یکشنبه, 12 آذر 1402 - Sunday, 03 December 2023
کد خبـر : 582
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۱۸
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

اعتراض به طرح برندسازی جایگاههای سوخت بوشهر/ رانندگان نفتکش تجمع کردند

اعتراض به طرح برندسازی جایگاههای سوخت بوشهر/ رانندگان نفتکش تجمع کردند

جمعی از رانندگان تانکرهای سوخت رسان بوشهر، اجرای طرح «برندینگ» و ایجاد شرکت‌های واسطه‌ای برای توزیع سوخت را عامل کاهش درآمد خود عنوان نموده و دست به اعتراض زدند.

به گزارش «آوای پارسیان »؛ رانندگان که مقابل دفتر پخش فرآورده های نفتی منطقه بوشهر تجمع کرده بودند، می‌گویند در اجرای این طرح رانندگان ملزم به عقد قرارداد با پیمانکاران شده‌اند و قرارداد مستقیمی با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ندارند.

این رانندگان می‌گویند، اکنون پنج جایگاه توزیع سوخت در استان بوشهر زیرپوشش طرح برندینگ هستند اما در آینده نزدیک همه جایگاه‌ها مجری این طرح خواهند شد.

به گفته آنان، اکنون هشت ماه است که این طرح اجرا می‌شود؛ طرحی که باعث شده درآمد آنها بسیار کاهش یابد و سودش به جیب پیمانکاران برود.

به نوشته خبرگزاری صداوسیما، آنان همچنین به این نکته اشاره می‌کنند که پیمانکاران تا دو برابر حق کمیسیون در زمانی که مستقیم با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کار می‌کردند، از آنها حق کمیسیون می‌گیرند و از سوی دیگر،گاه ممکن است یک پیمانکار کار را به افراد خاصی بدهد که در این صورت بقیه رانندگان بیکار می‌مانند.

این رانندگان معتقدند وقتی این طرح در هشت ماه گذشته جواب نداده است، باید حذف شود و دوباره مانند پیش، با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کار کنند.

در دیگر استان‌ها نیز رانندگان تانکرهای سوخت رسان نسبت به طرح برندینگ اعتراض‌هایی داشته‌اند.

"برندسازی جایگاههای عرضه سوخت" طرحی است که با هدف تجمیع چند جایگاه عرضه تحت نظر یک برند مشخص از دولت سابق کلید خورد. شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هدف از اجرای این طرح را ارتقای رفاه مشتریان و حمایت از حقوق مصرف کنندگان با مدیریت موثر بخش خصوصی در فرآیند خرید، دریافت، حمل، توزیع و نظارت بر عرضه سوخت و کاهش نقش دولت در تصدی‌گری توزیع فرآورده های نفتی اعلام کرد.

در همین زمینه، مهرماه امسال منصور ریاحی، مدیرعامل وقت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد:‌ دولت با اجرای برندیگ و شناسایی جایگاه های سوخت صاحب صلاحیت،‌ نقش،‌حق،‌ سهم، سود و بازار خود را به بخش خصوصی واگذار می کند که این امر دقیقا با اصول اقتصاد مقاومتی و سیاست های اصل 44 قانون اساسی انطباق دارد.

گفته بود: برندسازی در جایگاه های سوخت در دنیا دارای سابقه موفق است و خروجی بسیار خوبی داشته که رضایت مشتریان نتیجه آن بوده است.

اما از خردادماه و با اعتراض گسترده جایگاه داران و فعالان پخش فراورده های نفتی، مشخص شد تنها شخص راضی این طرح، خود آقای مدیرعامل و مجموعه شرکت پخش فرآورده های نفتی باشد!

در این بین جایگاهداران عرضه سوخت می گویند: نتیجه اجرای این طرح رونق واسطه گری و دلالی در فرآیند عرضه سوخت است.

«بیژن حاج محمدرضا» رئیس اتحادیه جایگاهداران عرضه سوخت چندی پیش گفت: طرح برندینگ دلالی در سیستم عرضه سوخت کشور است و این دلالی فقط به نفع دلالان تمام می شود و برای فعالان واقعی در عرضه سوخت، دستاوردی نخواهد داشت.

اکنون در شرایطی بوشهر پیشگام اجرای این طرح شده که در استان های دیگر به موضوعات و تبعات اجتماعی آن توجه بیشتری شده تا همراهی جامعه هدف طرح نیز کسب شود.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه