دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 4251
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آموزش و پرورش ۱۵سال مطالبات معوق دارد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اگر دولت پول ندارد برای همه نباید داشته باشد. دستگاه‌های دیگر پاداش پایان خدمت را به موقع می پردازند اما کدام دستگاه تا ۱۵ سال مطالبات معوق دارد؟

به گزارش آوای پارسیان:

میرحمایت میرزاده در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «چالش های پیش روی وزیر جدید آموزش و پرورش» شامگاه گذشته روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه اولویت وزیر آموزش و پرورش آینده باید عمل به رهنمون های رهبری، سند تحول بنیادین و سایر اسناد بالادستی باشد که در همه اینها " معلم"، محور است گفت: بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات فرهنگیان، بیش از ۱۵ سال است که پرداخت نشده و دولت به فرهنگیان بدهی دارد که تا پرداخت نشود هیچکدام از اسناد بالادستی قابل اجرا نیست، زیرا معلم خسته است و انگیزه ندارد.

 

وی افزود: در ۴۲ سرفصل از جمله خرید خدمات، حق الزحمه امتحانات، پاداش پایان خدمت بازنشستگان، حق مهدکودک، پول لباس خدمتگزار، ایاب و ذهاب در مناطق محروم و… بدهی معوق وجود دارد و سرپرست جدید باید شرط بگذارد که ابتدا مطالبات باید پرداخت شود و در غیراینصورت نباید وزارت را قبول کند.

 

میرزاده بیان کرد: چرا دستگاه‌های دیگر پول دارند ولی آموزش و پرورش ندارد؟ یکبار اعضای دولت اعلام کنند تا زمانی که فرهنگیان مطالبات خود را دریافت نکرده اند، حقوق خود را نمی‌گیرند. دولت یا دارد یا ندارد. اگر ندارد برای همه نباید داشته باشد. دستگاه‌های دیگر پاداش پایان خدمت و… را به موقع می پردازند اما کدام دستگاه تا ۱۵ سال مطالبات معوق دارد؟

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: سرپرست جدید باید شرط کند که دولت مطالبات فرهنگیان را با یک چک واریز کند و در غیر اینصورت نمی تواند برنامه ها را اجرا کند.

میرزاده با بیان اینکه آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه در اولویت نبود و دولت در لایحه یک بند آورده بود که ما آن را تا ۲۰ بند افزایش دادیم، درباره قانون معافیت مدارس از بهای انرژی گفت: در قانون معافیت، قید " رعایت الگوی مصرف" قید شده بود که وزارت نیرو عددی را در نظر گرفت و چون مدارسی از الگوی مصرف بالاتر بودند مشکلاتی پیش آمد. هرچند آیین نامه ای وضع نشد اما خودشان عملاً دارند آن را برای مدارس اجرا می‌کنند.

 

وی با اشاره به اصلاحات بلند مدتی که باید در وزارت آموزش و پرورش انجام شود گفت: وزیر آموزش و پرورش باید برای آینده وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه ای تربیت کند که بداند آموزش و پرورش در اولویت است. در کوتاه مدت باید اول شرط بگذارد که چون دولت برای دستگاه‌های مختلف مطالبات را می پردازد، اول مطالبات فرهنگیان را تسویه کند.

 

وی ادامه داد: مگر فرهنگیان چون زیادند، خدایی ناکرده زیادی هم هستند؟ دولت موظف است حقوق معلمان را بویژه در مناطق دور دست بدهد و معوقات شان را تسویه کند.

میرزاده در پاسخ به اینکه برای حل عملیاتی مشکل چه باید کرد؟ گفت: باید قوانین بالادستی اجرا شود. اولویت اول همچنان مطالبات است، به شرط اینکه تا فرهنگیان حقوق و مطالبات را نگرفته اند، اعضای دولت خودشان حقوق شان را نگیرند.

منبع اقتصادآنلاین 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه