شنبه, 04 بهمن 1399 - Saturday, 23 January 2021
کد خبـر : 6674
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۴۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

دره‌ فصلی بهون گناوه به لکه‌های نفتی آلوده شد

لکه‌های نفتی در دره فصلی " بهون " در نزدیکی روستای چم شهاب و محمدصالحی بخش مرکزی شهرستان گناوه جاری شد و این منطقه را آلوده کرده است.

آوای پارسیان : شهرستان گناوه از مناطق  نفت خیز جنوب و  پیرامونی صنعت نفت کشور بشمار می‌آید که به عنوان یکی از نقاط راهبردی در امر صادارات نفت کشور قرار دارد اما هر از چندگاهی در معرض آلودگی نفتی از خشکی و ساحل قرار می‌گیرد.

 

 

جاری شدن لکه‌های نفتی چندسال اخیر در دره‌ها و ساحل شهرستان گناوه تهدی برای محیط زیست بوده و موجب شده است  که  پوشش‌های گیاهای و جانوران خشکی و دریایی را به دلیل دارابودن مواد اسیدی در معرض آسیب جدی قرار دهد.

 

 

فرماندار گناوه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:  بمحض اطلاع از جاری شدن لکه‌های نفتی در یکی از دره‌های فصلی،  اعضای مدیریت بحران  در محل حضور یافتند.

 

غلامرضا مهرجو افزود: این حادثه به مسئولان شرکت‌های نفتی اطلاع داده شد و تعدادی از آنان حضور یافتند.

 

وی بیان کرد:  حجم موادنفتی در دره فصلی که در حال  سرازیر شدن به دریا بود حالت ساکن بخود گرفته و متوقف شده است.

 

مهرجو  گفت: کارشناسان و ماموران اداره بندر ودریانوردی استان بوشهر با تجهیزات در منطقه مستقر شده اند تا در صورت سرایت به ساحل جلوگیری کنند.

 

 

فرماندار گناوه افزود:  علت و منشا مواد نفتی سرازیرشده به دره‌های فصلی این شهرستان هنوز مشخص نیست و قرار است کارشناسان نفت و گازگچساران  و فلات قاره روز جاری در منطقه حضور یافته و اقدام به شناسایی آن کنند.

 

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه با تایید جاری شدن مواد نفتی در دره فصلی بهون گفت: درپی گزارش های مردم از آلودگی نفتی دره های فصلی، در محل حاضر و  وضعیت بوجود آمده باحضور معاون عمرانی فرمانداری و دیگر دستگاه‌های مرتبط بررسی و جهت ممانعت از ورود به دریا اقدام به بوم‌گذاری شد.

 

 

کامبیز عبدالهی افزود: آلودگی نفتی ایجاد شده به اطلاع مسئولان تاسیسات شرکت های نفتی و اداره کل بندرودریانوری استان بوشهر رسانده شد و در محل حضور یافتند.

 

 

وی گفت: قرار است در روز جاری با استفاده از بالگرد شرکت های نفتی اقدام به شناسایی منشا آلودگی شود.

 

 

شهرستان گناوه باوجود اینکه در جوار تاسیسات مهم نفتی کشور و عبور لوله‌های اصلی خطوط نفت به جزیره خارگ قرار گرفته است فاقد دفتر نمایندگی جهت پیگیری خبری موارد آلودگی نفتی است.

 

شهرستان  گناوه در شمال استان بوشهر با ۱۱۰ کیلومتر نوار ساحلی  در جوار تاسیسات مهم نفتی کشور و مسیر اصلی خطوط انتقال نفت به جزیره خارگ قرار دارد. 

گناوه ایرنا

 

 

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه