر: شاهد تخلفات در توزیع عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی هستیم 
اعتراض نماینده لامرد در مجلس به سخنان نماینده بوشهر
نامه اعتراضی نمایندگان بوشهر به روحانی درباره پیشنهاد کاهش عوارض آلایندگی استان+تصویر
از دیوار کوتاه بوشهر پایین بیایند/ به ناحق طلب حق آلایندگی می‌کنند
طرح تقسیم عوارض آلایندگی پارس جنوبی میان استان‌های همجوار متوقف شد
مدیرکل محیط زیست: اعتبارات عوارض آلایندگی حق مسلم استان بوشهر است
دعوای عوارض آلايندگي؛ دوگانه رانت و تخصصسهمِ کنگان از عوارض آلایندگی صفر است!
حقوق مسلم استان بوشهر درمورد عوارض آلایندگی نباید ضایع شود/ بوشهری‌ها به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد
حمایت از مواضع استاندار بوشهر/ نمایندگان بوشهر حداقل برای یکبار متحد شوند/ اگر رفع نگرانی نشود، درخواست مجوز برای تجمع اعتراضی می‌دهیم
می‌خواهند 50 درصد عوارض آلایندگی پارس جنوبی را به فارس و هرمزگان دهند/ رییس جمهور مانع از این ظلم آشکار شود
پتروشیمی‌های عسلویه گاو شیرده و کیف پول آقازاده‌ها شده‌اند/ عوارض آلایندگی حق جنوب استان بوشهر است، نه یک متر عقب‌تر یا جلوتر
 

 منبع خبر:خلیج فارس

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه