چهارشنبه, 16 آذر 1401 - Wednesday, 07 December 2022
کد خبـر : 4846
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

تکمیل سد خاییز ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

تکمیل سد خاییز یکی از طرح‌های مصوب سفر رئیس جمهور در اسفند ۹۷ به استان بوشهر است. طرحی که برای تکمیل، ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار می‌خواهد.

آوای پارسیان :مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر در جریان بازدید مهرداد ستوده معاون امور عمرانی استاندار از روند ساخت سد خاییز تنگستان، گفت: این سد با هدف تامین آب بخش کشاورزی، تأمین حقابه‌های زیست محیطی رودخانه خاییز و کنترل سیلاب در حال ساخت است.

 

علی محمدی افزود: این سد با آبیاری ۶۸۱ هکتار از نخلستان‌های زیر پوشش شبکه آبیاری اَهرَم، موجب افزایش بهره‌وری آبیاری و افزایش کیفیت محصولات می‌شود.

 

او با اشاره به مشخصات فنی سد خاییز، بیان کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی و ارتفاع ۳۶ متر، مخزنی به حجم ۱۵.۶ میلیون مترمکعب دارد و سالانه چهار میلیون مترمکعب آب آن، در اختیار مدیران بخش آب قرار می‌گیرد.

 

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به اهمیت ساخت شبکه انحراف آب سد، گفت: گالری انحراف آب سد خاییز به طول ۲۱۰ متر تکمیل شده است و فرازبند ۱۲ متری آن نیز پیشرفت ۷۵ درصدی دارد.

 

محمدی افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح، ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود که با توجه به قرار گرفتن این طرح در طرح‌های مصوب سفر رئیس جمهوری، تامین اعتبار آن روند مناسبی دارد.

 

و  با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی ساخت سد خاییز، عنوان کرد: با روند کنونی تامین اعتبار، تا پایان سال آینده امکان آبگیری و در سال ۱۴۰۰ امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد.

 

معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز روند اجرای طرح را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امسال، ۲۵۰ میلیارد ریال برای پیشبرد این سد، تخصیص داده شده است.

 

مهرداد ستوده بیان کرد: با تکمیل و آبگیری سد خاییز، اشتغال در بخش کشاورزی شهرستان تنگستان بهبود خواهد یافت.

 

شهرستان تنگستان پس از دشتستان، بیشترین خرمای استان بوشهر را تولید می‌کند.

 

انتهای پیام/                 

   

 باشگاه خبرنگاران جوان بوشهر

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه