شنبه, 11 آذر 1402 - Saturday, 02 December 2023
کد خبـر : 4857
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

کاشت کلزا در گناوه هدفمند می‌شود

با هدف کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی، تامین نهاده‌های دامی، تولید کنجاله و رعایت الگوی کشت، کاشت یاه کلزا امسال بصورت هدفمند در دستور کار جهاد کشاورزی گناوه قرار گرفته است.

آوای پارسیان :مدیر جهادکشاورزی گناوه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرگزری جمهوری اسلامی اظهار داشت: در این ارتباط سهمیه ابلاغی اختصاص یافته کشت کلزا به این شهرستان ۷۵۰ هکتار است که  از این مجموع ۶۰۰ هکتار بصورت دیم و  مابقی آبی کاشت خواهد شد.

 

امان الله حیدری افزود: باتوجه به اینکه  ۱۵۰ هکتار از سهمیه اختصاص یافته در منطقه رودحله شمالی زیر کشت آبی خواهد رفت، در صورت رهاسازی ۳ مرحله‌ای آب از سد رئیسعلی دلواری که مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر قول مساعدت داده، شاهد افزایش عملکرد و تولید خوبی از این محصول خواهیم بود.

 

مدیر جهاد کشاورزی گناوه افزود:  میزان بذر مصرفی کلزا برای هر هکتار زمین بین ۵ تا ۸ کیلوگرم است و تلاش شده تا کشت این محصول  بصورت کامل مکانیزه و با استفاده از دستگاه ردیف کار انجام شود.

 

وی  بیان کرد: بر اساس  هماهنگی های به عمل آمده با معاونت تولیدات گیاهی مرکز استان  بذر  و کود مورد نیاز و دستگاه‌های ردیف کار برای کشاورزان  تامین می‌شود.

 

حیدری ادامه داد: در جلسه ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر مقرر شد  برای کشاورزانی که اقدام به کشت کلزا کنند  تسهیلات بانکی پرداخت شود.

 

وی گفت: در این ارتباط برای کشت هر هکتار کلزا دیم ۲۵ میلیون ریال و آبی ۵۰ میلیون ریال تسهیلات از طریق بانک کشاورزی پرداخت خواهد شد.

 

حیدری بیان کرد: با توجه به اینکه  بهترین زمان کاشت کلزا، آبان و دهه اول آذر است به کشاورزان توصیه می‌شود از این فرصت استفاده کنند.

 

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر از نقاط گرمسیری و کم آب کشور است که کشت محصولات گندم و جو در این منطقه در فصل پاییز و بصورت دیم انجام می‌شود.   

 

ایرنا بوشهر

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه