چهارشنبه, 05 مهر 1402 - Wednesday, 27 September 2023
کد خبـر : 610
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۲۲:۵۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

سرداري که آرزويش نابودي اسرائيل بود

سرداري که آرزويش نابودي اسرائيل بود

به گزارش آوای پارسیان پدر موشكي ايران را بهتر بشناسيم؛ به بهانه 21 آبان سالروز شهادت شهید حسن تهرانی مقدمسردار شهید حسن تهراني‌مقدم از بنيانگذاران اصلي صنايع موشكي جمهوري اسلامي ايران و بنیانگذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران پر افتخار هشت سال دفاع مقدس در ششم آبان ماه 1338در سرچشمه تهران متولد شد. در سال 1358 در مقطع ليسانس رشته مهندسي صنايع پذيرفته و به اخذ مدرك مهندسي در اين رشته توفیق یافتدر 21 سالگي به سپاه پاسداران پیوست.از همان آغازین روزهای ورود به سپاه پاسداران جرقه تقویت بنیه نظامی کشور را طراحی کرد.بعد از عمليات ثامن‌الائمه كه منجر به رفع محاصره آبادان شد‌، از جمله غنائم به دست آمده از عراق، يك آتشبار توپخانه 155 ميليمتري كششي بود كه از جانب دشمن در شمال آبادان، بين دارخوين و پل مارد مستقر بود.

اين آتشبار توپخانه بلافاصله تعمير و عملياتي شد و در همان منطقه، عليه دشمن به كار گرفته شد. سه ماه بعد در عمليات فتح بستان، مجددا يك گردان توپخانه 130 ميليمتري و يك آتشبار 105 ميليمتري پرتغالي ارتش عراق از سوي رزمندگان تيپ 14 امام حسين(ع) اصفهان به غنيمت گرفته شد كه اين گردان به دستور حسين خرازي(فرمانده تيپ) سازماندهي شده و در عمليات فتح‌المبين در پشتيباني از گردان‌هاي مانوري بسيجي مبادرت به اجراي آتش كرد.اين دو اتفاق، مبدا شكل‌گيري توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.اين دو اتفاق، مبدا شكل‌گيري توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.

اه اندازی توپخانه سپاه و مركز تحقيقات فني توپخانه سپاه در سال 61 ،  راه‌اندازي فرماندهي موشك سپاه در سال 62   و راه‌اندازی یگان موشکی حزب‌الله در لبنان در سال 66 ، دستيابي به نازعات اولين موشك ايراني در سال 66،  موفقيت در ساخت شهاب سه در سال 77 از کارهای درخشان این سردار شجاع سپاه اسلام است.

شهید تهرانی مقدم در تلاش براي استقلال در صنعت موشكي در سال 65 می گوید: " از 20 مرداد تا دهم دی 65 بعد از عمليات والفجر 8 و قبل از كربلاي 4، ليبيايي‌ها در همكاري موشكي كارشكني كردند و ما توان جواب دادن نداشتيم. قذافي فكر كرده بود با دادن تعدادي موشك مي‌تواند دل مارا به دست بياورد. ما در مدت دو ماه اين موشك‌ها را عملياتي كرده و به محض اينكه عراق موشك زد، ما هتل الرشيد را كه محل تجمع ديپلمات‌ها بود زديم

بهترین هدیه حاج حسن آقا به مردم و حزب الله لبنان، آموزش و انتقال تجربیات  موشکی به  این کشور بود، به طوری که در جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه غزه، پیروزی حزب الله و بچه‌های حماس علیه صهیونیست‌ها مدیون همین آینده‌نگری وی بود.

جانشينی نيروي هوا فضاي سپاه در سال 84 ، ریاست سازمان جهاد خودكفايي سپاه و مشاوری فرمانده كل سپاه در امور موشكي در سال 85  از خدمات ماندگار این سردار شجاع است.

سردار حسن تهراني‌مقدم تا روز آخر عمر نيز به عنوان مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش 21 آبان سال 90 در پادگان اميرالمومنين(ع) شهرستان ملارد در حالي که براي آزمايش موشكي، آماده مي‌شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به ياران شهيدش پيوست.

اين شهيد گرانقدر تقریبا 25 سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی قرار داد و به عنوان پدر موشكي ايران لقب گرفت.شهید

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه