پنج شنبه, 03 مهر 1399 - Thursday, 24 September 2020
کد خبـر : 5658
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آتش زدن شاخ و برگ نخل ها با کدام توجیه؟

شاخ و برگ هرس شده نخل‌ها را با آتش از بین می‌برند؛ می‌گویند راهی غیر از این نیست. اما همین شاخ و برگ‌ها می‌تواند پایه تولید محصولاتی دیگر شود.

آوای پارسیان : روز‌های گرم آخرین ماه بهار است. دم دم‌های صبح با داس و پروند یا پرونگ به دست (ابزار بالارفتن از نخل) راهی نخلستان‌ها می‌شوند. این روز‌ها زمان هرس یا آرایش خوشه‌های نخل‌ است.

 

 

 

 

نخلداران استان بوشهر به این کار «کِنِه زدن» می‌گویند. نخلداران برگ‌های پایینی نخل را کوتاه و در دمبرگ آن فرورفتگی ایجاد می‌کنند که به آن «کنه» می‌گویند. خوشه‌ها به سمت این دمبرگ پایین آورده می‌شوند و با یکی از خوشه‌ها به دور کنه گره زده می‌شوند. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از به دست آمدن خرما است و برای جلوگیری از شکسته شدن محور خوشه انجام می‌گیرد.این کار باعث مرتب شدن خوشه‌ها می‌شود و برداشت محصول را آسان می‌کند.

 

 

 

 

میوه نخل کوچک و سبز رنگ است که به آن در اصطلاح محلی «پَهَک» می‌گویند.کنه زدن با توجه به توان نخل انجام می‌‎گیرد و باغداران بر همین اساس، شاخ و برگ اضافی را از نخل جدا می‌کنند.شاخه‌های سبز برای تولید کالا‌هایی مانند سبد، جارو و حصیر استفاده و شاخه‌های خشک هم گاه بدون استفاده سوزانده می‌شود.

 

 

 

 

سوزاندن شاخ و برگ‌های اضافی و جمع شدن آنها در محیط باغ در این روز‌ها که دمای هوا بالاست و باد گرم هم گاهی به شدت می‌وزد، ممکن است باعث حادثه‌ای بزرگ شود.     

 

 

 

 

         

باشگاه خبرنگاران جوان بوشهر

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه