پنج شنبه, 16 تیر 1401 - Thursday, 07 July 2022
کد خبـر : 4918
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۴۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

امیرعلی زیر دستان یک پزشک زندگی اش نباتی شد / روناک هم قربانی شده بود+ عکس و جزییات

سال گذشته کودکی به نام امیرعلی بر اثر قصور س. م دندان‌پزشک به کما رفته و دچار زندگی نباتی شد، پیش از آن نیز دختر سه‌ ساله به نام روناک توسط همین پزشک جان خود را از دست داد.

آوای پارسیان : حسین کمیلی‌ اصفهانی در این باره اظهار داشت: هیئت انتظامی برای سارا مهرمنش در خصوص پرونده امیرعلی، محرومیت دائم برای ویزیت و درمان افراد زیر 14 سال و  یک سال محرومیت از درمان افراد بالای 14 صادر کرده است.

 

وی تصریح کرد: رأی صادره منطقی نبوده و حتماً برای تجدیدنظر در حکم اعتراض خواهیم کرد، درست است که برای کودکان عادلانه بوده، اما هدف تنها کودکان نبودند؛ بلکه نحوه درمان مدنظر بود که متأسفانه برای اشخاصی بالای 14 سال تنها یک سال محرومیت در نظر گرفته شده که به‌هیچ‌ عنوان منطقی نیست.

وکیل پرونده امیرعلی تصریح کرد: بر اثر قصور این پزشک، امیرعلی دچار زندگی نباتی شده است؛ لذا رأی صادره اصلاً منطقی نیست، امیدواریم تغییر کند اما واقعاً نمی‌دانیم که تغییر می‌کند یا خیر.

 

کمیلی‌ اصفهانی بیان کرد: رأی دادگاه بدوی رأی بسیار خوبی بود و سبب شادمانی خانواده و بسیاری از افرادی که به نوعی قربانیان قصور پزشکی شده بودند، شد.

 

وی خاطرنشان کرد: با فیلم حوادث رخ داده برای امیرعلی در مطب پزشک خاطی، بسیاری از افراد متوجه شدند که خطای پزشکی محرز بوده و روش‌های استفاده شده توسط پزشک نامناسب و نامتعارف بوده است.

 

وکیل پرونده امیرعلی ادامه داد: بر همین اساس، انتظار داشتیم اگر می‌خواهند به نحوی منافع پزشک را هم مدنظر بگیرند، به این‌گونه نباشد که بعد از یک سال دوباره از این راه و درمان افراد بالای 14 سال، کسب درآمد داشته باشند.

 

کمیلی‌ اصفهانی افزود: متأسفانه کسانی که حکم را صادر کرده‌اند پزشک بوده و ممکن است منافع همکار خود را هم در نظر گرفته باشند، اما اگر بنده  به عنوان یک قاضی بودم یا محرومیت دائم برای این فرد صادر می‌کردم، یا اگر می‌خواستم منافع سارا مهرمنش را هم به نحوی در نظر بگیریم حداقل 20 تا 25 سال محرومیت از طبابت برای وی صادر می‌کردم.

 

وی با اشاره به طولانی شدن روند صدور رأی دادگاه نیز گفت: بازپرس پرونده منتظر صدور رأی نظام پزشکی بود، با توجه به اینکه با این رأی خطای پزشکی محرز است، در دادسرا نیز پرونده بررسی و حکم آن صادر می‌شود، در هر دو پرونده روناک و امیرعلی، به ترتیب قتل غیرعمد و قصور غیرعمد صورت گرفته بود.

 

وکیل پرونده امیرعلی تصریح کرد: پرونده در شعبه اول بازپرسی در دست بررسی است، صدور کیفرخواست منوط به صدور حکم نظام پزشکی بود، به‌ محض صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه جزائی دوم ارجاع داده می‌شود.

 

کمیلی‌ اصفهانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیرگذاری حضور پزشکان در صدور حکم برای همکاران خود بیان کرد: هیئت عالی انتظامی نظام پزشکی در تهران است، حضور پزشک در محاکمه یک پزشک از لحاظ تخصصی تأثیر بسیار دارد؛ در قانون نیز آمده که هر کجا که قاضی با یک بحث تخصصی مواجه شود الزام دارد که آن بحث را به کارشناسی ارجاع دهد، بر همین اساس حضور یک پزشک در محاکمه یک پزشک بسیار تأثیرگذار است، اما بهتر است که ترکیبی از اشخاص مختلف مثل یک قاضی در این هیئت حضور داشته باشد.

 

رأی دادگاه تجدیدنظر نظام پزشکی استان مرکزی بعد از انتشار گزارشی با عنوان «فارس من| قصه تلخ روناک زیر تیغ قصور پزشکی یک‌ساله شد/ رأی نظام پزشکی در گیر و داری نامعلوم!» در خبرگزاری فارس بعد از چندین ماه منتشر شد که بر اثر آن، پزشک متخلف به محرومیت دائم از معالجه کودکان زیر 14 سال محروم شد، با این رأی پزشک می‌تواند تنها افراد بالای 14 سال را بعد از یک سال سپری کردن دوران محکومیت ادامه دهد.

 

رأی پرونده «امیرعلی ترابی» به شرح ذیل است:

 

«در خصوص تجدیدنظرخواهی دکتر س.م با وکالت آقای محمد طالبی و خانم مهدیه جعفری نسبت به دادنامه بدوی که به‌موجب آن در خصوص شکایت آقای غلام ترابی علیه نامبرده دایر بر قصور در درمان با توجه به تحقیقات به عمل آمده از طرفین ملاحظه مدارک و سوابق مربوط به نظریه کارشناسان منتخب نظریه کتبی عضو محقق کیفرخواست صادره از ناحیه دادسرای انتظامی نظام پزشکی شهرستان اراک تخلف نامبرده را محرز دانسته و نامبرده را به استناد بند ۳ تبصره ۱ ماده ۲۸ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۳ آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلین حرفه‌های پزشکی و وابسته در سازمان نظام پزشکی تخلف از نظامات صنفی دانسته و با احراز تخلف با وصف داشتن سوابق به محرومیت دائم از اشتغال به حرفه‌های پزشکی و وابسته در سراسر کشور محکوم نموده است.

 

 

ایشان پس از ابلاغ در مهلت مقرر قانونی تجدیدنظرخواهی نموده است، این هیئت با عنایت به محتویات پرونده مداقه در اوراق آن و پس از مشاوره لازم و کافی اعضا در نهایت در محدوده تجدیدنظرخواهی با توجه به اینکه نامبرده در این مرحله از رسیدگی ایراد و اعتراض مؤثر و موجهی که بر ارکان دادنامه تجدیدنظرخواسته لطمه وارد ساخته و نقض آن را ایجاد نماید، به عمل نیاورده است و رأی مذکور مغایرتی با موازین قانونی نداشته و از حیث رعایت اصول و تشریفات دادرسی نیز با اشکال عمده‌ای که موجب نقض باشد مواجه نبوده و مخدوش به نظر نمی‌رسد و در نهایت مرتکب قصور شده است.

 

 

بنابراین ضمن رد اعتراض تجدیدنظرخواه به استناد ماده ۳۶ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۳ و بند ب ماده ۷۹ آیین رسیدگی دادسراها و هیئت‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۰ رأی تجدیدنظر خواسته را نسبت به اطفال و کودکان کمتر از ۱۴ سال به محرومیت دائم محکوم و نسبت به بالاتر از ۱۴ سال برای مدت یک سال کشوری محروم می‌نماید و دادنامه تجدیدنظرخواسته را با اصلاح به عمل آمده تأیید می‌نماید و در خصوص اورژانس با توجه به اینکه شاکی شکایتی اعلام نموده هیئت مواجه با تکلیف نیست. این رأی مستند به ماده ۸۷ آیین رسیدگی موصوف قابل تجدیدنظر در هیئت عالی انتظامی باشد»  

 خبرگزاری رکنا     

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه