شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 4948
تاریخ انتشار: جمعه, ۰۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۳:۱۱
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

پیشگیری از تنبلی چشم از دوران کودکی

بیماری تنبلی چشم از کودکی می تواند فرد را درگیر کند که در سطوح مختلف مقابل تشخیص و درمان است.

آوای پارسیان :سرپرست بهزیستی بوشهر گفت: بیماری تنبلی چشم کودکان در سطوح مختلف می‌تواند قابل تشخیص و درمان باشد که با شناسایی و ارجاع به مراکز درمانی و مداخلات جراحی امکان بهبودی را برای بیمار امکان‌پذیر می‌کند.

 

علیرضا حاجیونی در آیین افتتاح برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در بوشهر عنوان کرد: استان بوشهر برای بیست و چهارمین سال، همزمان با بهزیستی کشور برنامه تنبلی چشم را اجرا می‌کند.

 

وی افزود: در سطح استان ۱۳۰ پایگاه سنجش بینایی وجود دارد که ۱۰ پایگاه دائمی که هر شهرستان دارای یک پایگاه و ۱۲۰ غیر دائمی در کل استان است و والدین عزیز می‌توانند جهت تشخیص تنبلی چشم کودکان خود به این مراکز مراجعه کنند.

 

سرپرست بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: این پایگاه‌های فعال و دائمی در مهدهای کودک و مراکز بهداشت و درمانی مستقر هستند، و انتظار می رود امسال ۷۰ هزار نفر از کودکان تحت پوشش برنامه غربالگری قرار گیرد.

 

حاجیونی سن ۳ تا ۶ سال را بهترین طیف سنی تشخیص بیماری تنبلی چشم کودکان دانست و گفت: قطعاً عوارض بیماری تنبلی چشم در سنین بالا خود را نشان می‌دهد و این بیماری در سن ۳ تا ۶ سال برای خانواده‌ها قابل تشخیص نیست.

 

وی تصریح کرد: این بیماری در سطوح مختلف می تواند قابل تشخیص و درمان باشد که با شناسایی و ارجاع به مراکز درمانی و مداخلات جراحی امکان بهبودی را برای بیمار امکان پذیر می‌کند.

 

سرپرست بهزیستی بوشهر ضمن تاکید به خانواده‌ها بر جدی گرفتن این برنامه اظهار کرد: علائم تنبلی چشم در این سنین برای خانواده ها قابل تشخیص نیست و راحت‌ترین مسیر برای شناسایی و تشخیص این بیماری مراجعه به این پایگاه‌ها و مراکز است و از والدین عزیز خواستاریم تا این امکان فراهم است از این برنامه استفاده لازم را ببرند.

 

پرداخت کمک هزینه عمل جراحی چشم و عینک

 

معاون بهزیستی بوشهر عنوان کرد: در سال ۹۷ تعداد ۳۸ هزار و ۱۲۸ کودک در سطح استان غربال و از این تعداد، یک هزار و ۳۲۷ کودک به عنوان بیمار شناسایی شد.

 

محمد غلامی ادامه داد: در سال گذشته با ارجاع ۹۱۷ کودک به اپتومتریست، تعداد ۱۷۵ نفر آمبلیوپ تشخیص داده شد.

 

وی تاکید کرد: در سال گذشته مبلغ ۳۰ میلیون تومان کمک هزینه عینک برای کودکانی که خانواده‌های آنان کم درآمد بوده اختصاص داده شده است.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی بوشهر گفت: در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم سال گذشته بالغ بر هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه عمل جراحی چشم به خانواده‌های کودکان مذکور پرداخت شد.     

رکنا         

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه