شنبه, 11 آذر 1402 - Saturday, 02 December 2023
کد خبـر : 4971
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

۵۰۰ نمونه خون بندناف نوزاد در موسسه رویان بوشهر ذخیره شد

از فروردین سال ۹۷ دفتر نمایندگی مرکز خون بند ناف موسسه رویان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این استان راه‌اندازی شد و تاکنون ۵۰۰ خانواده نمونه خون بندناف نوزاد خود را در موسسه رویان بوشهر ذخیره کرده‌اند.

آوای پارسیان : مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر گفت: پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود درحالی که این خون حاوی سلول‌های بنیادی و سلول‌های خون‌ساز است و می‌تواند برای درمان بیماری‌ها استفاده شود.

 

جواد پرویزی نژاد افزود: ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان بیش از ۱۳ سال است که انجام شده و تاکنون ۹۵ هزار نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره شده‌است.

 

مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر گفت: والدین قبل از تولد نوزاد از هفته ۳۶ بارداری مادر اقدام به ثبت نام در این بانک می‌کنند و بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا و به وسیله یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع‌آوری و به کیسه‌های خون منتقل می‌شود.

 

پرویزی نژاد اظهار داشت: سپس خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزادان در بزرگسالی مبتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان خون، تالاسمی، کم خونی‌های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی شود با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف درمان شوند.

 

وی بیان کرد: ظرفیت درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری با استفاده از سول‌های بنیادی خون بندناف وجود دارد.

 

پرویزی نژاد گفت: مراقبان سلامت و ماماهای شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت  می‌توانند با آموزش و ارتقا آگاهی مادران باردار در این زمینه تاثیرگذار بوده و با توجه به فرهنگ غلط تک فرزندی، آنها را با مزایای بانک خون بند ناف نوزادان در درمان بیماری‌ها آشنا کنند.

 

پرویزی نژاد اضافه کرد: سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پر توان بوده و در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی‌شوند، طوریکه با تزریق یا جایگزینی آنها در بافت‌هایی که آسیب جدی دیده‌اند می‌توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌های جدید بافت کمک کنیم.

 

مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر بیان کرد: در بیمارستان شهید گنجی برازجان سه نفر ماما دوره‌های کامل نحوه خون‌گیری از بند ناف نوزاد را آموزش دیده‌اند و در بیمارستان مهر برازجان نیز سه نفر به دفتر نمایندگی معرفی شده که در حال گذراندن دوره‌های آموزشی هستند و تفاهم نامه‌ای با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای همکاری پزشکان متخصص زنان  در این زمینه بسته شده است.

 

وی گفت: در زمان حاضر مدت قرارداد ذخیره‌سازی خون بند ناف در بانک خون بند ناف رویان ۲۸ ساله است و در آینده این مدت‌زمان بیشتر شده و استان بوشهر نهمین استانی است که از این فرایند استقبال کرده‌است.

 

پرویزی نژاد اظهار داشت: در استان بوشهر تنها دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان دایر است و خون بند ناف خانواده‌هایی که ثبت‌نام و با این دفتر قرداد بسته‌اند به مرکز رویان در تهران ارسال و در آنجا ذخیره می‌شود.  

ایرنا بوشهر

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه