یکشنبه, 04 آبان 1399 - Sunday, 25 October 2020
کد خبـر : 6318
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۵
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

اولین عمل پیوند سلول‌های بنیادی چشم در بوشهر انجام شد

اولین عمل جراحی پیوند سلول‌های بنیادی چشم، نخستین بار در بوشهر بر روی مردی ۶۰ ساله که ۶ ماه پیش دچار سوختگی شیمیایی شدید چشم شده بود، انجام شد.

به گزارش آوای پارسیان به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، اولین عمل جراحی پیوند سلول‌های بنیادی چشم، نخستین بار در بوشهر بر روی مردی ۶۰ ساله که ۶ ماه پیش دچار سوختگی شیمیایی شدید چشم شده بود، انجام شد.

 

 

در این عمل سلولهای بنیادی سالم از چشم مقابل برداشته و به چشم آسیب دیده پیوند زده شد. این عمل مرحله پیش از عمل پیوند قرنیه است که پس از 6 ماه بعد از این عمل انجام می شود.

 

 

بیماران قبلا برای انجام این عمل بایستی به مراکز درمانی فوق تخصصی در شیراز و تهران با هزینه های زیاد مراجعه می کردند که با امکانات این مرکز این عمل ها شرایط انجامشان در بوشهر وجود دارد.

 

 

سید هاشم دریاباری در جمع خبرنگاران با اشاره به این عمل گفت: تمامی سلول‌های بنیادی قرنیه یکی از چشم‌های بیمار که مسؤول سلامت سطح چشم است بر اثر سوختگی شیمیایی از بین رفته بود و در نتیجه چشم دچارکدورت شده و از بینایی بیمار به شدت کاسته شده بود.

 

 

پزشک جراح چشم و فوق تخصص پیوند قرنیه و سگمان قدامی افزود: قرنیه چشم این بیمار به شدت آسیب دیده وموجب رگ‌دار شدن قرنیه شده بود که باید ابتدا پیوند سلول‌های بنیادی برروی این چشم انجام می‌شد و پس از ۳ تا ۶ ماه پیوند قرنیه انجام می‌شود.

 


 
وی بیان کرد: در عمل پیوند سلول‌های بنیادی، از چشم مقابل بیمار که سالم است سلول‌های بنیادی دریافت و به چشم آسیب دیده پیوند زده می‌شود و مدت زمان این عمل بین یک‌و‌نیم تا دو ساعت است.

 

 

رییس بیمارستان قائم بوشهر گفت: هزینه این عمل در استان‌های دیگر برای بیماران هم استانی چهار برابر است، عملی که تا پیش از این تنها در شهر‌های شیراز، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز انجام می‌شده است و حالا این توانمندی در بیمارستان قائم بوشهر هم فراهم شده است.

 

 

 


  انتهای پیام/ی

 

 

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه