شنبه, 19 آذر 1401 - Saturday, 10 December 2022
کد خبـر : 4920
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۳
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

هشدار بهداشت گناوه نسبت به خطر مصرف ماده مخدر شیشه افغانی

مسؤول بهداشت محیط شبکه بهداشت گناوه گفت: خانواده‌هایی که مصرف کننده دارند مراقب باشندبه علت قیمت پایین شیشه افغانی خطر جایگزینی شیشه به جای سایر مواد بسیار بیشتر است.

آوای پارسیان :خاتون بابا حسنی دراین گفت‌وگو در شهرستان گناوه اظهار داشت: مصرف کنندگان مواد توجه داشته باشند، خطر شیشه افغانی جدی است مخصوصا اینکه این ماده بسیار در دسترس و مهمتر اینکه با قیمتی بسیار پایین‌تر از سایر مواد در ایران وجود دارد و همین موضوع خطر را برای مصرف کنندگان سایر مواد چندین برابر می‌کند.

 

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت گناوه افزود: مشکلات اصلی مصرف‏ کنندگان شیشه را عوارض روانی آن تشکیل می‌دهند که مهمترین آن‌ها بدبینی، اضطراب بالا، توهم، هذیان و...که ختم به افسردگی شده و در نهایت به خودکشی روی می‌آورند

 

وی گفت: شیشه یا مت آمفتامین کریستال(بلور) شده، یک ترکیبی است که ظاهری مانند پودر خرد شده شیشه داشته و از خانواده تحریک کننده‌هاست که در آزمایشگاه‏ های صنعتی ساخته می‏‌شود و متأسفانه در چند سال اخیر رواج زیادی در بین برخی از جوانان ایرانی پیدا کرده است که از قدرت اعتیادزایی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

 

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه  بیان کرد: کارشناسان می‌گویند که ۳۰ تا ۵۰ درصد تخت‏‌های بیمارستان‏‌های روانی در اشغال مصرف‏ کنندگان شیشه است این در حالی است که از سوی دیگر نسخه‏‌های دست ساز این ماده در لابراتور‏های زیرزمینی تهدید جدی به حساب می‌‏آید که جان مصرف ‏کنندگانش را نشانه رفته است. 

 

مهم ترین عارضه آزار دهنده مصرف شیشه

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: مهمترین عوارض آزاردهنده مصرف شیشه علاوه بر بدبینی، اضطراب بالا، توهم، هذیان، ناتوانی در احساس لذت بردن بعد از ترک شیشه است بطوریکه طی ۶-۴ ماه اول پس از قطع مصرف( یا حتی طولانی‏تر ) روی می‌دهد لذا اغلب افرادی که ترک شیشه می‏‌کنند، می‏‌گویند:(اگر قرار است بقیه عمرم را با این احساس بگذرانم، بمیرم بهتره) و  فرد برای کسب لذت به مصرف دوباره شیشه روی می‌آورد.

 

وی گفت: فقدان لذت، نقش اساسی در شکستن ترک و مصرف مجدد دارد.  این ماده تاثیرات وحشتناکی بر اعضای بدن و چهره افراد نیز دارد.

 

باباحسنی بیان داشت: مصرف مواد هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه‏‌های بسیار لذت‏ بخشی همراه است به صورتی که شخص اعتقاد پیدا می‌کند که می‏‌تواند به‏ صورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و همیشه در مرحله لذت بخش بماند و  همین‌جاست که سخت فریب مواد را می‌خورد. 

 

وی افزود: چون ثابت شده که مصرف حتی به مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آن را بطور هم زمان تغییر می‌دهد. 

 

بابا حسنی گفت: معتادان تا به مرحله اعتیاد و وابستگی شدید برسند مسیری را طی می‌کنند ابتدا بطور تفننی مصرف می‌کنند و فکر می‌کنند که همیشه در همین مرحله می‌مانند اما یواش یواش به سمت سو مصرف و وابستگی شدید(اعتیاد) حرکت می‌کنند در هر کدام از این مراحل مصرف کننده فکر می‌کند می‌تواند مصرف را متوقف کند غافل از اینکه کنترل رفتار از دستش خارج شده و مواد در مغز فرمان می‌دهد.

 

 

مسؤول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه توصیه کرد: خانواده‌هایی که مصرف کننده هر نوع ماده‌ای دارند مراقب باشند به علت قیمت پایین‌تر شیشه افغانی، خطر جایگزینی شیشه بجای سایر مواد بسیار بالا، جدی و مهلک می‌باشد.

 

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس در شهرستان گناوه

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه