سه شنبه, 31 فروردين 1400 - Tuesday, 20 April 2021
کد خبـر : 6872
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ۱۰:۳۶
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

از آبپخش به کشورهای همسایه؛ ‌«حصیربافی» شغلی برای تحقق رونق تولید+عکس

در این چند سال اخیر صنایع دستی در توسعه اقتصادی و افزایش اشتغالزایی شهر ملی حصیر ایران «آبپخش» نقش قابل توجهی داشته است. ذوق و سلیقه هنرمندان شهر ملی حصیر ایران در آبپخش ستودنی است و این هنرمندان با ظرافت خاصی محصولات زیبا و با دوام که با فرهنگ اصیل شهر ملی حصیر ایران و میراث گذشتگان پیوند خورده خلق و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

به گزارش آوای پارسیان به نقل از خبرگزاری فارس - شهرستان دشتستان،با وجود نخلستان‌های انبوه شهر ملی حصیر ایران آبپخش به عنوان تامین کننده مواد اولیه صنایع دستی حصیری، توسعه این صنایع نه تنها به اشتغالزایی و اقتصاد کمک می‌کند، بلکه گام بلندی در جهت معرفی فرهنگ اصیل مردمان خطه نگین سبز استان بوشهر شهر ملی حصیر ایران «آبپخش» است. 

 

«آبپخش»، شهر ملی حصیر ایران 

صنایع‌دستی این شهر ملی حصیر ایران می‌تواند با تکیه بر ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد کارگاه‌های اشتغال خانگی و کاهش بیکاری به ایفای نقش بپردازد. توسعه صنعت حصیربافی باعث ایجاد اشتغال و تحقق رونق تولید محصولات حصیری در شهر ملی حصیر آبپخش می‌شود.

 

 

در این چند سال اخیر صنایع دستی در توسعه اقتصادی و افزایش اشتغالزایی شهر ملی حصیر ایران «آبپخش» نقش قابل توجهی داشته است. ذوق و سلیقه هنرمندان شهر ملی حصیر ایران در آبپخش ستودنی است و این هنرمندان با ظرافت خاصی محصولات زیبا و با دوام که با فرهنگ اصیل شهر ملی حصیر ایران و میراث گذشتگان پیوند خورده خلق و به بازار مصرف عرضه می‌کنند. 

 

 

مواد اولیه صنایع حصیری از شاخ و برگ و همچنین الیاف درخت خرما تامین می‌شود که به آسانی در دسترس هنرمندان حصیر باف قرار داد. دغدغه‌های این هنرمندان مبنی بر بازاریابی محصولات حصیری و غرفه‌های بازارچه میدانی، مکان مناسبی برای ایجاد نمایشگاه و فروشگاه این محصولات است.

صادرات، حلقه مفقوده حصیر آبپخش 

از آنجا که محصولات حصیری آبپخش از لحاظ کمی و کیفی قابل عرضه در کشور است باید تلاش شود تا با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این محصولات به استان‌های دیگر نیز صادر و در سطح ملی، معرفی و برندسازی شود. 

 

 

بادبزن، جارو، پادری، کلاه، لیف، سبد، ریسمان، زنبیل و زیرانداز از مهمترین محصولات حصیری است که توسط زنان و مردان هنرمند آبپخش با بهره‌گیری از الیاف و شاخه و برگ درختان خرما، تولید می‌شود. 

محصولات تولیدی شامل انواع تویزه‌ها و سینی‌های حصیری، کلاه حصیری، زنبیل، زیرانداز و انواع وسایل کاربردی هستند که توسط صنعتگران شهر آبپخش تولید می‌شود. 

 

انتهای پیام/

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه