پنج شنبه, 26 فروردين 1400 - Thursday, 15 April 2021
کد خبـر : 5027
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۵۶
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

سومین سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نصب شد

سومین سکوی گازی طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی پس از بارگیری و انتقال به دریا، در بخش فراساحل این فاز‌ها نصب شد.

آوای پارسیان : سکوی فاز ۲۳ به عنوان سومین سکوی اصلی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی و دومین سکوی اصلی این فازها، با وزنی معادل ۲۵۰۰ تن عصر دیروز (سه شنبه، ۲۱ آبان) به وسیله شناور HL-۵۰۰۰ در خلیج فارس نصب شد.

 

قائم‌مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ۲۳، سومین سکوی گازی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی است و مشابه دو سکوی فاز نخست این طرح، با ظرفیت تولید روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مکعب، معادل ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بوشهر ساخته شد.

 

علی‌اصغر صادقی از پایان حفاری تکمیلی و راندن لوله‌های CRA در چاه‌های موقعیت سکوی ۲۳ خبر داد و افزود: انتظار داریم این سکو به‌زودی به بهره‌برداری برسد.

 

او ادامه داد: این سکو در زمان انتقال و نصب، در عملیات ساخت ۹۹،۲۲ درصد، پیش راه‌اندازی ۷۰ درصد و راه‌اندازی ۴۵ درصد پیشرفت داشته است.

 

قائم‌مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی بیان کرد: در مراحل ساخت سکوی ۲۳ علاوه بر سازه‌های فلزی، ۳۴ هزار اینچ-قطر عملیات لوله‌کشی و بیش از ۹۰ کیلومتر کابل‌کشی برق و ابزار دقیق انجام گرفته است.

 

صادقی با بیان اینکه سکوی فاز ۲۳ به همراه سکوی اقماری ۲۴B، آخرین سازه‌های ساخته شده فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در شرکت صدرا در بوشهر هستند، گفت: این دو عرشه پس از بارگیری بر روی شناور FLB۱۲۴، مهر همزمان راهی پارس جنوبی شدند.

 

او، تاکید کرد: توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ در بخش فراساحل شامل ساخت سکوها، حفاری و خطوط لوله و همچنین توسعه و تکمیل پالایشگاه خشکی به عهده مهندسان و کارگران ایرانی بوده است و اکنون که شاهد گام‌های پایانی توسعه این طرح بزرگ گازی هستیم، باید قدردان زحمات آن‌ها باشیم.

 

قائم‌مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفت: تلاش‌های صورت گرفته در این طرح علاوه بر تقویت توان فنی پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی، موجب افزایش ظرفیت تولید گاز کشور از پارس جنوبی شده و تداوم تامین خوراک مصرفی پالایشگاه‌ها برای تولید محصولات راهبردی نفت و گاز و امنیت گازرسانی به مردم را به همراه داشته است.

 

فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع (LPG) و یک میلیون تن اتان اجرا می‌شود.

 

انتهای پیام/ک

 

باشگاه خبرنگاران جوان بوشهر

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه