شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 4776
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

چرا ۷ مهرماه به نام روز آتش‌نشانی نامگذاری شده است؟

۷ مهر ماه به پاس قدردانی از خدمات آتش نشان‌ها به نام روز آتش نشانی نامگذاری شده است.

آوای پارسیان :روز ۷ مهرماه در تقویم کشور برای تقدیر از رشادت‌های آتش نشانان به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است.

 

۷ مهر ماه سال ۱۳۵۹ پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند، در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند.

 

۲۰ سال بعد از این حادثه، طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی در سال ۱۳۷۹ توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأیید شد.

 

سابقه تأسیس سازمان آتش نشانی در ایران به سال ۱۲۲۱ در شهر تبریز باز می‌گردد؛ بعد از شهر تبریز دومین و سومین واحد‌های آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهر‌های مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهر‌ها تأسیس شد.

 

اولین پایگاه آتش نشانی در شهر تهران در سال ۱۳۰۳ تأسیس شد.

 

سازمان‌های آتش‌نشانی با هدف نجات جان و اموال انسان‌ها تشکیل شده‌اند، بنابراین یک آتش‌نشان قادر است در بحرانی‌ترین شرایط محیطی و زیان آورترین و سخت‌ترین شرایط کاری به یاری حادثه دیدگان بشتابد.

 

آتش نشانان در محیط‌های پر مخاطره‌آمیز و از جمله انفجار‌ها و حریق‌های گسترده به امدادرسانی و عملیات می‌پردازند و آتش نشانی جزء یکی از مشاغل سخت به شمار می‌آید.

 

با وجود اینکه همه بر سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانی اذعان دارند، اما این شغل تا سال ۹۷ در لیست مشاغل سخت قرار نداشت.

 

سرانجام در تاریخ ۳۰ دی ماه سال گذشته و در سالگرد حادثه پلاسکو در یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای عالی حفاظت فنی مشاغل عملیاتی مقرر شد تا آتش‌نشانی به ۱۳ گروه شغلی گروه «ب» مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه شود.

 

در این میان وقوع حادثه پلاسکو و شهادت ۱۶ آتش نشان باعث شد، نگاه‌ها به شغل آتش نشانی حساس‌تر شود.

 

محمد علی نجفی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: حادثه پلاسکو نقطه عطفی برای آشنایی مردم و جامعه با شغل آتش نشانی بود.

 

داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران بیان کرد: روز حادثه پلاسکو حدود ۲۰۰ آتش نشان در محل حادثه در حال اطفای حریق و ۱۷ ایستگاه درگیر حادثه بودند که متأسفانه این حادثه تلخ رخ داد و ما ۱۶ نفر از بهترین نیرو‌های خود را از دست دادیم. در زمان حادثه صد‌ها نفر از شهروندان در داخل ساختمان پلاسکو حضور داشتند و پیش از ریزش ساختمان، آتش نشان‌ها تمام افراد را سالم خارج کردند.

 

وی افزود: بیش از ۹۰ سال است که سازمان آتش نشانی در شهر تهران فعالیت دارد و مهم‌ترین کار آتش نشان‌ها امدادرسانی در حوادث است.

 

داروی گفت: در طول روز حوادث زیادی در شهر تهران رخ می‌دهد که مأموران آتش نشانی در سر صحنه حوادث حاضر می‌شوند. آتش نشان‌ها در حوادث زیادی از جمله حریق‌های گسترده تا گیرکردن انگشتر در دست افراد، نجات محبوس شدگان در زیر آوار ساختمان، خودرو تصادفی، آسانسور و گرفتن حیوانات و پایین آوردن گربه از درخت حضور پیدا می‌کنند و به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

 

وی افزود: در شهر تهران ۱۳۱ ایستگاه آتش نشانی وجود دارد که مأموران آتش نشانی در تمام حوادث حاضر می‌شوند.

 

داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: در فصل تابستان روزانه حدود ۳۵۰ حادثه در شهر تهران رخ می‌دهد که ۳۵ تا ۴۰ درصد حوادث معادل ۱۰۰ حادثه آتش سوزی و حریق هستند که از این تعداد ۲۰ درصد حوادث حریق از نوع حریق‌های گسترده است.

 

وی افزود: برخی از حوادث هستند که خسارت زیادی ندارند مانند گیر کردن کودکان در اتاق و قفل شدن در خودرو و شهروندان از سازمان آتش نشانی درخواست کمک دارند.

 

با وجود گستردگی حوادث برای ایمنی جان شهروندان و آتش نشان‌ها و سرعت عمل در امدادرسانی لازم است تجهیزات سازمان آتش نشانی به روز شود.

 

داروی مدیر عامل سازمان اتش نشانی شهر تهران در رابطه با تجهیزات آتش نشانی در شهر تهران گفت: در رابطه با آمادگی نیرو‌های آتش نشانی و تأمین تجهیزات در شرایط خوبی هستیم و در کلانشهر‌ها حوادثی رخ می‌دهد و آتش نشان‌ها با حضور به موقع از بروز فاجعه جلوگیری می‌کنند.

 


رونمایی از تجهیزات جدید آتش نشانی شهر تهران


وی افزود: پایانی برای تأمین تجهیزات در سازمان آتش نشانی وجود ندارد، هر روز جامعه در حال تغییر است و باید تجهیزات آتش نشانی نیز به روز شود.

 

داوری بیان کرد: در حال حاضر حمایت خوبی از سازمان آتش نشانی می‌شود و در چند سال اخیر تجهیزات جدیدی به سازمان وارد شده است و آخرین و به روز‌ترین تجهیزات در آتش نشانی شهر تهران وجود دارد، اما مهم‌ترین کار در حوادث آگاهی بخشی به مردم است.

 

هرچه قدر آتش نشان‌ها در عملیات‌ها سریع عمل کنند، اما باز هم شاهد حوادثی هستیم که می‌توانستیم از وقوع آن‌ها پیشگیری کنیم، به عنوان مثال در چند ماه گذشته در تهران در یک سفرخانه سنتی حریقی رخ داد که منجر به فوت ۴ نفر شد، در این حادثه اگر درب پشتی سفرخانه باز بود، این حادثه رخ نمی‌داد، اما در زمان وقوع حادثه درب سفرخانه قفل بود.

 

وی تأکید کرد: نکته مهم در پیشگیری از حوادث، آموزش و آگاه سازی مردم است.

 

شغل آتش نشانی شغلی است که به صورت مستقیم با جان افراد در ارتباط است و با توجه به اهمیت سرعت عمل در زمان وقوع حوادث لازم است به مشاغلی مانند آتش نشانی اهمیت بیشتری داده شود.

 

انتهای پیام/

آتش نشانی سخت‌ترین شغل دنیا                   

باشگاه خبرنگاران جوان

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه