دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 4414
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۲۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

ورود قرض‌الحسنه‌ها به بخش کشاورزی

آوای پارسیان : تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان تعاون روستایی ایران و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امروز برای پوشش مالی زنجیره بخش کشاورزی با ابزارهای مالی اسلامی منعقد شد.

بنا به این گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، براساس این تفاهم‌نامه قرار است، ۱۴ اتحادیه زیر مجموعه تعاون روستایی گردش مالی خود را در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سپرده‌گذاری کنند و طبق آن این بانک به تمام اعضای شرکت‌های تعاونی تسهیلاتی تا ۵۰ میلیون تومان پرداخت کند.

 

این تفاهم‌نامه ۲ ساله بوده و قرار است پس از پایان ۲ سال در صورت توافق طرفین این قرارداد تمدید شود.

 

پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای خرد کشاورزی

 

«حسین شیرزاد » مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امیدوارم این تفاهم‌نامه فتح بابی برای گسترس خدمات قرض‌الحسنه به عنوان تأمین مالی خرد با کارمزد حداقل به ویژه در بخش‌های زیرساختی کشاورزی باشد.

 

به گفته وی، مشکل عمده اعضای اتحادیه تأمین منابع مالی به ویژه منابع خرد بود، چرا که بانک‌ها تمایل نداشتند، تسهیلات خرد در اختیار آنان قرار دهند. از سوی دیگر نرخ سود بانک‌های دیگر معمولاً ۱۸ درصد است که کشاورزان توان پرداخت آن را ندارند.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی گفت: این تسهیلات به کسب و کارهای خرد، مصارف خرد، تهیه سموم بخش کشاورزی، خرید بذور مناسب کشاورزی با اولویت دانه‌های روغنی داده می‌شود و همه اعضا می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند. قرار است اتحادیه‌ها اعضای خود را به بانک‌ها معرفی کنند.

 

شیرزاد درخصوص وثیقه ها افزود: : این مشکل بزرگی است و قبول دارم دارایی‌های بخش کشاورزی به عنوان اسناد غیررسمی است و به عنوان وثیقه استفاده نمی‌شود، اما قرار است ضمانت‌های گروهی توسط اتحادیه‌ها انجام شود و همچنین در قبال سپرده‌هایی که سازمان می‌گذارد، مقرر شده است وثیقه‌ها را به حداقل برسانند.

 

وی ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه هم قبول کرده در این زمینه با اعضای اتحادیه همکاری مناسبی داشته باشد.

 

خرید گوجه فرنگی با قیمت توافقی در هشت استان آغاز شد

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی همچنین گفت: ستاد تنظیم بازار اعلام کرده که گوجه فرنگی حمایتی در ۲۷ استان توسط تعاون روستایی خریداری شود. این خرید در هشت استان آغاز شده و به قیمت کیلویی ۱۱۰۰ تومان از آنها خریداری می‌شود و قرار است، ستاد تنظیم بازار در این زمینه حمایت مالی هم انجام دهد.

 

به گفته شیرزاد، ۴۵ هزار تن از ابتدای اردیبهشت تاکنون حدود ۵۷۰۰ تن گوجه فرنگی با قیمت توافقی در استان‌ها خریداری شده و مطالبات آنها کامل پرداخت شده است.

 

* پرداخت تسهیلات با کارمزد صفر تا ۴درصد

 

«مرتضی اکبری» مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هم اعلام کرد: در قبال سپرده‌ای که اتحادیه‌های زیرمجموعه سازمان مرکزی تعاونی روستایی خواهند داشت، تسهیلات تا ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود صفر تا ۴ درصد به کشاورزان پرداخت خواهد شد و به محض اینکه این گردش حساب ایجاد شد، پرداخت وام‌ها آغاز می‌شود.

 

وی رویکرد صندوق مهر را بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: افتخار ما این است که با نرخ تا ۴ درصد تسهیلات پرداخت می‌کنیم و این بانک سوده هم هست، به طوری که سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان سود داشتیم.

 

اکبری به سازمان تعاون روستایی پیشنهاد کرد که این تسهیلاتی که در اختیار اعضای شرکت‌های تعاونی قرار می‌گیرد، بیمه هم بشود که در این صورت می‌توان تفاهم‌نامه سه جانبه امضا کرد که یک طرف آن بیمه باشد.

 

وی درباره ضمانت‌نامه و وثایق از کشاورزان گفت: طبق بخشنامه یک تا دو ضامن از دریافت‌کنندگان وام اخذ خواهد شد.

 

اکبری گفت: سال گذشته بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به یک میلیون و ۲۳۰ هزار نفر تسهیلات با کارمزد ۴ درصد پرداخت کرد.

 

امروز تفاهم نامه همکاری برای حمایت از تعاونی ها و تشکل های حوزه های کشاورزی و روستایی با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه میان حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران و مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران امضا شد.

تهران ایرنا

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه