جمعه, 15 مهر 1401 - Friday, 07 October 2022
کد خبـر : 4261
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

ماجرای مُهری که به کف دست زنان تماشاگر در سالن والیبال زدند

روز گذشته انتشار تصاویر دست مهرزده بانوان در حالی بازتاب منفی‌ای را در بین عموم جامعه داشته که هیچ‌یک از مسئولان ستاد برگزاری لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ ارومیه واکنشی به آن نشان ندادند. استانداری، شهرداری و اداره ورزش و جوانان ارومیه سه نهاد اول این استان بودند که مسئولیت برگزاری رقابت‌ها را برعهده داشتند.

 

 آوای پارسیان : میزبانی خوب ارومیه‌ای‌ها از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹، اگرچه با اتفاقات مثبتی برای والیبال ایران و البته ورزش کشور همراه بود، اما حاشیه‌هایی را هم به دنبال داشت. این حاشیه‌ها چیزی نبود جز بحث تکراری و ناامیدکننده بر سر حضور بانوان تماشاگر در سالن مسابقات. مسئولان فدراسیون والیبال برای اینکه مانع از جنجال‌هایی که به دلیل ممانعت از ورود چندسال قبل زنان به استادیوم ۱۲ هزارنفری آزادی شوند، این‌بار تصمیم گرفتند به‌جای تهران میزبانی این رویداد بزرگ جهانی را به ارومیه بدهند؛ شهری که به واسطه هواداران پرشورش از آن به‌عنوان پایتخت والیبال ایران نام برده می‌شود.

 

این‌بار، اما بحث بر سر جلوگیری از ورود خانم‌ها به سالن نیست، بلکه صحبت از شرایط نامتعارفی است که برای آن‌ها تعریف کرده‌اند تا بتوانند مسابقات را از نزدیک تماشا کنند. واکنش‌های منفی به‌خاطر عکسی است که از دست بانوان تماشاگر در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های مجازی منتشر شده است؛ عکسی که در آن به کف دست زنان مهری زده شده و نشان می‌دهد که اجازه ورود به سالن را گرفته‌اند. آن‌گونه که منابع موثق و تماشاگران حاضر در محل، جو بیرون از سالن را روایت می‌کنند، در اولین روز مسابقه ایران مقابل کانادا، ورود زنان به سالن تقریبا آسان و بدون همهمه بوده، اما از روز دوم و دیدار بسیار حساس مقابل لهستان، حجم بالای متقاضیان ورود به سالن، موقعیت دشواری را به وجود می‌آورد که حتی بانوانی که از قبل بلیت خریده بودند هم نمی‌توانستند وارد سالن شوند.

 

در روز سوم این دشواری، اما به اوج خود می‌رسد و در نهایت برای اینکه برگزارکنندگان این پیکار‌ها بتوانند تشخیص بدهند چه کسانی بلیت خریداری کرده‌اند، به دست آن‌ها مهر می‌زدند و راهی سالنشان می‌کردند. روز گذشته انتشار تصاویر دست مهرزده بانوان در حالی بازتاب منفی‌ای را در بین عموم جامعه داشته که هیچ‌یک از مسئولان ستاد برگزاری لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ ارومیه واکنشی به آن نشان ندادند. استانداری، شهرداری و اداره ورزش و جوانان ارومیه سه نهاد اول این استان بودند که مسئولیت برگزاری رقابت‌ها را برعهده داشتند. تلاش‌های ما برای برقراری ارتباط با این مقامات برای روشن‌شدن هرچه بیشتر این ماجرا در حالی بی‌نتیجه ماند که در نهایت پیمان رضایی، مدیرعامل باشگاه شهرداری ارومیه که از اعضای این ستاد بود و مسئولیت آماده‌سازی شهر را برعهده داشت، توضیحاتی را درباره این اقدام نامناسب داد.

 

او دراین‌باره می‌گوید: «تعدای از خانم‌ها زمانی که به صورت اینترنتی ثبت‌نام کرده بودند، موفق نشده بودند که پرینت بلیت خود را تهیه کنند، برای همین زمانی که می‌خواستند به سالن بروند دچار مشکل شده بودند. البته این نفرات کد پیگیری و تصویر بلیت خود را در موبایل‌هایشان داشته‌اند. با توجه به این موضوع مسئولان حاضر در سالن با محرزشدن اینکه این خانم‌ها واقعا بلیت خریده‌اند، به دست‌های آن‌ها مهر زدند. به‌هرحال، چون بلیت کاغذی نداشتند باید یک‌جور نشان می‌دادند که ورودشان قانونی است و این کار را کرده‌اند. تعداد استقبال‌کننده‌ها از این مسابقات به‌قدری بالا بود که تعداد زیادی از مردم بدون بلیت هم توانسته بودند وارد سالن شوند. ما ۸۰۰ صندلی برای بانوان در نظر گرفته بودیم که حتی ۲۰۰، ۳۰۰ نفر بیشتر از این تعداد خانم به سالن آمدند».

 

باید پذیرفت که زدن مهر به دست خانم‌ها، آن هم در یک مکان ورزشی بدون‌شک امری نامعقول به حساب می‌آید و صورت زیبایی ندارد، چراکه این موضوع تداعی‌کننده این است که این حرکت در زندان‌ها صورت می‌گیرد. زمانی که خانواده زندانی‌ها برای ملاقات آن‌ها به زندان می‌روند، برای ورود آن‌ها به این محل به دستشان مهر می‌زنند. بهتر بود مسئولان ستاد برگزاری بازی‌ها با قدری تدبیر با روحیه بهتری که خاص ورزش، آن هم در سطح یک رویداد سطح‌بالای جهانی باشد، این مشکل را حل‌وفصل می‌کردند.

 

رضایی که خودش هم به نوعی از این تصمیم متعجب شده، ادامه می‌دهد: «راستش من خودم هم دیروز صبح این عکس‌ها را در رسانه‌ها دیدم و پیگیر آن شدم. در سالن مسابقه چیزی ندیدم. آن‌طور که من فهمیدم، این تصمیمی بوده که آنی گرفته شده است. البته این را هم بگویم که به دست همه خانم‌ها مهر زده نشده است. فقط در مورد تعداد محدودی این کار صورت گرفته است. ضمن اینکه تعدادی از آقایان هم بوده‌اند که چنین مشکلی داشته و به دست آن‌ها هم مهر زده‌اند».

 

دیگر نقطه‌ضعفی که ستاد برگزاری لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ ارومیه در ساماندهی بانوان تماشاگر داشت، محلی بود که برای ورود و خروج آن‌ها به سالن در نظر گرفته بودند. در این محل که تصاویر آن منتشر شده، بانوان با آن حجم انبوه باید از روی یک پل کوچک که روی یک کانال آب سرباز قرار گرفته است، ورود و خروج می‌کردند. مدیرعامل شهرداری ارومیه در واکنش به این موضوع توضیح می‌دهد: «این انتقاد شما بجاست. قبول دارم که واقعا محل مناسبی برای بانوان نبود، اما ما چاره‌ای نداشتیم. طبق قوانین، خانم‌ها برای اینکه به سالن ورود و خروج کنند باید مسیر جداگانه‌ای از مردان برایشان در نظر گرفته شود. از آنجا که تا به الان خانم‌ها به این سالن نیامده بودند، مسیر ویژه‌ای برایشان در نظر گرفته نشده بود. برای همین تنها محلی که می‌توانستیم برایشان مشخص کنیم همین‌جا بود. اما در مورد سرویس بهداشتی، بوفه و جایگاه در سالن به بهترین شکل عمل کردیم و مشکلی به وجود نیامد».

 

ستاد برگزاری این مسابقات در اقدامی پسندیده ۸۰۰ صندلی از کل ظرفیت سالن شش هزار و ۴۰۰ نفری غدیر را به بانوان تماشاگر اختصاص داد و پیش از شروع لیگ به صراحت اعلام کرد که هیچ گزینشی در کار نیست و همه خانم‌ها می‌توانند از طریق سامانه اینترنتی بلیت خریداری کنند و به سالن بیایند. اختلاف‌نظر نهاد‌های مختلف اجرائی کشور بر سر ورود زنان در سال‌های اخیر، برای تماشای مسابقات والیبال به‌قدری جدی بوده که همواره از حضور این قشر در سالن‌ها ممانعت شده است؛ با توجه به این موضوع فدراسیون والیبال در دو سال گذشته به‌ناچار تنها عده محدودی از بانوان را که آن هم از خانواده‌های ورزشکاران بودند به سالن راه داد. به گفته این مسئول ورزش ارومیه، بانوان ارومیه‌ای بدون اعمال هیچ محدودیتی در این سه روز به سالن غدیر آمدند.

گزارش جی پلاس

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه